Peger i retning af afsked med Brøndby IF

Lige nu tyder meget på et farvel til Brøndby IF for Frederik Winther.



Frederik Winther fik ønsket om mere spilletid opfyldt med vinterens lejemål i Brøndby IF.

Allerede på træningslejren i Portugal spillede han sig til en fast plads i Brøndbys midterforsvar, som han har siddet tungt på næsten lige siden.

Efter overgangen til et tremandsforsvar er spilletiden blevet mindre, men alligevel har Frederik Winther fået mange af de minutter, som han savnede i Augsburg, der har ham under kontrakt.

Lejeaftalen med Brøndby IF ophører den 30. juni, og derfra er planen, at stopperen tager afsked med Brøndby og forsøger at jagte sit gennembrud i tysk fodbold.

Det oplyser hans agent, Niclas Jensen, i en SMS til Tipsbladet.

– Det eneste jeg kan sige, er, at han har kontrakt med Augsburg, så planen er, at han starter op dernede efter ferien.

22-årige Frederik Winther skiftede til Augsburg fra Lyngby BK i oktober for snart tre år siden. Selvom spilletiden i Tyskland har været begrænset, så er Frederik Winther blevet en bedre fodboldspiller.

– Jeg har udviklet mig rigtig meget i det halvandet år, jeg har været i Augsburg. Jeg har blandt andet taget ti kilo på, hvilket har hjulpet rigtig meget på mit spil. Jeg har fået en masse erfaring under træning og i kamp, de gange jeg har fået muligheden, sagde han til Tipsbladet under Brøndbys træningslejr i Portugal.

Lejemålet med Brøndby IF kom i stand i løbet af de sidste dage af transfervinduet i januar og faldt endelig på plads på deadline day. Dengang brugte Frederik Winther ikke meget tid på at spekulere over et længere ophold i Danmark.

– Lige nu er det et halvt år. Det er det, jeg fokuserer på. Hvad der sker længere fremme, det kommer på det tidspunkt. Lige nu handler det om et halvt år, hvilket jeg glæder mig rigtig meget til, og så må vi se, hvad der skal ske.

Den tid er kommet nu, og det tyder meget på, at Frederik Winther skal jagte gennembruddet i Augsburg i den kommende sæson, inden man vurderer, hvad der derfra skal ske.

Stopperen er på kontrakt i Augsburg frem til sommeren 2025, så der er fortsat masser af tid til at etablere sig i Bundesligaen. I første omgang skal Frederik Winther dog færdiggøre sæsonen i Brøndby, hvor man møder AGF på søndag.

Her kan han notere sig for sin kamp nummer 15 i Brøndby-trøjen.





Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Rygter om AC Horsens-legende

Målkongen Biereth på vild liste

Celtic genansætter populær veteran

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Her er Ajax-danskers millionløn

Victor Froholdt på “urørlig” liste

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

‘En stor fejltagelse’

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Vil købe tidligere Superliga-profil

Falske Brøndby-rygter i omløb

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Hård udmelding fra Thomas Frank

Medier fælder dom over Dorgu

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Barcelona sejrer i lokalopgør

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Trist melding om Emil Højlund

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

Manchester City ramt af stort problem

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim