Pensioneret Borring: Landskampen mod Ramos og 3-2 sejren mod Portugal var det største

Det er en stolt Jonas Borring, der ser tilfreds tilbage på karrieren i Superligaen og på landsholdet.



Stadionspeakeren har råbt Jonas Borrings navn op for sidste gang. Karrieren er slut.

Gennem de mange år på fodbolbaner rundt omkring i Danmark, spillede han mere end 350 Superliga-kampe. Han repræsenterede også landsholdet seks gange, hvor han fik nogle fantastiske oplevelser.

– Min debut på landsholdet er det absolut største, og at det så lige var imod Spanien og imod Sergio Ramis, er bare megafedt. Det har jeg også fortalt videre til mange. Jeg kan huske, da jeg kom ind til de sidste 20 minutter, der spillede Xabi Alonso, Santi Carzorla og Xavi på midtbanen, og der fik man virkelig lov til at løbe rundt i trekanter.

– Jeg var også med dengang, vi vandt 3-2 nede i Portugal, og det var også bare en fed oplevelse. Jeg fik de sidste 20 minutter, vi var bagud 1-0, men vandt 3-2. Det var fuldstændig vanvittigt. Den kamp vil blive husket i mange år i dansk fodbold, siger Jonas Borring.

Gennem sine mere end 350 kampe i Superligaen, vandt han flere titler, hvilket han også gerne tænker tilbage på.

– Pokaltitlen med OB var megafed. Den måde vi blev fejret på gjorde det meget specielt. Og så selvfølgelig DM-titlen, selv om jeg kun var med i en halv sæson, var jeg alligevel med for Midtjylland den gang.

– Jeg er glad og stolt over, at jeg har spillet i nogle af de største klubber i Danmark. Jeg har stort set spillet i toppen i alle de klubber, jeg har været i. Min karriere som helhed er jeg mega stolt over.

Var det en svær beslutning at stoppe karrieren?

– Bestemt. Jeg har været fuldstændig privilegeret at have et job, som har været min hobby, og jeg har nydt det i fulde drag. Jeg havde aldrig drømt om, at jeg ville sidde her og tænke tilbage og have den karriere, jeg har haft. Det er vemodigt at stoppe, men omvendt er jeg også nået en alder, hvor det var tid til at stoppe. Nu er jeg 100 procent afklaret med det. Jeg har det faktisk meget godt med det.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Beijmo med kontant AGF-udmelding

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk stjerne i milliontransfer

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AC Horsens – FC Nordsjælland

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’