Stadionspeakeren har råbt Jonas Borrings navn op for sidste gang. Karrieren er slut.
Gennem de mange år på fodbolbaner rundt omkring i Danmark, spillede han mere end 350 Superliga-kampe. Han repræsenterede også landsholdet seks gange, hvor han fik nogle fantastiske oplevelser.
– Min debut på landsholdet er det absolut største, og at det så lige var imod Spanien og imod Sergio Ramis, er bare megafedt. Det har jeg også fortalt videre til mange. Jeg kan huske, da jeg kom ind til de sidste 20 minutter, der spillede Xabi Alonso, Santi Carzorla og Xavi på midtbanen, og der fik man virkelig lov til at løbe rundt i trekanter.
– Jeg var også med dengang, vi vandt 3-2 nede i Portugal, og det var også bare en fed oplevelse. Jeg fik de sidste 20 minutter, vi var bagud 1-0, men vandt 3-2. Det var fuldstændig vanvittigt. Den kamp vil blive husket i mange år i dansk fodbold, siger Jonas Borring.
Gennem sine mere end 350 kampe i Superligaen, vandt han flere titler, hvilket han også gerne tænker tilbage på.
– Pokaltitlen med OB var megafed. Den måde vi blev fejret på gjorde det meget specielt. Og så selvfølgelig DM-titlen, selv om jeg kun var med i en halv sæson, var jeg alligevel med for Midtjylland den gang.
– Jeg er glad og stolt over, at jeg har spillet i nogle af de største klubber i Danmark. Jeg har stort set spillet i toppen i alle de klubber, jeg har været i. Min karriere som helhed er jeg mega stolt over.
Var det en svær beslutning at stoppe karrieren?
– Bestemt. Jeg har været fuldstændig privilegeret at have et job, som har været min hobby, og jeg har nydt det i fulde drag. Jeg havde aldrig drømt om, at jeg ville sidde her og tænke tilbage og have den karriere, jeg har haft. Det er vemodigt at stoppe, men omvendt er jeg også nået en alder, hvor det var tid til at stoppe. Nu er jeg 100 procent afklaret med det. Jeg har det faktisk meget godt med det.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Voldsom kritik af FIFAs planer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
