Frederik Winther fik ønsket om mere spilletid opfyldt med vinterens lejemål i Brøndby IF.
Allerede på træningslejren i Portugal spillede han sig til en fast plads i Brøndbys midterforsvar, som han har siddet tungt på næsten lige siden.
Efter overgangen til et tremandsforsvar er spilletiden blevet mindre, men alligevel har Frederik Winther fået mange af de minutter, som han savnede i Augsburg, der har ham under kontrakt.
Lejeaftalen med Brøndby IF ophører den 30. juni, og derfra er planen, at stopperen tager afsked med Brøndby og forsøger at jagte sit gennembrud i tysk fodbold.
Det oplyser hans agent, Niclas Jensen, i en SMS til Tipsbladet.
– Det eneste jeg kan sige, er, at han har kontrakt med Augsburg, så planen er, at han starter op dernede efter ferien.
22-årige Frederik Winther skiftede til Augsburg fra Lyngby BK i oktober for snart tre år siden. Selvom spilletiden i Tyskland har været begrænset, så er Frederik Winther blevet en bedre fodboldspiller.
– Jeg har udviklet mig rigtig meget i det halvandet år, jeg har været i Augsburg. Jeg har blandt andet taget ti kilo på, hvilket har hjulpet rigtig meget på mit spil. Jeg har fået en masse erfaring under træning og i kamp, de gange jeg har fået muligheden, sagde han til Tipsbladet under Brøndbys træningslejr i Portugal.
Lejemålet med Brøndby IF kom i stand i løbet af de sidste dage af transfervinduet i januar og faldt endelig på plads på deadline day. Dengang brugte Frederik Winther ikke meget tid på at spekulere over et længere ophold i Danmark.
– Lige nu er det et halvt år. Det er det, jeg fokuserer på. Hvad der sker længere fremme, det kommer på det tidspunkt. Lige nu handler det om et halvt år, hvilket jeg glæder mig rigtig meget til, og så må vi se, hvad der skal ske.
Den tid er kommet nu, og det tyder meget på, at Frederik Winther skal jagte gennembruddet i Augsburg i den kommende sæson, inden man vurderer, hvad der derfra skal ske.
Stopperen er på kontrakt i Augsburg frem til sommeren 2025, så der er fortsat masser af tid til at etablere sig i Bundesligaen. I første omgang skal Frederik Winther dog færdiggøre sæsonen i Brøndby, hvor man møder AGF på søndag.
Her kan han notere sig for sin kamp nummer 15 i Brøndby-trøjen.
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TOPNYHED