Pep Biel er Efterårets Profil

FC Københavns spanier vandt Tipsbladets traditionsrige kåring foran Erik Sviatchenko og Mikael Uhre.



De to første sæsoner i Danmark var vanskelige, men i sit tredje år som Superliga-spiller har Pep Biel fået et gennembrud. Og nu er FCK’eren blevet kåret til Efterårets Profil af Superligaens trænere.

– Jeg er glad, men jeg er ligeglad med den slags ting. Jeg går op i holdet. Den her er til hele holdet, siger Pep Biel til Tipsbladet.

Den spanske offensivspiller har aldrig tidligere fået point i Tipsbladets profilkåringer, inden han denne gang endte øverst på listen. Pep Biel fik 32 point og henviste FCM’eren Erik Sviatchenko (27 point) og Brøndbys Mikael Uhre (26 point) til anden- og tredjepladsen.

Pep Biel fik stemmer fra 10 ud af 12 trænere i afstemningen. Hans egen træner, Jess Thorup, måtte ikke stemmer på ham, så Peter Sørensen i Vejle var den eneste, der fravalgte Biel.

To trænere, Niels Frederiksen og Lars Friis, gav Pep Biel de maksimale fem point.

– Pep Biel har været den vigtigste offensive kreatør på FCK-holdet. Han er visionær i spillet og har et overlegent teknisk niveau. Derfor kan han både gøre tingene selv, men også sætte medspillerne i scene, siger Brøndby-træneren.

– Pep Biel har været en vigtig del af det offensive spil i FC København. Han læser spillet godt og dropper ofte ned i de lommer, som modstanderen åbner. Han har et godt blik for spillet, han sætter sine medspillere omkring sig godt op, og han er en dygtig afslutter fra distancen. Han har også en god leveringsfod på standardsituationer, siger Lars Friis fra Viborg.

Ingen klubber har så ofte vundet en af Tipsbladets profilkåringer som FC København. Pep Biel er den 15. vinder fra hovedstadsklubben. Senest før ham var Robert Skov, der blev Forårets Profil i 2019.

Du kan læse et interview med Pep Biel i fredagens Tipsbladet. I Tipsbladet fredag får du også det store overblik over, hvordan de 12 Superliga-trænere har stemt, og du kan se vores bud på Efterårets Hold.

Du køber bladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Vil til Premier League – United foran Arsenal



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen