“PC” prøvede at hente Mathew Ryan for ni år siden

Den nuværende FC København-boss prøvede også at hente Mathew Ryan i 2013 – dog uden held.



Anden gang er lykkens gang. I hvert fald, når det kommer til Peter Christiansens forsøg på at hente målmanden Mathew Ryan.

FC København kunne således tirsdag præsentere den australske landsholdskeeper som ny mand hos Løverne, men det er altså ikke første gang, at “PC” har forsøgt at hente keeperen. Tilbage i 2013 var Peter Christiansen sportsdirektør i Randers FC, og her forsøgte han angiveligt at hente den dengang 20-årige Mathew Ryan fra Central Coast Mariners til det kronjyske.

Det skrev flere australske medier dengang, og over for Tipsbladet bekræfter den nyslåede FC København-spiller, at det var mere end bare rygter. 

– “PC” prøvede også at hente mig, da jeg forlod Australien, og dengang var han i Randers. Men jeg valgte at tage til Club Brugge i stedet, fortæller Mathew Ryan.

Trods afvisningen i 2013 har Peter Christiansen imidlertid husket den australske keeper, og straks efter Kamil Grabaras skade for små to uger siden blev der lagt tråd ud.

– Nogle dage efter Kamil blev skadet, hørte jeg om interessen. Jeg fik et opkald fra min agent tidligt, efter at han havde snakket med “PC”.

– Jeg tror, at “PC” kontaktede Mikkel med det samme, da Kamil Grabara blev skadet, og han fortalte os om situationen, og jeg var straks interesseret. Jeg vil altid spille, og jeg har ikke spillet det seneste halvandet år [i Arsenal og Real Sociedad], så jeg var klar, og nu, to uger senere, er jeg her, og jeg er bare glad for at være her. Jeg ser frem til udfordringerne, vi står foran, lyder det fra keeperen. 

Mathew Ryan kender flere andre australiere, der har været eller er i dansk fodbold – heriblandt den tidligere AGF’er Mustafa Amini samt Andrew Clark, der nu er  Head of High Performance and Sports Science i FC København.

Han har også talt med et par, der kender dansk fodbold. Det gælder blandt andet Brøndbys målmandstræner, Casper Ankergren, som han kender fra deres fælles tid i Brighton & Hove Albion.

– Jeg ville sige hans navn, men fordi han er fra Brøndby, har jeg ikke gjort det, men jeg talte også med ham, griner Mat Ryan og tilføjer:

– Men Casper er en god ven og vi havde mange år sammen i Brighton, så han var en, jeg har talt med. Han er en god fyr, og han holdt det mellem os. 

Mathew Ryan, 29 år, skal i første omgang kæmpe med Karl-Johan Johnsson om pladsen i FC Københavns mål. Når Kamil Grabara så vender tilbage fra sin skade om nogle uger, vil der være yderligere kamp om pladsen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Brøndby sparer millioner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

‘De har problemer med os’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne