PC afslører sit værste indkøb: Han gad ikke træne

Peter “PC” Christiansen havde succes som sportschef i AGF, men ramte ikke bullseye med alle sine indkøb. Især ét duede ikke.



Gennem fire år var Peter “PC” Christiansen sportschef i AGF, og i den periode skiftede han næsten hele truppen ud. Det endte som bekendt med pæn succes, der kulminerede med bronzemedaljerne i fjor.

Men undervejs var der også svipsere. I TV3 Sport-programmet Offside forleden blev “PC” spurgt, hvilke indkøb han er mest og mindst stolt af. Svaret på den sidste del af spørgsmålet kom prompte.

– Det, jeg er mindst stolt af, er i hvert fald Ryan Mmaee, fordi han passede overhovedet ikke ind i AGF – der, hvor vi var, og det, vi gerne ville, sagde Peter Christiansen.

– Satte sig selv over holdet, opførte sig mærkeligt, lyttede ikke til træneren, gad ikke træne, ville ikke træne med U19. Kørte rundt i byen og kørte over for det ene og det andet lys. Det var bare et helt galt match. Fuldstændig.

AGF lejede angriberen Mmaee i Standard Liegé i sommeren 2018. Han fik kun en enkelt sæson, ni Superliga-kampe og scorede ingen mål (bortset fra tre i pokalturneringen). Han spiller i dag i cypriotiske AEL Limassol med pæn succes: 14 mål i 30 ligakampe i denne sæson.

Hvilken nuværende AGF-spiller, “PC” fremhævede for det positive, kan man se i videoen i toppen af denne artikel.

I samme udsendelse satte den nye sportsdirektør i FC København også ord på, at klubben ikke har brugt pengene specielt godt i de seneste år. Læs og se mere her.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby henter Alexander Drexel

Han tager hjem fra VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen