Peger på FCK’er som bedste køb: En nobrainer!

Viaplay-ekspert Jesper Thygesen mener, at FC Københavns indkøb af Magnus Mattsson er det bedste, som blev lavet i januar.



Der blev hentet en del forskelligt til Superligaen i januartransfervinduet, og flere klubber oprustede i bestræbelserne på at slutte sæsonen af bedst muligt. 

Hvilke handler har så været bedst? Det er som sådan relativt svært at vurdere her snart tre runder inde i forårssæsonen, men det er ikke desto mindre et tema i Viaplay-programmet 'Transfer'. 

Her skal ekspert Jesper Thygesen pege på vinterens tre bedste handler, og når det kommer til førstepladsen er han på ingen måde i tvivl. Det er Magnus Mattsson efter hans flotte start, som har budt på mål mod Manchester City og Silkeborg IF.

– Det er en nobrainer! Han kommer ind og scorer i Champions League og på sin gamle hjemmebane i Silkeborg og laver lækre afleveringer. Jeg kan godt se, at han har haft et par boldtab, men hvor er det vildt, at han kan gå ind på den hylde og score afgørende mål og bidrage fra dag et, lyder det imponeret fra Thygesen.

Helt så imponeret er medekspert Kenneth Emil Petersen ikke. Han har end ikke Mattsson på sin top tre, men det er ikke fordi, at han har været skuffet over Mattsson. Han har bare set en del fejl, og så hjælper det høje prisniveau heller ikke.

– Jeg har bare set så mange fejlafleveringer, hvor jeg tænker, at vi skal have noget mere fra den otterposition. Jeg er med på, at det er nogle flotte mål, gode løb og så videre, og jeg står ikke og taler Mattsson ned. Jeg har store forventninger til ham! Men jeg synes måske, at det har været alle de fejlafleveringer, som har siddet lidt for meget i mig til, at jeg ville have ham ind på toplisten, siger han og fortsætter:

– Det er ikke sådan, at jeg kan stå her og sige, at Mattsson har været dårlig. Han har taget nogle gode løb ind i feltet og så videre. Han kommer til at blive et kæmpe aktiv for FC København.

Se hele snakken og hvem Jesper Thygesen har som nummer to og tre på sin liste over de bedste januarindkøb i afspilleren over artiklen.






Tror på overraskelse i startopstilling




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Fælder bekymrende dom efter chok

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

AGF – OB

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-profil skadet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Brian Riemer på plads til topkamp

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney