Kæmpe optur for Paul Pogba

Paul Pogba kan være tilbage på banen til marts, efter at hans dopingkarantæne er blevet sat ned.



Den franske midtbanespiller Paul Pogba har fået nedsat sin karantæne for doping fra fire år til 18 måneder.

Han kan derfor spille igen til marts.

Det meddeler Den Internationale Sportsdomstol (CAS) over for Reuters fredag aften.

– Karantænen er nu på 18 måneder, og den startede 11. september 2023, siger generaldirektør i CAS, Matthieu Reeb.

Juventus-stjernen blev i forbindelse med den første Serie A-kamp i sidste sæson mod Udinese testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.

Klubben suspenderede ham kort efter, og i februar faldt dommen.

Den italienske antidopingdomstol Tribunale Nazionale Antidoping (TNA) gav den franske midtbanestjerne fire års karantæne, hvilket han straks appellerede til CAS.

Fire år er den maksimale straf for den type af lovbrud, som Pogba har begået.

Som udgangspunkt får man i Italien to års karantæne, men straffen kan blive fordoblet, hvis det kan bevises, at det forbudte stof er indtaget bevidst.

– Endelig er mareridtet ovre. Efter beslutningen fra CAS kan jeg se frem mod den dag, hvor jeg igen kan jagte mine drømme.

– Jeg har altid sagt, at jeg aldrig bevidst har overtrådt reglerne, da jeg tog et kosttilskud, som en læge ordinerede til mig, og som ikke fremmer eller forbedrer en mandlig atlets præstation, siger Pogba i en meddelelse ifølge Reuters og takker CAS for at have være lydhør over for hans forklaring.

Paul Pogba var en del af det franske landshold, der blev verdensmester i 2018. I alt er det blevet til 91 optrædener for Pogba i den franske landsholdstrøje.

Ud over Juventus har midtbanespilleren tørnet ud for engelske Manchester United.

Det var i Manchester United, at franskmanden fik sin fodboldopvækst, men han skiftede i 2012 til Juventus, da det ikke lykkedes at bryde igennem på den engelske klubs førstehold.

De efterfølgende år gjorde Pogba det så godt i Juventus, at Manchester United i 2016 købte midtbanespilleren tilbage.

Det andet ophold i Manchester-klubben var heller ikke succesfuldt, og i 2022 vendte Pogba retur til italiensk fodbold og Juventus.

/ritzau/





Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han bliver cheftræner i Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?