FC København har fået en svær start på mesterskabsspillet med nederlag til både Brøndby og FC Nordsjælland i de første kampe. Det betyder, at et nederlag til FCM vil sende dem ni point bag midtjyderne.
For FCK-sportsdirektør Peter Christiansen står det klart, hvad der skal til for dem, hvis de skal på sporet igen. Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Det er, som det er. I FC København spiller man for at ligge nummer ét. Den her gruppe har set så meget akummuleret succes i de sidste to og et halvt år, og så er det op til dem selv nu, om det skal blive et tredje i rap, siger han og fortsætter:
– Det kræver – og det synes jeg, at vi skal og kan forvente – præstationer, der er mere strømlinede end dem, vi har set i de to første opgør her i mesterskabsslutspillet. Kan vi finde tilbage til det, som denne gruppe kan og vil lave af store præstationer, så er mulighederne der også, lyder det fra FCK-sportsdirektøren.
Endvidere håber han på, at de i søndagens kamp mod FCM vil se en af de koncentrerede indsatser, som kan sætte dem i gang.
– Det er det jeg forventer, og det er også det, som spillerne forventer af dem selv, fortæller Christiansen.
'PC' peger desuden på, at de lige nu har en fjerdedel tilbage af turneringen til at rette op på det, som de har tabt, og et nederlag søndag vil ikke gøre det nemt for dem at tage mesterskabet, erkender han.
– Det er jo ikke umuligt, men det vil være umådeligt svært. Sådan er det jo. Men vi ser også et mesterskabsslutspil, hvor der ryger nogle point hist og pist, og vi har selv lavet nul efter de første to kampe, så der er hold derude, som også kan tage point fra dem, som ligger i toppen nu, fastslår Peter Christiansen.
Hele interviewet kan ses øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER