De to første sæsoner i Danmark var vanskelige, men i sit tredje år som Superliga-spiller har Pep Biel fået et gennembrud. Og nu er FCK’eren blevet kåret til Efterårets Profil af Superligaens trænere.
– Jeg er glad, men jeg er ligeglad med den slags ting. Jeg går op i holdet. Den her er til hele holdet, siger Pep Biel til Tipsbladet.
Den spanske offensivspiller har aldrig tidligere fået point i Tipsbladets profilkåringer, inden han denne gang endte øverst på listen. Pep Biel fik 32 point og henviste FCM’eren Erik Sviatchenko (27 point) og Brøndbys Mikael Uhre (26 point) til anden- og tredjepladsen.
Pep Biel fik stemmer fra 10 ud af 12 trænere i afstemningen. Hans egen træner, Jess Thorup, måtte ikke stemmer på ham, så Peter Sørensen i Vejle var den eneste, der fravalgte Biel.
To trænere, Niels Frederiksen og Lars Friis, gav Pep Biel de maksimale fem point.
– Pep Biel har været den vigtigste offensive kreatør på FCK-holdet. Han er visionær i spillet og har et overlegent teknisk niveau. Derfor kan han både gøre tingene selv, men også sætte medspillerne i scene, siger Brøndby-træneren.
– Pep Biel har været en vigtig del af det offensive spil i FC København. Han læser spillet godt og dropper ofte ned i de lommer, som modstanderen åbner. Han har et godt blik for spillet, han sætter sine medspillere omkring sig godt op, og han er en dygtig afslutter fra distancen. Han har også en god leveringsfod på standardsituationer, siger Lars Friis fra Viborg.
Ingen klubber har så ofte vundet en af Tipsbladets profilkåringer som FC København. Pep Biel er den 15. vinder fra hovedstadsklubben. Senest før ham var Robert Skov, der blev Forårets Profil i 2019.
Du kan læse et interview med Pep Biel i fredagens Tipsbladet. I Tipsbladet fredag får du også det store overblik over, hvordan de 12 Superliga-trænere har stemt, og du kan se vores bud på Efterårets Hold.
Du køber bladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
