Pep Biel er Efterårets Profil

FC Københavns spanier vandt Tipsbladets traditionsrige kåring foran Erik Sviatchenko og Mikael Uhre.



De to første sæsoner i Danmark var vanskelige, men i sit tredje år som Superliga-spiller har Pep Biel fået et gennembrud. Og nu er FCK’eren blevet kåret til Efterårets Profil af Superligaens trænere.

– Jeg er glad, men jeg er ligeglad med den slags ting. Jeg går op i holdet. Den her er til hele holdet, siger Pep Biel til Tipsbladet.

Den spanske offensivspiller har aldrig tidligere fået point i Tipsbladets profilkåringer, inden han denne gang endte øverst på listen. Pep Biel fik 32 point og henviste FCM’eren Erik Sviatchenko (27 point) og Brøndbys Mikael Uhre (26 point) til anden- og tredjepladsen.

Pep Biel fik stemmer fra 10 ud af 12 trænere i afstemningen. Hans egen træner, Jess Thorup, måtte ikke stemmer på ham, så Peter Sørensen i Vejle var den eneste, der fravalgte Biel.

To trænere, Niels Frederiksen og Lars Friis, gav Pep Biel de maksimale fem point.

– Pep Biel har været den vigtigste offensive kreatør på FCK-holdet. Han er visionær i spillet og har et overlegent teknisk niveau. Derfor kan han både gøre tingene selv, men også sætte medspillerne i scene, siger Brøndby-træneren.

– Pep Biel har været en vigtig del af det offensive spil i FC København. Han læser spillet godt og dropper ofte ned i de lommer, som modstanderen åbner. Han har et godt blik for spillet, han sætter sine medspillere omkring sig godt op, og han er en dygtig afslutter fra distancen. Han har også en god leveringsfod på standardsituationer, siger Lars Friis fra Viborg.

Ingen klubber har så ofte vundet en af Tipsbladets profilkåringer som FC København. Pep Biel er den 15. vinder fra hovedstadsklubben. Senest før ham var Robert Skov, der blev Forårets Profil i 2019.

Du kan læse et interview med Pep Biel i fredagens Tipsbladet. I Tipsbladet fredag får du også det store overblik over, hvordan de 12 Superliga-trænere har stemt, og du kan se vores bud på Efterårets Hold.

Du køber bladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

OB-boss med spændende transferbesked

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Brøndby afvist

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Storhylder Christian Nørgaard

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Neestrup erkender FCM-misundelse

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Få mål i lokalderby i Rhinland

Conrad Harder assisterer i nederlag

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked