Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.
I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.
I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.
Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.
– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
