En æra på otte år er snart forbi.
FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.
– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:
– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.
Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk.
Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.
Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson.
Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.
– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter:
– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller.
Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.
Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC