Pensioneret Brøndby-spiller: Derbyet efter min fars død glemmer jeg aldrig

I et åbenhjertigt interview fortæller Jonas Kamper om, hvordan det var at spille et derby kort tid efter, at hans far var død i en trafikulykke.



Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.

I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.

I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.

Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.

– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen