Pensioneret Brøndby-spiller: Derbyet efter min fars død glemmer jeg aldrig

I et åbenhjertigt interview fortæller Jonas Kamper om, hvordan det var at spille et derby kort tid efter, at hans far var død i en trafikulykke.



Det er ufatteligt hårdt at miste et familiemedlem. Det kan den nu pensioneret Superliga-spiller Jonas Kamper tale med om.

I dag er han ansat som key account manager i fodboldklubben Randers. Karrieren begyndte for mange år siden i Brøndby, hvor han fik sit gennembrud som senior.

I et længere interview med 3Point fortæller han ærligt, hvordan særligt en kamp for Brøndby var helt speciel.

Omstændighederne omkring den var helt særlige. Kamper havde nemlig mistet sin far i en trafikullykke i 2004 den 4. september, og den 19. september startede han inde mod FCK.

– Jeg kan huske min nok sværeste tid både som spiller og menneske. Den første kamp efter jeg mistede min far i en trafikulykke. Det var mod FCK inde i parken, hvor vi vandt 3-1. Min familie – som jeg vil beskrive som en kernefamilie – vi fik revet hele vores fundament væk, da han gik bort. Den forståelse, omsorg og så videre jeg fik fra holdkammerater, Michael Laudrup, John Faxe og hele klubben betød virkelig meget. Og den kamp glemmer jeg aldrig, hverken tiden før og efter. Det har printet sig ind i mit hjerte og var meget, meget specielt. Og at vi så også vandt det derby. Min familie havde altid taget turen fra Falster for at se mine kampe, og at min far så ikke var der fysisk… jeg følte en kæmpe tilstedeværelse fra ham via den støtte, som jeg fik i den periode. Og det vil jeg evigt være taknemmelig for. Det var på alle mulige måder en kæmpe kamp for mig. Det var første gang efter min fars død at jeg kunne glemme alt det lort, som jeg stod i og bare spille i 90 minutter. Det var fantastisk, siger han til 3Point.



‘Afgørende’ Dorgu roses: Hans bedste kamp!

Vild stime – men afviser guldsnak

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Jages af FCK – nu blander storklub sig

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

I svime over Oscar Schwartau

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Amorim: Vi var det bedste hold

Johannes Hoff Thorup er på listen

Her vil Asien kopiere Europa

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Det kommer til at trække ud

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Tricky Trees tryller i Hytten

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!