PC afslører sit værste indkøb: Han gad ikke træne

Peter “PC” Christiansen havde succes som sportschef i AGF, men ramte ikke bullseye med alle sine indkøb. Især ét duede ikke.



Gennem fire år var Peter “PC” Christiansen sportschef i AGF, og i den periode skiftede han næsten hele truppen ud. Det endte som bekendt med pæn succes, der kulminerede med bronzemedaljerne i fjor.

Men undervejs var der også svipsere. I TV3 Sport-programmet Offside forleden blev “PC” spurgt, hvilke indkøb han er mest og mindst stolt af. Svaret på den sidste del af spørgsmålet kom prompte.

– Det, jeg er mindst stolt af, er i hvert fald Ryan Mmaee, fordi han passede overhovedet ikke ind i AGF – der, hvor vi var, og det, vi gerne ville, sagde Peter Christiansen.

– Satte sig selv over holdet, opførte sig mærkeligt, lyttede ikke til træneren, gad ikke træne, ville ikke træne med U19. Kørte rundt i byen og kørte over for det ene og det andet lys. Det var bare et helt galt match. Fuldstændig.

AGF lejede angriberen Mmaee i Standard Liegé i sommeren 2018. Han fik kun en enkelt sæson, ni Superliga-kampe og scorede ingen mål (bortset fra tre i pokalturneringen). Han spiller i dag i cypriotiske AEL Limassol med pæn succes: 14 mål i 30 ligakampe i denne sæson.

Hvilken nuværende AGF-spiller, “PC” fremhævede for det positive, kan man se i videoen i toppen af denne artikel.

I samme udsendelse satte den nye sportsdirektør i FC København også ord på, at klubben ikke har brugt pengene specielt godt i de seneste år. Læs og se mere her.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Her er danskers millionløn i Lazio

AGF-spiller idømt karantæne

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-spiller alvorligt skadet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer