Anden gang er lykkens gang. I hvert fald, når det kommer til Peter Christiansens forsøg på at hente målmanden Mathew Ryan.
FC København kunne således tirsdag præsentere den australske landsholdskeeper som ny mand hos Løverne, men det er altså ikke første gang, at “PC” har forsøgt at hente keeperen. Tilbage i 2013 var Peter Christiansen sportsdirektør i Randers FC, og her forsøgte han angiveligt at hente den dengang 20-årige Mathew Ryan fra Central Coast Mariners til det kronjyske.
Det skrev flere australske medier dengang, og over for Tipsbladet bekræfter den nyslåede FC København-spiller, at det var mere end bare rygter.
– “PC” prøvede også at hente mig, da jeg forlod Australien, og dengang var han i Randers. Men jeg valgte at tage til Club Brugge i stedet, fortæller Mathew Ryan.
Trods afvisningen i 2013 har Peter Christiansen imidlertid husket den australske keeper, og straks efter Kamil Grabaras skade for små to uger siden blev der lagt tråd ud.
– Nogle dage efter Kamil blev skadet, hørte jeg om interessen. Jeg fik et opkald fra min agent tidligt, efter at han havde snakket med “PC”.
– Jeg tror, at “PC” kontaktede Mikkel med det samme, da Kamil Grabara blev skadet, og han fortalte os om situationen, og jeg var straks interesseret. Jeg vil altid spille, og jeg har ikke spillet det seneste halvandet år [i Arsenal og Real Sociedad], så jeg var klar, og nu, to uger senere, er jeg her, og jeg er bare glad for at være her. Jeg ser frem til udfordringerne, vi står foran, lyder det fra keeperen.
Mathew Ryan kender flere andre australiere, der har været eller er i dansk fodbold – heriblandt den tidligere AGF’er Mustafa Amini samt Andrew Clark, der nu er Head of High Performance and Sports Science i FC København.
Han har også talt med et par, der kender dansk fodbold. Det gælder blandt andet Brøndbys målmandstræner, Casper Ankergren, som han kender fra deres fælles tid i Brighton & Hove Albion.
– Jeg ville sige hans navn, men fordi han er fra Brøndby, har jeg ikke gjort det, men jeg talte også med ham, griner Mat Ryan og tilføjer:
– Men Casper er en god ven og vi havde mange år sammen i Brighton, så han var en, jeg har talt med. Han er en god fyr, og han holdt det mellem os.
Mathew Ryan, 29 år, skal i første omgang kæmpe med Karl-Johan Johnsson om pladsen i FC Københavns mål. Når Kamil Grabara så vender tilbage fra sin skade om nogle uger, vil der være yderligere kamp om pladsen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Hård kritik af FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
MEDIE
Manchester United rasende
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN
