Anden gang er lykkens gang. I hvert fald, når det kommer til Peter Christiansens forsøg på at hente målmanden Mathew Ryan.
FC København kunne således tirsdag præsentere den australske landsholdskeeper som ny mand hos Løverne, men det er altså ikke første gang, at “PC” har forsøgt at hente keeperen. Tilbage i 2013 var Peter Christiansen sportsdirektør i Randers FC, og her forsøgte han angiveligt at hente den dengang 20-årige Mathew Ryan fra Central Coast Mariners til det kronjyske.
Det skrev flere australske medier dengang, og over for Tipsbladet bekræfter den nyslåede FC København-spiller, at det var mere end bare rygter.
– “PC” prøvede også at hente mig, da jeg forlod Australien, og dengang var han i Randers. Men jeg valgte at tage til Club Brugge i stedet, fortæller Mathew Ryan.
Trods afvisningen i 2013 har Peter Christiansen imidlertid husket den australske keeper, og straks efter Kamil Grabaras skade for små to uger siden blev der lagt tråd ud.
– Nogle dage efter Kamil blev skadet, hørte jeg om interessen. Jeg fik et opkald fra min agent tidligt, efter at han havde snakket med “PC”.
– Jeg tror, at “PC” kontaktede Mikkel med det samme, da Kamil Grabara blev skadet, og han fortalte os om situationen, og jeg var straks interesseret. Jeg vil altid spille, og jeg har ikke spillet det seneste halvandet år [i Arsenal og Real Sociedad], så jeg var klar, og nu, to uger senere, er jeg her, og jeg er bare glad for at være her. Jeg ser frem til udfordringerne, vi står foran, lyder det fra keeperen.
Mathew Ryan kender flere andre australiere, der har været eller er i dansk fodbold – heriblandt den tidligere AGF’er Mustafa Amini samt Andrew Clark, der nu er Head of High Performance and Sports Science i FC København.
Han har også talt med et par, der kender dansk fodbold. Det gælder blandt andet Brøndbys målmandstræner, Casper Ankergren, som han kender fra deres fælles tid i Brighton & Hove Albion.
– Jeg ville sige hans navn, men fordi han er fra Brøndby, har jeg ikke gjort det, men jeg talte også med ham, griner Mat Ryan og tilføjer:
– Men Casper er en god ven og vi havde mange år sammen i Brighton, så han var en, jeg har talt med. Han er en god fyr, og han holdt det mellem os.
Mathew Ryan, 29 år, skal i første omgang kæmpe med Karl-Johan Johnsson om pladsen i FC Københavns mål. Når Kamil Grabara så vender tilbage fra sin skade om nogle uger, vil der være yderligere kamp om pladsen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
