Peter Ankersen stopper i FC København

Peter Ankersen forlader FC København til sommer, når hans kontrakt med de danske mestre udløber. Det kan Tipsbladet afsløre.



En æra på otte år er snart forbi.

FC København og profilen Peter Ankersen går hver til sit, når kontrakten udløber denne sommer.

Det kan Tipsbladet afsløre.

Tipsbladet har kontaktet Peter Ankersen, som bekræfter, at han er gået ind i de sidste tre måneder som spiller i FC København.

– Det er korrekt. Klubben har besluttet, at vi ikke skal fortsætte samarbejdet efter denne sæson, og det må jeg bare acceptere, selv om jeg da gerne havde set, at jeg skulle være fortsat i FC København. Det har jeg heller ikke lagt skjul på tidligere, siger Peter Ankersen og tilføjer:

– Jeg føler jo, at jeg har en masse at bidrage med som FCK-spiller, og at jeg qua min erfaring og betydning for klubben kunne hjælpe holdet både på og uden for banen, og det er ingen hemmelighed, at jeg var villig til at gå ned i løn, for at vi skulle forlænge kontrakten, men det har FC København ikke ønsket, lyder det fra Peter Ankersen, som har fået beskeden fra klubben i påsken.

2WPDK06

33-årige Peter Ankersen brød igennem lydmuren i FC København helt tilbage i 2015, hvor klubben hentede den tidligere Superliga-stjerne i RB Salzburg på en lejeaftale, og der var ingen tvivl om, at man havde ramt et virkelig godt match.

Derfor købte løverne esbjergenseren fri året efter, og han var en vigtig brik på holdet, der i den periode var altdominerende i Danmark med tre mesterskaber og to gange 'The Double' i træk. 

Efter mesterskabet i 2019 solgte FC København højrebacken til Serie A og Genoa, hvor han var i én sæson, inden han igen vendte hjem til Parken på den nuværende aftale.

Her er det igen blevet til mesterskaber i de seneste to sæsoner i træk og en enkelt pokaltriumf i sidste sæson. 

Vil slutte med guld
I denne sæson har Peter Ankersen mestendels fået spilletid i de store Champions League-kampe, der sensationelt førte klubben til ottendedelsfinalerne i verdens største klubturnering, mens det har haltet med spilletid i Superligaen.

– Selvfølgelig er der en masse følelser forbundet med afskeden i en klub, der betyder så utroligt meget for mig, og som jeg har oplevet så mange opture med. FC København er min klub. Det vil den altid være, og jeg kunne godt se mig selv komme tilbage i en anden funktion, når min karriere er forbi, men det er der heldigvis lang tid til, forklarer Peter Ankersen og fortsætter: 

– Lige nu handler alt bare om, at vi skal sikre det tredje mesterskab i træk, og det er dér, alt mit fokus er. Jeg vil gøre alt for igen at se vores fantastiske fans fejre guld i Parken en sidste gang med mig som FC København-spiller. 

Medmindre FC København ender i play off-kampe, er der dermed maksimalt kun 10 kampe tilbage, hvor Peter Ankersen kan få spilletid i klubben, som han optrådt 275 gange for.

Et af de mest velkendte ansigter i omklædningsrummet siger farvel.  







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Liverpool – West Ham United

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Her skal Sepp Piontek begraves



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

‘Det må ikke ske’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Endelig er der godt nyt

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation