Peter Madsen stopper – og revser Brøndby

Den tidligere Superliga-profil er færdig med fodbold. Han har længe overvejet at stoppe – og han kan ikke kende Brøndby mere.



Peter Madsen er færdig med topfodbold.

Den tidligere Brøndby-spiller fortæller i et stort interview med Berlingske, at han stopper karrieren efter at hans kontrakt med Brøndby og lejeaftale med Lyngby er udløbet. Peter Madsen har længe overvejet beslutningen.

– Jeg har måske nok haft talentet til topfodbold, men jeg har aldrig følt mig hjemme i den verden. Forstå mig ret. Jeg har haft fantastiske oplevelser med fodbold, men det kan være en frygtelig hård og umenneskelig verden. Jeg begyndte allerede tidligt at overveje at lave noget andet end spille fodbold. Det er jo tanker, man ikke må have som fodboldspiller, men dem havde jeg. Jeg har nok altid været lidt udenfor på den måde, fortæller Peter Madsen til Berlingske.

I samme interview retter han en bredside mod sin tidligere klub. Han fortæller, at han altid har haft Brøndby som hjerteklub, men at han ikke kommer i klubben længere. Han kan ikke genkende Brøndby IF. De ændrede følelser for Brøndby begyndte, da han i 2007 kom tilbage til klubben efter sit ophold i udlandet.

– Jeg indrømmer, jeg manglede kampform og var ikke på mit topniveau, da jeg vendte tilbage til Brøndby, men jeg var klar til at kæmpe for klubben og bedre tider, men det var som om, den der følelse blev ædt op. Års dårlige resultater og omtale, fyringer og nedtur har lagt en sort sky hen over Brøndby Stadion, og jeg ved ikke, hvordan den nogensinde skal komme væk igen. Det er noget, jeg har talt med andre Brøndby-spillere om. Enhver motivation og gejst bliver ædt op, fordi folk er bange og fastlåste, lyder det fra Peter Madsen.

Den 34-årige Peter Madsen nåede i karrieren at spille 13 landskampe, der blandt andet bød på et hattrick i et opgør mod Polen. På klubplan har han spillet for Roskilde, Brøndby, Wolfsburg, Köln, Southampton og senest Lyngby. Den  tidligere landsholdsspiller har altså besluttet at kvitte topfodbold. Han vil i stedet uddanne sig til jurist.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mohamed Daramy vender tilbage

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mareridt for FC Augsburg

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FC København-boss i smuttur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Afviser utroligt tilbud

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Dansk bomber med vildt mål i England

Peter Schmeichel taget på sengen

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Afviser millionbud fra Brøndby