PC’s krav: Vil se strømlinede FCK-præstationer

Peter Christiansen ved godt, hvad det kræver, hvis FCK skal kunne tage det tredje mesterskab på stribe.



FC København har fået en svær start på mesterskabsspillet med nederlag til både Brøndby og FC Nordsjælland i de første kampe. Det betyder, at et nederlag til FCM vil sende dem ni point bag midtjyderne.

For FCK-sportsdirektør Peter Christiansen står det klart, hvad der skal til for dem, hvis de skal på sporet igen. Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er, som det er. I FC København spiller man for at ligge nummer ét. Den her gruppe har set så meget akummuleret succes i de sidste to og et halvt år, og så er det op til dem selv nu, om det skal blive et tredje i rap, siger han og fortsætter:

– Det kræver – og det synes jeg, at vi skal og kan forvente – præstationer, der er mere strømlinede end dem, vi har set i de to første opgør her i mesterskabsslutspillet. Kan vi finde tilbage til det, som denne gruppe kan og vil lave af store præstationer, så er mulighederne der også, lyder det fra FCK-sportsdirektøren.

Endvidere håber han på, at de i søndagens kamp mod FCM vil se en af de koncentrerede indsatser, som kan sætte dem i gang.

– Det er det jeg forventer, og det er også det, som spillerne forventer af dem selv, fortæller Christiansen.

'PC' peger desuden på, at de lige nu har en fjerdedel tilbage af turneringen til at rette op på det, som de har tabt, og et nederlag søndag vil ikke gøre det nemt for dem at tage mesterskabet, erkender han.

– Det er jo ikke umuligt, men det vil være umådeligt svært. Sådan er det jo. Men vi ser også et mesterskabsslutspil, hvor der ryger nogle point hist og pist, og vi har selv lavet nul efter de første to kampe, så der er hold derude, som også kan tage point fra dem, som ligger i toppen nu, fastslår Peter Christiansen.

Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

AGF køber ham

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit