Pensioneret Borring: Landskampen mod Ramos og 3-2 sejren mod Portugal var det største

Det er en stolt Jonas Borring, der ser tilfreds tilbage på karrieren i Superligaen og på landsholdet.



Stadionspeakeren har råbt Jonas Borrings navn op for sidste gang. Karrieren er slut.

Gennem de mange år på fodbolbaner rundt omkring i Danmark, spillede han mere end 350 Superliga-kampe. Han repræsenterede også landsholdet seks gange, hvor han fik nogle fantastiske oplevelser.

– Min debut på landsholdet er det absolut største, og at det så lige var imod Spanien og imod Sergio Ramis, er bare megafedt. Det har jeg også fortalt videre til mange. Jeg kan huske, da jeg kom ind til de sidste 20 minutter, der spillede Xabi Alonso, Santi Carzorla og Xavi på midtbanen, og der fik man virkelig lov til at løbe rundt i trekanter.

– Jeg var også med dengang, vi vandt 3-2 nede i Portugal, og det var også bare en fed oplevelse. Jeg fik de sidste 20 minutter, vi var bagud 1-0, men vandt 3-2. Det var fuldstændig vanvittigt. Den kamp vil blive husket i mange år i dansk fodbold, siger Jonas Borring.

Gennem sine mere end 350 kampe i Superligaen, vandt han flere titler, hvilket han også gerne tænker tilbage på.

– Pokaltitlen med OB var megafed. Den måde vi blev fejret på gjorde det meget specielt. Og så selvfølgelig DM-titlen, selv om jeg kun var med i en halv sæson, var jeg alligevel med for Midtjylland den gang.

– Jeg er glad og stolt over, at jeg har spillet i nogle af de største klubber i Danmark. Jeg har stort set spillet i toppen i alle de klubber, jeg har været i. Min karriere som helhed er jeg mega stolt over.

Var det en svær beslutning at stoppe karrieren?

– Bestemt. Jeg har været fuldstændig privilegeret at have et job, som har været min hobby, og jeg har nydt det i fulde drag. Jeg havde aldrig drømt om, at jeg ville sidde her og tænke tilbage og have den karriere, jeg har haft. Det er vemodigt at stoppe, men omvendt er jeg også nået en alder, hvor det var tid til at stoppe. Nu er jeg 100 procent afklaret med det. Jeg har det faktisk meget godt med det.





VM-LIVE: ‘De er ALT det, jeg hader i fodbold!’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Klapper i om stor Superliga-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast