Peter Ankersen stopper i FC København

Peter Ankersen forlader FC København til sommer, når hans kontrakt med de danske mestre udløber. Det kan Tipsbladet afsløre.



En æra på otte år er snart forbi.

FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.

– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:

– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

2WPDK06

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.

Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk. 

Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.

Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson. 

Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.

– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter: 

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller. 

Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.

Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.  







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

FC København-spiller til lægetjek i dag 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gravesen med vild Neestrup-melding

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt