Kæmpe optur for Paul Pogba

Paul Pogba kan være tilbage på banen til marts, efter at hans dopingkarantæne er blevet sat ned.



Den franske midtbanespiller Paul Pogba har fået nedsat sin karantæne for doping fra fire år til 18 måneder.

Han kan derfor spille igen til marts.

Det meddeler Den Internationale Sportsdomstol (CAS) over for Reuters fredag aften.

– Karantænen er nu på 18 måneder, og den startede 11. september 2023, siger generaldirektør i CAS, Matthieu Reeb.

Juventus-stjernen blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.

Klubben suspenderede ham kort efter, og i februar faldt dommen.

Den italienske antidopingdomstol Tribunale Nazionale Antidoping (TNA) gav den franske midtbanestjerne fire års karantæne, hvilket han straks appellerede til CAS.

Fire år er den maksimale straf for den type af lovbrud, som Pogba har begået.

Som udgangspunkt får man i Italien to års karantæne, men straffen kan blive fordoblet, hvis det kan bevises, at det forbudte stof er indtaget bevidst.

– Endelig er mareridtet ovre. Efter beslutningen fra CAS kan jeg se frem mod den dag, hvor jeg igen kan jagte mine drømme.

– Jeg har altid sagt, at jeg aldrig bevidst har overtrådt reglerne, da jeg tog et kosttilskud, som en læge ordinerede til mig, og som ikke fremmer eller forbedrer en mandlig atlets præstation, siger Pogba i en meddelelse ifølge Reuters og takker CAS for at have være lydhør over for hans forklaring.

Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.

Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.

Det var i Manchester United, at franskmanden fik sin fodboldopvækst, men han skiftede i 2012 til Juventus, da det ikke lykkedes at bryde igennem på den engelske klubs førstehold.

De efterfølgende år gjorde Pogba det så godt i Juventus, at Manchester United i 2016 købte midtbanespilleren tilbage.

Det andet ophold i Manchester-klubben var heller ikke succesfuldt, og i 2022 vendte Pogba retur til italiensk fodbold og Juventus.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stor beslutning på vej

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Det ser sort ud for B.93

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA