En æra på otte år er snart forbi.
FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.
– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:
– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.
Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk.
Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.
Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson.
Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.
– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter:
– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.
Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.
Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER