Patrick Pentz er tredjedårligst i Superligaen

Patrick Pentz har leveret skuffende i Brøndby-målet indtil videre i denne sæson. Det viser statistikken tydeligt.



Patrick Pentz var en strålende målmand for Brøndby IF i sidste sæson, så det gav på alle måder mening, at de blå-gule smed de nødvendige millioner på bordet i sommerens transfervindue og købte den østrigske landsholdsmålmand i Bayer Leverkusen.

Siden har det knebet gevaldigt for Pentz at levere varen mellem stængerne.

Det er den fornemmelse, man har, når man ser Brøndbys kampe, hvor det nok kan være, at Pentz ikke leverer fatale drops, men til gengæld har han heller ikke mange kampafgørende redninger.

Det billede bakkes op af statistikken.

Patrick Pentz kommer på mellemhånd mod Silkeborg IF

Tipsbladet har bedt statistikmediet Opta om at gå Patrick Pentz' sæson efter i sømmene, og mediets konklusion er kort og kontant: 'Det ser ikke godt ud'.

Det er blandt andet værd at bemærke, at Patrick Pentz har Superligaens tredjelaveste redningsprocent på 48.5 procent. Det betyder, at over halvdelen af afslutningerne mod Brøndbys mål stryger i kassen.

Østrigeren har indkasseret 17 mål, men har en 'Expected Goals Conceded' på 12,8, hvilket giver en negativ difference på 4,2. Kun to målmænd i Superligaen har præsteret dårligere.

Opta

Foto: Screenshot

Skal Pentz bænkes?
Ser man på redningsprocenten på 48,5, er det kun Nicolai Flø og Lucas Lund, der har præsteret dårligere, og det er værd at bemærke, at de begge har mistet deres plads i sæsonens løb. Aktuelt er Flø og Lund reserver i henholdsvis Sønderjyske og Viborg. 

Derfor er det en oplagt tanke, om Brøndby-træner Jesper Sørensen også bør overveje at give Patrick Pentz en pause og i stedet satse på veteranen Thomas Mikkelsen i et par kampe?

Det spørgsmål stillede Tipsbladet Brøndby-træneren efter mandagens 1-4-nederlag til FC Nordsjælland.

– Det vil jeg ikke tale om her, men Pentz står i målet for os, lød svaret fra Jesper Sørensen.

Søndag kan Brøndby og Patrick Pentz tage revanche, når de blå-gule møder Superliga-topholdet FC Midtjylland. 

Loading Poll…





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

‘Det er en interessant spiller’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Belgien – Senegal

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

USA – Bosnien-Hercegovina