PC’s krav: Vil se strømlinede FCK-præstationer

Peter Christiansen ved godt, hvad det kræver, hvis FCK skal kunne tage det tredje mesterskab på stribe.



FC København har fået en svær start på mesterskabsspillet med nederlag til både Brøndby og FC Nordsjælland i de første kampe. Det betyder, at et nederlag til FCM vil sende dem ni point bag midtjyderne.

For FCK-sportsdirektør Peter Christiansen står det klart, hvad der skal til for dem, hvis de skal på sporet igen. Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er, som det er. I FC København spiller man for at ligge nummer ét. Den her gruppe har set så meget akummuleret succes i de sidste to og et halvt år, og så er det op til dem selv nu, om det skal blive et tredje i rap, siger han og fortsætter:

– Det kræver – og det synes jeg, at vi skal og kan forvente – præstationer, der er mere strømlinede end dem, vi har set i de to første opgør her i mesterskabsslutspillet. Kan vi finde tilbage til det, som denne gruppe kan og vil lave af store præstationer, så er mulighederne der også, lyder det fra FCK-sportsdirektøren.

Endvidere håber han på, at de i søndagens kamp mod FCM vil se en af de koncentrerede indsatser, som kan sætte dem i gang.

– Det er det jeg forventer, og det er også det, som spillerne forventer af dem selv, fortæller Christiansen.

'PC' peger desuden på, at de lige nu har en fjerdedel tilbage af turneringen til at rette op på det, som de har tabt, og et nederlag søndag vil ikke gøre det nemt for dem at tage mesterskabet, erkender han.

– Det er jo ikke umuligt, men det vil være umådeligt svært. Sådan er det jo. Men vi ser også et mesterskabsslutspil, hvor der ryger nogle point hist og pist, og vi har selv lavet nul efter de første to kampe, så der er hold derude, som også kan tage point fra dem, som ligger i toppen nu, fastslår Peter Christiansen.

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Brasilien – Haiti

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

VM-powerranking: En guddommelig præstation

FCK-boss roser varm bomber

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tjekkiet – Sydafrika