Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.
I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.
I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.
Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.
– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
