En æra på otte år er snart forbi.
FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.
– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:
– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.
Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk.
Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.
Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson.
Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.
– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter:
– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.
Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.
Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Belønnes af FC København
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT