PC afslører sit værste indkøb: Han gad ikke træne

Peter “PC” Christiansen havde succes som sportschef i AGF, men ramte ikke bullseye med alle sine indkøb. Især ét duede ikke.



Gennem fire år var Peter “PC” Christiansen sportschef i AGF, og i den periode skiftede han næsten hele truppen ud. Det endte som bekendt med pæn succes, der kulminerede med bronzemedaljerne i fjor.

Men undervejs var der også svipsere. I TV3 Sport-programmet Offside forleden blev “PC” spurgt, hvilke indkøb han er mest og mindst stolt af. Svaret på den sidste del af spørgsmålet kom prompte.

– Det, jeg er mindst stolt af, er i hvert fald Ryan Mmaee, fordi han passede overhovedet ikke ind i AGF – der, hvor vi var, og det, vi gerne ville, sagde Peter Christiansen.

– Satte sig selv over holdet, opførte sig mærkeligt, lyttede ikke til træneren, gad ikke træne, ville ikke træne med U19. Kørte rundt i byen og kørte over for det ene og det andet lys. Det var bare et helt galt match. Fuldstændig.

AGF lejede angriberen Mmaee i Standard Liegé i sommeren 2018. Han fik kun en enkelt sæson, ni Superliga-kampe og scorede ingen mål (bortset fra tre i pokalturneringen). Han spiller i dag i cypriotiske AEL Limassol med pæn succes: 14 mål i 30 ligakampe i denne sæson.

Hvilken nuværende AGF-spiller, “PC” fremhævede for det positive, kan man se i videoen i toppen af denne artikel.

I samme udsendelse satte den nye sportsdirektør i FC København også ord på, at klubben ikke har brugt pengene specielt godt i de seneste år. Læs og se mere her.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FC Midtjylland – Viborg FF

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid