Patrick Pentz er tredjedårligst i Superligaen

Patrick Pentz har leveret skuffende i Brøndby-målet indtil videre i denne sæson. Det viser statistikken tydeligt.



Patrick Pentz var en strålende målmand for Brøndby IF i sidste sæson, så det gav på alle måder mening, at de blå-gule smed de nødvendige millioner på bordet i sommerens transfervindue og købte den østrigske landsholdsmålmand i Bayer Leverkusen.

Siden har det knebet gevaldigt for Pentz at levere varen mellem stængerne.

Det er den fornemmelse, man har, når man ser Brøndbys kampe, hvor det nok kan være, at Pentz ikke leverer fatale drops, men til gengæld har han heller ikke mange kampafgørende redninger.

Det billede bakkes op af statistikken.

Patrick Pentz kommer på mellemhånd mod Silkeborg IF

Tipsbladet har bedt statistikmediet Opta om at gå Patrick Pentz' sæson efter i sømmene, og mediets konklusion er kort og kontant: 'Det ser ikke godt ud'.

Det er blandt andet værd at bemærke, at Patrick Pentz har Superligaens tredjelaveste redningsprocent på 48.5 procent. Det betyder, at over halvdelen af afslutningerne mod Brøndbys mål stryger i kassen.

Østrigeren har indkasseret 17 mål, men har en 'Expected Goals Conceded' på 12,8, hvilket giver en negativ difference på 4,2. Kun to målmænd i Superligaen har præsteret dårligere.

Opta

Foto: Screenshot

Skal Pentz bænkes?
Ser man på redningsprocenten på 48,5, er det kun Nicolai Flø og Lucas Lund, der har præsteret dårligere, og det er værd at bemærke, at de begge har mistet deres plads i sæsonens løb. Aktuelt er Flø og Lund reserver i henholdsvis Sønderjyske og Viborg. 

Derfor er det en oplagt tanke, om Brøndby-træner Jesper Sørensen også bør overveje at give Patrick Pentz en pause og i stedet satse på veteranen Thomas Mikkelsen i et par kampe?

Det spørgsmål stillede Tipsbladet Brøndby-træneren efter mandagens 1-4-nederlag til FC Nordsjælland.

– Det vil jeg ikke tale om her, men Pentz står i målet for os, lød svaret fra Jesper Sørensen.

Søndag kan Brøndby og Patrick Pentz tage revanche, når de blå-gule møder Superliga-topholdet FC Midtjylland. 

Loading Poll…





Pione Sisto færdig efter stor skuffelse




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Nu vender han tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bayern – Stuttgart

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Snart sker det

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer