Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.
I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".
Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".
Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.
Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.
Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.
Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.
Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.
I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.
Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
Frankrig – Spanien
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER