Den brasilianske regering har erklæret tre dages landesorg, efter at den brasilianske fodboldlegende Pelé torsdag døde i en alder af 82 år.
I en udtalelse siger landets afgående præsident, Jair Bolsonaro, at Pelé var "en god borger og patriot, der fremhævede Brasiliens navn, hvor end han var".
Bolsonaros efterfølger, Luiz Inacio da Silva, der overtager præsidentposten søndag, har skrevet på Twitter, at "få brasilianere bragte Brasiliens navn så langt, som han gjorde".
Pelé anses af mange for at være den bedste fodboldspiller nogensinde. Han er den eneste, der har været med til at vinde verdensmesterskaberne i fodbold for sit land tre gange.
Legenden døde klokken 15.27 lokal på et hospital i São Paulo. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021, og ifølge hospitalet var det flere organsvigt, der var årsag til hans død.
Mandag vil der blive holdt en 24 timer lang mindeceremoni på midten af banen på stadion i byen Santos. Santos er Pelés hjemby. Det er også her, han som teenager i 1956 begyndte sin fodboldkarriere og hurtigt blev et kendt fodboldnavn.
Dagen efter vil hans kiste blive båret gennem Santos' gader. Optoget vil gå forbi det nabolag, hvor hans 100-årige mor bor.
Optoget slutter på kirkegåden Cemitério Memorial Necrópole Ecumênica i Santos, hvor Pelé vil blive begravet ved en privat ceremoni.
I hans 21 år lange fodboldkarriere scorede Pelé mellem 1281 of 1283 mål – afhængig af, hvordan kampene tælles.
Mange mener dog, at Pelé var langt større end fodbold. Han blev et af de første og største globale ikoner i det 20. århundrede.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER