Brøndby snublede søndag i Superligaens guldstrid.
Rækkens tophold var ellers på vej mod en sejr i Aarhus, men i tillægstiden udlignede AGF-bomberen Patrick Mortensen til 2-2, da han udnyttede pokalhelten Gift Links' oplæg.
Brøndby havde ellers gode vilkår i den på papiret vanskelige udekamp, for den blev spillet under tre døgn efter AGF's opslidende pokalsemifinale.
AGF-træner Uwe Rösler stod nemlig med flere mandskabsmæssige hovedpiner. Træthed, skader og karantæner var et forstyrrende element for tyskeren, og særligt i bagkæden måtte han finde kreativiteten frem.
For første gang i sæsonen var Frederik Tingager ikke i startopstillingen. Venstrebackerne Eric Kahl og Gift Links startede begge inde, men pudsigt nok var det den omskolede offensivspiller Tobias Bach, der startede på positionen.
I tillæg til spillerkabalen fik Rösler kortvarigt noget mere at tænke på, for efter mindre end fem minutters spil kom AGF bagud. Normalt er aarhusianerne stærke på dødbolde, men Daniel Wass fik nemt lov til at stange bolden i mål efter et hjørnespark.
To minutter senere burde Wass have øget til 2-0, men brændte en stor chance. Dernæst smed han bolden væk på midten af banen, og så kunne AGF udligne på et veludført kontraangreb.
Til sidst spillede Janni Serra nordmanden Magnus Knudsen fri, og han scorede sikkert.
Flere andre gange var Brøndby-sjusk med til at sætte AGF's kontramaskine i gang før pausen, men hjemmeholdet forsømte at udnytte mulighederne.
Efter 42 minutters spil burde Brøndby have taget føringen igen, men efterårstopscorer Nicolai Vallys tordnede bolden over mål på en stor chance i feltet. Han har stadig ikke scoret efter vinterpausen.
AGF'erne kom egentlig bedst ud til anden halvleg, men det blev alligevel Brøndby, som tog føringen ti minutter efter sidebyttet ved Sean Klaiber.
Bolden hoppede uden for feltet, og backen fra Surinam halvflugtede den over i det lange hjørne. To uger tidligere blev han også matchvinder mod FCK i Parken.
Målet gjorde intet godt for kampen. Tempoet faldt, og der var langt mellem antydningen af en målchance.
AGF manglede den nødvendige energi til at sætte et pres ind, men da Brøndby spillede for henholdende til at lukke opgøret før sidste fløjt, levede opgøret alligevel ind i tillægstiden.
Her skulle der blot et enkelt fladt indlæg og noget angriberinstinkt til at sikre en på det tidspunkt uventet udligning til 2-2. Dermed har Brøndby nu tabt point to kampe i træk i guldræset.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Liam Rosenior tager til Paris
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Argentina – Egypten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia