Peter Ankersen stopper i FC København

Peter Ankersen forlader FC København til sommer, når hans kontrakt med de danske mestre udløber. Det kan Tipsbladet afsløre.



En æra på otte år er snart forbi.

FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.

– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:

– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

2WPDK06

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.

Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk. 

Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.

Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson. 

Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.

– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter: 

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller. 

Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.

Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.  





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi fĂĄr en rigtig god transfer’

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Messi-statue fjernes

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Brøndby-transfer pĂĄ vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Superliga-bombe? Nu svarer han pĂĄ Dolberg-rygte

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Storklub jagter to danskere

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!