Anden gang er lykkens gang. I hvert fald, når det kommer til Peter Christiansens forsøg på at hente målmanden Mathew Ryan.
FC København kunne således tirsdag præsentere den australske landsholdskeeper som ny mand hos Løverne, men det er altså ikke første gang, at “PC” har forsøgt at hente keeperen. Tilbage i 2013 var Peter Christiansen sportsdirektør i Randers FC, og her forsøgte han angiveligt at hente den dengang 20-årige Mathew Ryan fra Central Coast Mariners til det kronjyske.
Det skrev flere australske medier dengang, og over for Tipsbladet bekræfter den nyslåede FC København-spiller, at det var mere end bare rygter.
– “PC” prøvede også at hente mig, da jeg forlod Australien, og dengang var han i Randers. Men jeg valgte at tage til Club Brugge i stedet, fortæller Mathew Ryan.
Trods afvisningen i 2013 har Peter Christiansen imidlertid husket den australske keeper, og straks efter Kamil Grabaras skade for små to uger siden blev der lagt tråd ud.
– Nogle dage efter Kamil blev skadet, hørte jeg om interessen. Jeg fik et opkald fra min agent tidligt, efter at han havde snakket med “PC”.
– Jeg tror, at “PC” kontaktede Mikkel med det samme, da Kamil Grabara blev skadet, og han fortalte os om situationen, og jeg var straks interesseret. Jeg vil altid spille, og jeg har ikke spillet det seneste halvandet år [i Arsenal og Real Sociedad], så jeg var klar, og nu, to uger senere, er jeg her, og jeg er bare glad for at være her. Jeg ser frem til udfordringerne, vi står foran, lyder det fra keeperen.
Mathew Ryan kender flere andre australiere, der har været eller er i dansk fodbold – heriblandt den tidligere AGF’er Mustafa Amini samt Andrew Clark, der nu er Head of High Performance and Sports Science i FC København.
Han har også talt med et par, der kender dansk fodbold. Det gælder blandt andet Brøndbys målmandstræner, Casper Ankergren, som han kender fra deres fælles tid i Brighton & Hove Albion.
– Jeg ville sige hans navn, men fordi han er fra Brøndby, har jeg ikke gjort det, men jeg talte også med ham, griner Mat Ryan og tilføjer:
– Men Casper er en god ven og vi havde mange år sammen i Brighton, så han var en, jeg har talt med. Han er en god fyr, og han holdt det mellem os.
Mathew Ryan, 29 år, skal i første omgang kæmpe med Karl-Johan Johnsson om pladsen i FC Københavns mål. Når Kamil Grabara så vender tilbage fra sin skade om nogle uger, vil der være yderligere kamp om pladsen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Ny nedtur for Ansu Fati
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN
