Pelés død udløser tre dages landesorg i Brasilien

Fodboldlegenden Pelé, der af mange anses som den bedste fodboldspiller nogensinde, er død i en alder af 82 år.



Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.

I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".

Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".

Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.

Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.

Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.

Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.

Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.

I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.

Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.

/ritzau/Reuters







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe