AGF stjæler sejren fra Brøndby til allersidst

Patrick Mortensen udlignede i tillægstiden, da de trætte aarhusianere fik 2-2 hjemme mod Brøndby.



Brøndby snublede søndag i Superligaens guldstrid.

Rækkens tophold var ellers på vej mod en sejr i Aarhus, men i tillægstiden udlignede AGF-bomberen Patrick Mortensen til 2-2, da han udnyttede pokalhelten Gift Links' oplæg.

Brøndby havde ellers gode vilkår i den på papiret vanskelige udekamp, for den blev spillet under tre døgn efter AGF's opslidende pokalsemifinale.

AGF-træner Uwe Rösler stod nemlig med flere mandskabsmæssige hovedpiner. Træthed, skader og karantæner var et forstyrrende element for tyskeren, og særligt i bagkæden måtte han finde kreativiteten frem.

For første gang i sæsonen var Frederik Tingager ikke i startopstillingen. Venstrebackerne Eric Kahl og Gift Links startede begge inde, men pudsigt nok var det den omskolede offensivspiller Tobias Bach, der startede på positionen.

I tillæg til spillerkabalen fik Rösler kortvarigt noget mere at tænke på, for efter mindre end fem minutters spil kom AGF bagud. Normalt er aarhusianerne stærke på dødbolde, men Daniel Wass fik nemt lov til at stange bolden i mål efter et hjørnespark.

To minutter senere burde Wass have øget til 2-0, men brændte en stor chance. Dernæst smed han bolden væk på midten af banen, og så kunne AGF udligne på et veludført kontraangreb.

Til sidst spillede Janni Serra nordmanden Magnus Knudsen fri, og han scorede sikkert.

Flere andre gange var Brøndby-sjusk med til at sætte AGF's kontramaskine i gang før pausen, men hjemmeholdet forsømte at udnytte mulighederne.

Efter 42 minutters spil burde Brøndby have taget føringen igen, men efterårstopscorer Nicolai Vallys tordnede bolden over mål på en stor chance i feltet. Han har stadig ikke scoret efter vinterpausen.

AGF'erne kom egentlig bedst ud til anden halvleg, men det blev alligevel Brøndby, som tog føringen ti minutter efter sidebyttet ved Sean Klaiber.

Bolden hoppede uden for feltet, og backen fra Surinam halvflugtede den over i det lange hjørne. To uger tidligere blev han også matchvinder mod FCK i Parken.

Målet gjorde intet godt for kampen. Tempoet faldt, og der var langt mellem antydningen af en målchance.

AGF manglede den nødvendige energi til at sætte et pres ind, men da Brøndby spillede for henholdende til at lukke opgøret før sidste fløjt, levede opgøret alligevel ind i tillægstiden.

Her skulle der blot et enkelt fladt indlæg og noget angriberinstinkt til at sikre en på det tidspunkt uventet udligning til 2-2. Dermed har Brøndby nu tabt point to kampe i træk i guldræset.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I svime over dansker: Bejler til landsholdet



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Divisionsforeningen med markant udmelding

Klar tale: Han bør fyres nu

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Nu flytter anfører til Danmark

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Dansker drillet af Mourinho

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Alexander Lind blæst bagover

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Det har hjemsøgt Højbjerg

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

I chok over Steve Cooper-historie

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Presset er på Danmark!

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson