Peger på FCK’er som bedste køb: En nobrainer!

Viaplay-ekspert Jesper Thygesen mener, at FC Københavns indkøb af Magnus Mattsson er det bedste, som blev lavet i januar.



Der blev hentet en del forskelligt til Superligaen i januartransfervinduet, og flere klubber oprustede i bestræbelserne på at slutte sæsonen af bedst muligt. 

Hvilke handler har så været bedst? Det er som sådan relativt svært at vurdere her snart tre runder inde i forårssæsonen, men det er ikke desto mindre et tema i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Her skal ekspert Jesper Thygesen pege på vinterens tre bedste handler, og når det kommer til førstepladsen er han på ingen måde i tvivl. Det er Magnus Mattsson efter hans flotte start, som har budt på mål mod Manchester City og Silkeborg IF.

– Det er en nobrainer! Han kommer ind og scorer i Champions League og på sin gamle hjemmebane i Silkeborg og laver lækre afleveringer. Jeg kan godt se, at han har haft et par boldtab, men hvor er det vildt, at han kan gå ind på den hylde og score afgørende mål og bidrage fra dag et, lyder det imponeret fra Thygesen.

Helt så imponeret er medekspert Kenneth Emil Petersen ikke. Han har end ikke Mattsson på sin top tre, men det er ikke fordi, at han har været skuffet over Mattsson. Han har bare set en del fejl, og så hjælper det høje prisniveau heller ikke.

– Jeg har bare set så mange fejlafleveringer, hvor jeg tænker, at vi skal have noget mere fra den otterposition. Jeg er med på, at det er nogle flotte mål, gode løb og så videre, og jeg står ikke og taler Mattsson ned. Jeg har store forventninger til ham! Men jeg synes måske, at det har været alle de fejlafleveringer, som har siddet lidt for meget i mig til, at jeg ville have ham ind på toplisten, siger han og fortsætter:

– Det er ikke sådan, at jeg kan stå her og sige, at Mattsson har været dårlig. Han har taget nogle gode løb ind i feltet og så videre. Han kommer til at blive et kæmpe aktiv for FC København.

Se hele snakken og hvem Jesper Thygesen har som nummer to og tre på sin liste over de bedste januarindkøb i afspilleren over artiklen.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Danske klubber vil have ham

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF – FC København

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år