Peger i retning af Brøndby-retur

Brøndby IF har udlejet to spillere til Kolding IF. De klarer sig dog ganske forskelligt, hvorfor det ene lejemål lakker mod enden.



Brøndby IF's Bertram Kvist står på tærsklen til at tage springet fra ungdomsfodbold til seniorfodbold.

Derfor har han i dette efterår været udlejet til 1. divisionsklubben Kolding IF med henblik på at få førsteholdsminutter i benene.

Spilleminutterne har bare været yderst begrænsede, og samtidig udløber lejeaftalen ved udgangen af i år.

Altså opskriften på en retur til Brøndby IF.

Selvom den endelige beslutning ikke er truffet, erkender Kolding IF's Head of Football, Niklas Nürnberg, at det peger i retning af, at midtbanetalentet skal retur til den københavnske Vestegn.

– Ingens synes hans situation lige nu er særlig fed – hverken os, ham og formentlig heller ikke Brøndby. Lige nu peger det ikke i retning af, at hans fremtid ligger her. Det har vi også snakket med ham om, siger han og tilføjer:

– Vi må forsøge at få det bedste ud af den tid, han er her, så han kan få en masse læring med. Det arbejder vi på hver dag og holder ham til ilden. Vi ser, om vi kan rykke ham, så han kan komme tættere på spilletid i den resterende del af efteråret.

Det er blot blevet til fire indskiftninger i 1. division for 19-årige Bertram Kvist, der i mange år har stået på spring i Brøndby IF.

– Han har entydigt nogle offensive kvaliteter. Det har stået frem på U19-niveau, og dem har vi så forsøgt at få i spil bedst muligt, men det har været i hård konkurrence med vores øvrige midtbanespillere, siger Niklas Nürnberg og tilføjer:

– Det her er hans første rigtige møde med seniorfodbold, men at skulle gøre sig gældende i kampe og spille minutter er noget andet. Der har konkurrencen bare været hård. Men jeg tror og håber på, at det her har været god læring frem mod det næste, hvorend det så er. 

283221

Foto: Alamy

Brøndby-målmand stråler
Bertram Kvist er ikke den eneste Brøndby-spiller, der i sommer blev udlejet til Kolding IF.

Det gjorde tredjemålmand Jonathan Ægidius også. Han har fra dag et vist sig rigtig flot frem og udfordret belgiske Lennart Moser i buret.

– Han har gjort det super godt og har vist den helt rigtige indstilling til træning. Han har også leveret et højt niveau i kamp. Situationen er grundlæggende, at vi synes, vi har to rigtig, rigtig gode 1. divisionsmålmænd, som er tæt på lige. Det er en luksussituation.

22-årige Jonathan Ægidius har noteret sig for ti kampe i Kolding-trøjen, da Lennart Moser sad ude med en skade tidligere på efteråret.

– Jonathan har fået helt vildt meget ud af at spille de her kampe. Det er ti kampe med seniorerfaring, som han ikke har været i nærheden af tidligere. Det alene har gjort rigtig meget, og så håber vi, at han kan tage de sidste skridt i resten af sæsonen. Vi ser det som en meget åben konkurrence mellem dem.

283221

Jonathan Ægidius i kamp for Brøndby IF mod FC København under klubbernes træningslejr i Portugal tidligere i år. Foto: Alamy

Jonathan Ægidius har i løbet af årene i Brøndby stået i skyggen af først Mads Hermansen og nu Patrick Pentz. Derfor er Brøndby-lejren positive over, at målmandstalentet nu får græs på knæene.

– Dialogen foregår mellem vores målmandstræner Martin Raška og Brøndbys Casper Ankergren. Jeg ved, Casper har været ude og se mange af Jonathans kampe. Så jeg tror, der er en god og løbende dialog. Min opfattelse er også, at Brøndby stadig tror på ham og ser en fremtid i ham. Vi er glade for at have ham, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.

I første omgang er Jonathan Ægidius udlejet til Kolding IF frem til sommer. I Brøndby IF er han på kontrakt til sommeren 2027. Bertram Kvist har kontraktudløb med Brøndby efter denne sæson.





LIVE

LIVE: Av, Joachim Andersen!

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Kæmpe kærlighedserklæring

– Han har måske været lagt lidt på is

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Narteys krav til ny kontrakt

Vil have ham væk fra FC København

Froholdt på tavlen i storkamp

I chok: Har aldrig set lignende

Han er Eriksen og co’s nye træner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Var direkte fra træningsbanen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

DBU: Ham peger vi på

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

FCM ansætter ny topboss

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

De danske kvinder tager førstepladsen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Neestrup chokerer med sin startopstilling