Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.
I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.
I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.
Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.
– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
