Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.
I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.
I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.
Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.
– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Tagliafico sakser Saka i hadkamp
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
England – Argentina
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT
