Brøndby IF har deres cheftræner på plads, og valget er faldet på Frederik Birk.
Han er blevet udstyret med en længerevarende aftale, hvilket viser, at Brøndby ser ham som manden, der skal føre fanen videre. Nyheden om ansættelsen af Frederik Birk vækker glæde hos hans tidligere chef Per Rud.
Det var ham, der ansatte ham i både HB Køge og Brøndby IF første gang.
– Det glæder mig meget, og jeg har fulgt ham, siden han spillede fodbold og gik trænervejen. Jeg har selv ansat ham af flere omgange. Han er akademisk og nørdet på en måde, så man næsten kan blive træt af det. Frederik har også nogle store sociale kompetencer, når man kommer ind under den akademiske tilgang, siger han til Tipsbladet.
Per Rud, der i dag er ansat som General Manager i CD Mafra, ved om nogen fra sit virke som sportsdirektør i Brøndby, at cheftrænerjobbet på Vestegnen er en helt anden størrelse end noget, Frederik Birk før har stået overfor.
– Det er et fuldstændig vanvittigt job. Han har været der af flere omgange og i lang tid, så jeg mener, han har forudsætninger til det. Han er forberedt på det, men lige pludselig kan man tabe fire kampe, og så bliver der sagt, at han fik jobbet for tidligt.
– Fodbold er så ondt og skrupelløst på det punkt, men Frederik har en personlighed, der gør, at han godt kan være i, at tingene er sorte og hvide. Men det er en uendelig svær klub at være i, da alle ved, der er en udløbsdato.

Per Rud og Frederik Birk har samarbejdet om særligt talentarbejdet, da han var ansat på akademiet i HB Køge og efterfølgende tog med til Brøndbys Masterclass. Potentialet var uundgåeligt.
– Han var en knalddygtig talentudvikler med ønsket om at få mere viden. Han var utrolig nysgerrig og ville rigtig gerne diskutere spillere, ledelsesprincipper og scoutingmetoder. Han var en, der turde sætte sig selv på spil.
– Han var en fornøjelse at være sammen med, og jeg har haft masser af diskussioner med ham. Vi var bestemt ikke altid enige, men det fortæller også, at han har stor integritet og ikke er bange for at tage diskussionerne.
35-årige Frederik Birk var heller ikke bange for offentligt at melde sit kandidatur som permanent Brøndby-cheftræner. Den side af trænertalentet fik Per Rud til at spærre øjnene op.
– Jeg kender ikke den side der, og jeg blev nærmest lidt forskrækket over det. Jeg har ikke været tæt på ham i et par år, så jeg ved ikke, hvor det kommer fra. Men det er også en hård verden, hvis ikke man tror på sig selv.
Frederik Birk vikarierede som cheftræner i efterårets sidste kamp mod AGF, som man vandt og dermed avancerede i pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE