Det var en spiller med en masse Serie A-mål på CV'et, som FC København sikrede sig i januar, da løverne hentede Khouma Babacar.
Den senegalesiske angriber har dog ikke taget Superligaen med storm i foråret, hvor han også er blevet kritiseret for sin attitude. Og Peter Christiansen erkender da også, at Khouma Babacar har kæmpet lidt med at finde den rette attitude i sin første tid i FC København.
– Jeg tror helt sikkert, at man både skal forstå, hvor man er, og hvad det er for en situation, man kan bringe sig selv i, når man har attitude. Det kan være forskellig slags attitude. Der er også nogle, der har en underspillet attitude. Det kan også være et problem i en klub som FC København. Men det er klart, at du skal også respektere dine holdkammerater og dine omgivelser, i forhold til dit udtryk. Og den balance har han nok ledt en lille smule efter, lød det således torsdag fra Peter Christiansen, da FC København havde første træningsdag efter sommerferien.
– Men jeg tror, at hvis du spørger hans holdkammerater og hvis du spørger trænerstaben, så er der ingen… jeg tror mere, det er på den appearance og det udtryk, der kommer. Men vi har ikke nogle problemer med det i dagligdagen som sådan. Men det er klart, jeg kan også godt forstå, når I siger det, når han gestikulerer, og der er mangel på jubel… det er bare sådan, han er.
Peter Christiansen tror dog også, at Khouma Babacar selv har tænkt sig over sin egen tilgang.
– Det er ikke fordi, at han ikke er glad for at score et mål. Men der er selvfølgelig noget der. Men der har hver spiller sin stil. Jeg tror nogle gange, at man kan gøre det lettere for sig selv ved måske også at gøre sig nogle tanker om 'hvad er mest gavnligt for mig selv i den henseende?' Og det tror jeg helt sikkert også, at han har gjort.

Khouma Babacar er blevet kritiseret for ikke at løbe nok, og ikke fremstå energisk nok inde på banen? Er det et problem?
– Nej, jeg vil ikke stå og snakke om, hvem der er energiske, og hvem der ikke er. Jeg skal måle ham på, hvad han laver, når han er inde på banen. Og det er en del af det. Det er det arbejde, vi forventer. Men også målene, for en angriber. Og de assister, han laver. Og der kan man sige, målt på mål per minutter på banen er han jo bedre end det snit, i forhold til involvering i mål, som vi så inden han kom. På det barometer har han jo reelt set leveret fint.
Sportsdirektøren er dog enig i præmissen om, at FC Københavns angribere ikke ramte det forventede niveau i foråret.
– Nej nej, men det er også der, hvor jeg siger, at vi også har ledt efter både spillestil og den spiller, som kontinuerligt laver målene. Man kan sige, vi havde Jonas Wind, og da vi modigt også sagde farvel til ham, med det vi havde foran os, så gik vi også lidt bredere ud og tog flere emner, for at være sikre på, at vi havde en spiller, der kunne ramme niveauet på et eller andet tidspunkt, lyder det således fra Peter Christiansen.
– Og der må man bare sige, både i forhold til spillestil, men også i forhold til de enkelte spillere, der har det ikke siddet lige i skabet. Men det er klart, jo længere tid, man er der, jo bedre bliver relationerne. Og jo tydeligere spillestilen bliver, jo nemmere bliver det også for individet at præstere. Og det tror jeg også, at vi vil komme til at se.
FC København indleder den kommende Superliga-sæson med en hjemmekamp mod AC Horsens, der gæster Parken søndag den 17. juli.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW