Peter Ankersen stopper i FC København

Peter Ankersen forlader FC København til sommer, når hans kontrakt med de danske mestre udløber. Det kan Tipsbladet afsløre.



En æra på otte år er snart forbi.

FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.

– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:

– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

2WPDK06

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.

Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk. 

Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.

Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson. 

Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.

– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter: 

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller. 

Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.

Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.  





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Froholdt-video trækker overskrifter

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Dem kan FCM trække i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stor overraskelse til FCM-træning

Kontant melding fra ny Spurs-boss

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

– Det er en frustration for os alle

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

‘Han er tilgivet’

FCM-profil – Riemer har ikke ringet