Peter Madsen er færdig med topfodbold.
Den tidligere Brøndby-spiller fortæller i et stort interview med Berlingske, at han stopper karrieren efter at hans kontrakt med Brøndby og lejeaftale med Lyngby er udløbet. Peter Madsen har længe overvejet beslutningen.
– Jeg har måske nok haft talentet til topfodbold, men jeg har aldrig følt mig hjemme i den verden. Forstå mig ret. Jeg har haft fantastiske oplevelser med fodbold, men det kan være en frygtelig hård og umenneskelig verden. Jeg begyndte allerede tidligt at overveje at lave noget andet end spille fodbold. Det er jo tanker, man ikke må have som fodboldspiller, men dem havde jeg. Jeg har nok altid været lidt udenfor på den måde, fortæller Peter Madsen til Berlingske.
I samme interview retter han en bredside mod sin tidligere klub. Han fortæller, at han altid har haft Brøndby som hjerteklub, men at han ikke kommer i klubben længere. Han kan ikke genkende Brøndby IF. De ændrede følelser for Brøndby begyndte, da han i 2007 kom tilbage til klubben efter sit ophold i udlandet.
– Jeg indrømmer, jeg manglede kampform og var ikke på mit topniveau, da jeg vendte tilbage til Brøndby, men jeg var klar til at kæmpe for klubben og bedre tider, men det var som om, den der følelse blev ædt op. Års dårlige resultater og omtale, fyringer og nedtur har lagt en sort sky hen over Brøndby Stadion, og jeg ved ikke, hvordan den nogensinde skal komme væk igen. Det er noget, jeg har talt med andre Brøndby-spillere om. Enhver motivation og gejst bliver ædt op, fordi folk er bange og fastlåste, lyder det fra Peter Madsen.
Den 34-årige Peter Madsen nåede i karrieren at spille 13 landskampe, der blandt andet bød på et hattrick i et opgør mod Polen. På klubplan har han spillet for Roskilde, Brøndby, Wolfsburg, Köln, Southampton og senest Lyngby. Den tidligere landsholdsspiller har altså besluttet at kvitte topfodbold. Han vil i stedet uddanne sig til jurist.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
New Zealand – Belgien