PC afslører sit værste indkøb: Han gad ikke træne

Peter “PC” Christiansen havde succes som sportschef i AGF, men ramte ikke bullseye med alle sine indkøb. Især ét duede ikke.



Gennem fire år var Peter “PC” Christiansen sportschef i AGF, og i den periode skiftede han næsten hele truppen ud. Det endte som bekendt med pæn succes, der kulminerede med bronzemedaljerne i fjor.

Men undervejs var der også svipsere. I TV3 Sport-programmet Offside forleden blev “PC” spurgt, hvilke indkøb han er mest og mindst stolt af. Svaret på den sidste del af spørgsmålet kom prompte.

– Det, jeg er mindst stolt af, er i hvert fald Ryan Mmaee, fordi han passede overhovedet ikke ind i AGF – der, hvor vi var, og det, vi gerne ville, sagde Peter Christiansen.

– Satte sig selv over holdet, opførte sig mærkeligt, lyttede ikke til træneren, gad ikke træne, ville ikke træne med U19. Kørte rundt i byen og kørte over for det ene og det andet lys. Det var bare et helt galt match. Fuldstændig.

AGF lejede angriberen Mmaee i Standard Liegé i sommeren 2018. Han fik kun en enkelt sæson, ni Superliga-kampe og scorede ingen mål (bortset fra tre i pokalturneringen). Han spiller i dag i cypriotiske AEL Limassol med pæn succes: 14 mål i 30 ligakampe i denne sæson.

Hvilken nuværende AGF-spiller, “PC” fremhævede for det positive, kan man se i videoen i toppen af denne artikel.

I samme udsendelse satte den nye sportsdirektør i FC København også ord på, at klubben ikke har brugt pengene specielt godt i de seneste år. Læs og se mere her.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Benhård kritik af Danmark

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’