– Før Pelé var nummer 10 bare et tal

Den brasilianske fodboldstjerne Neymar mindes torsdag ikonet Pelé. Det samme gør resten af fodboldverdenen.



Fodboldikonet Pelé, der er død efter længere tids sygdom, bliver torsdag aften hyldet af stort set hele fodboldverden.

Blandt andet mindes Neymar, der i dag er en af de allerstørste stjerner i brasiliansk fodbold, den afdøde legende.

Det sker i et opslag på Instagram.

– Før Pelé var nummer 10 bare et tal, skriver Neymar med henvisning til det rygnummer, som Pelé var kendt for i løbet af karrieren.

– Den sætning læste jeg et sted på et tidspunkt i mit liv. Men den smukke sætning er ikke fuldstændig. For jeg vil sige, at før Pelé var fodbold bare en sport. Pelé ændrede alt, skriver 30-årige Neymar.

Brasiliens kommende præsident, Luiz Inácio Lula da Silva, mindes Pelé i en række Tweets. Han skriver, at “der aldrig har været en nummer 10 ligesom ham”. Lula overtager præsidentposten fra Jair Bolsonaro 1. januar.

Pelé, der blev 82 år, hyldes også af sin gamle fodboldklub Santos.

På Twitter har den brasilianske klub skrevet ordet “Eterno” – evig på portugisisk – sammen med et billede af en oplyst kongekrone.

Santos har tidligere meddelt, at den tilføjer en kongekrone til klubbens logo som en hyldest til Pelé, der også kaldes kongen af fodbold.

Pelé fik debut for Santos, da han kun var 15 år. Han er klubbens topscorer gennem tiden med 643 mål i 659 kampe ifølge sportsmediet The Athletic. Han vandt seks ligatitler og Copa Libertadores to gange.

Copa Libertadores er Sydamerikas pendant til Champions League i Europa.

Pelé fik debut på det brasilianske landshold som 16-årig og scorede også i sin debutkamp. Han er fortsat den yngste målscorer for Brasilien.

Han vandt VM tre gange – i 1958, 1962 og 1970 – og betragtes generelt som en af de største fodboldspillere i historien.

På Twitter har blandt andre den engelske fodboldlegende sir Geoff Hurst, der vandt VM i 1966, reageret på nyheden om Pelés død.

– Jeg har så mange minder om Pelé, som uden tvivl er den bedste, jeg nogensinde spillede imod, lyder det fra Hurst.

– For mig er Pelé den største nogensinde, og jeg var stolt af at være på banen sammen med ham. Hvil i fred og tak, skriver han.

Argentinske Lionel Messi, der også betragtes som en af verdens bedste spillere nogensinde, har lagt et billede på Instagram, hvor han står sammen med Pelé. Teksten til billedet lyder “Hvil i fred, Pelé”.

Den franske fodboldstjerne Kylian Mbappé, der blev topscorer ved det netop overståede VM, mindes også det brasilianske ikon.

– Kongen af fodbold har forladt os, men hans eftermæle vil aldrig blive glemt. Hvil i fred konge, skriver Kylian Mbappé på Twitter.

/ritzau/





Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ny FC København-stjerne imponerer

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

UEFA klar til at boykotte VM

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De vil have Jelert

Stjerne på plads i Chelsea

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Tottenham-flop i stor transfer

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool