Brøndby IF's Bertram Kvist står på tærsklen til at tage springet fra ungdomsfodbold til seniorfodbold.
Derfor har han i dette efterår været udlejet til 1. divisionsklubben Kolding IF med henblik på at få førsteholdsminutter i benene.
Spilleminutterne har bare været yderst begrænsede, og samtidig udløber lejeaftalen ved udgangen af i år.
Altså opskriften på en retur til Brøndby IF.
Selvom den endelige beslutning ikke er truffet, erkender Kolding IF's Head of Football, Niklas Nürnberg, at det peger i retning af, at midtbanetalentet skal retur til den københavnske Vestegn.
– Ingens synes hans situation lige nu er særlig fed – hverken os, ham og formentlig heller ikke Brøndby. Lige nu peger det ikke i retning af, at hans fremtid ligger her. Det har vi også snakket med ham om, siger han og tilføjer:
– Vi må forsøge at få det bedste ud af den tid, han er her, så han kan få en masse læring med. Det arbejder vi på hver dag og holder ham til ilden. Vi ser, om vi kan rykke ham, så han kan komme tættere på spilletid i den resterende del af efteråret.
Det er blot blevet til fire indskiftninger i 1. division for 19-årige Bertram Kvist, der i mange år har stået på spring i Brøndby IF.
– Han har entydigt nogle offensive kvaliteter. Det har stået frem på U19-niveau, og dem har vi så forsøgt at få i spil bedst muligt, men det har været i hård konkurrence med vores øvrige midtbanespillere, siger Niklas Nürnberg og tilføjer:
– Det her er hans første rigtige møde med seniorfodbold, men at skulle gøre sig gældende i kampe og spille minutter er noget andet. Der har konkurrencen bare været hård. Men jeg tror og håber på, at det her har været god læring frem mod det næste, hvorend det så er.

Brøndby-målmand stråler
Bertram Kvist er ikke den eneste Brøndby-spiller, der i sommer blev udlejet til Kolding IF.
Det gjorde tredjemålmand Jonathan Ægidius også. Han har fra dag et vist sig rigtig flot frem og udfordret belgiske Lennart Moser i buret.
– Han har gjort det super godt og har vist den helt rigtige indstilling til træning. Han har også leveret et højt niveau i kamp. Situationen er grundlæggende, at vi synes, vi har to rigtig, rigtig gode 1. divisionsmålmænd, som er tæt på lige. Det er en luksussituation.
22-årige Jonathan Ægidius har noteret sig for ti kampe i Kolding-trøjen, da Lennart Moser sad ude med en skade tidligere på efteråret.
– Jonathan har fået helt vildt meget ud af at spille de her kampe. Det er ti kampe med seniorerfaring, som han ikke har været i nærheden af tidligere. Det alene har gjort rigtig meget, og så håber vi, at han kan tage de sidste skridt i resten af sæsonen. Vi ser det som en meget åben konkurrence mellem dem.

Jonathan Ægidius har i løbet af årene i Brøndby stået i skyggen af først Mads Hermansen og nu Patrick Pentz. Derfor er Brøndby-lejren positive over, at målmandstalentet nu får græs på knæene.
– Dialogen foregår mellem vores målmandstræner Martin Raška og Brøndbys Casper Ankergren. Jeg ved, Casper har været ude og se mange af Jonathans kampe. Så jeg tror, der er en god og løbende dialog. Min opfattelse er også, at Brøndby stadig tror på ham og ser en fremtid i ham. Vi er glade for at have ham, og så må vi se, hvad fremtiden bringer.
I første omgang er Jonathan Ægidius udlejet til Kolding IF frem til sommer. I Brøndby IF er han på kontrakt til sommeren 2027. Bertram Kvist har kontraktudløb med Brøndby efter denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Hvor er Kasper Dolberg?
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED