Peger i retning af Brøndby-retur

Brøndby IF har udlejet to spillere til Kolding IF. De klarer sig dog ganske forskelligt, hvorfor det ene lejemål lakker mod enden.



Brøndby IF's Bertram Kvist står på tærsklen til at tage springet fra ungdomsfodbold til seniorfodbold.

Derfor har han i dette efterår været udlejet til 1. divisionsklubben Kolding IF med henblik på at få førsteholdsminutter i benene.

Spilleminutterne har bare været yderst begrænsede, og samtidig udløber lejeaftalen ved udgangen af i år.

Altså opskriften på en retur til Brøndby IF.

Selvom den endelige beslutning ikke er truffet, erkender Kolding IF's Head of Football, Niklas Nürnberg, at det peger i retning af, at midtbanetalentet skal retur til den københavnske Vestegn.

– Ingens synes hans situation lige nu er særlig fed – hverken os, ham og formentlig heller ikke Brøndby. Lige nu peger det ikke i retning af, at hans fremtid ligger her. Det har vi også snakket med ham om, siger han og tilføjer:

– Vi må forsøge at få det bedste ud af den tid, han er her, så han kan få en masse læring med. Det arbejder vi på hver dag og holder ham til ilden. Vi ser, om vi kan rykke ham, så han kan komme tættere på spilletid i den resterende del af efteråret.

Det er blot blevet til fire indskiftninger i 1. division for 19-årige Bertram Kvist, der i mange år har stået på spring i Brøndby IF.

– Han har entydigt nogle offensive kvaliteter. Det har stået frem på U19-niveau, og dem har vi så forsøgt at få i spil bedst muligt, men det har været i hård konkurrence med vores øvrige midtbanespillere, siger Niklas Nürnberg og tilføjer:

– Det her er hans første rigtige møde med seniorfodbold, men at skulle gøre sig gældende i kampe og spille minutter er noget andet. Der har konkurrencen bare været hård. Men jeg tror og håber på, at det her har været god læring frem mod det næste, hvorend det så er. 

283221

Foto: Alamy

Brøndby-målmand stråler
Bertram Kvist er ikke den eneste Brøndby-spiller, der i sommer blev udlejet til Kolding IF.

Det gjorde tredjemålmand Jonathan Ægidius også. Han har fra dag et vist sig rigtig flot frem og udfordret belgiske Lennart Moser i buret.

– Han har gjort det super godt og har vist den helt rigtige indstilling til træning. Han har også leveret et højt niveau i kamp. Situationen er grundlæggende, at vi synes, vi har to rigtig, rigtig gode 1. divisionsmålmænd, som er tæt på lige. Det er en luksussituation.

22-årige Jonathan Ægidius har noteret sig for ti kampe i Kolding-trøjen, da Lennart Moser sad ude med en skade tidligere på efteråret.

– Jonathan har fået helt vildt meget ud af at spille de her kampe. Det er ti kampe med seniorerfaring, som han ikke har været i nærheden af tidligere. Det alene har gjort rigtig meget, og så håber vi, at han kan tage de sidste skridt i resten af sæsonen. Vi ser det som en meget åben konkurrence mellem dem.

283221

Jonathan Ægidius i kamp for Brøndby IF mod FC København under klubbernes træningslejr i Portugal tidligere i år. Foto: Alamy

Jonathan Ægidius har i løbet af årene i Brøndby stået i skyggen af først Mads Hermansen og nu Patrick Pentz. Derfor er Brøndby-lejren positive over, at målmandstalentet nu får græs på knæene.

– Dialogen foregår mellem vores målmandstræner Martin Raška og Brøndbys Casper Ankergren. Jeg ved, Casper har været ude og se mange af Jonathans kampe. Så jeg tror, der er en god og løbende dialog. Min opfattelse er også, at Brøndby stadig tror på ham og ser en fremtid i ham. Vi er glade for at have ham, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

I første omgang er Jonathan Ægidius udlejet til Kolding IF frem til sommer. I Brøndby IF er han på kontrakt til sommeren 2027. Bertram Kvist har kontraktudløb med Brøndby efter denne sæson.





Færdig i dansk klub efter 55 dage




LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ny FC København-stjerne imponerer

Surt show – dumpet!



LIVE

Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter dansk landsholdsspiller

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Har budt en milliard

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Diant Ramaj skal videre

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

DBU vil granske FIFA-plan