Peter Madsen stopper – og revser Brøndby

Den tidligere Superliga-profil er færdig med fodbold. Han har længe overvejet at stoppe – og han kan ikke kende Brøndby mere.



Peter Madsen er færdig med topfodbold.

Den tidligere Brøndby-spiller fortæller i et stort interview med Berlingske, at han stopper karrieren efter at hans kontrakt med Brøndby og lejeaftale med Lyngby er udløbet. Peter Madsen har længe overvejet beslutningen.

– Jeg har måske nok haft talentet til topfodbold, men jeg har aldrig følt mig hjemme i den verden. Forstå mig ret. Jeg har haft fantastiske oplevelser med fodbold, men det kan være en frygtelig hård og umenneskelig verden. Jeg begyndte allerede tidligt at overveje at lave noget andet end spille fodbold. Det er jo tanker, man ikke må have som fodboldspiller, men dem havde jeg. Jeg har nok altid været lidt udenfor på den måde, fortæller Peter Madsen til Berlingske.

I samme interview retter han en bredside mod sin tidligere klub. Han fortæller, at han altid har haft Brøndby som hjerteklub, men at han ikke kommer i klubben længere. Han kan ikke genkende Brøndby IF. De ændrede følelser for Brøndby begyndte, da han i 2007 kom tilbage til klubben efter sit ophold i udlandet.

– Jeg indrømmer, jeg manglede kampform og var ikke på mit topniveau, da jeg vendte tilbage til Brøndby, men jeg var klar til at kæmpe for klubben og bedre tider, men det var som om, den der følelse blev ædt op. Års dårlige resultater og omtale, fyringer og nedtur har lagt en sort sky hen over Brøndby Stadion, og jeg ved ikke, hvordan den nogensinde skal komme væk igen. Det er noget, jeg har talt med andre Brøndby-spillere om. Enhver motivation og gejst bliver ædt op, fordi folk er bange og fastlåste, lyder det fra Peter Madsen.

Den 34-årige Peter Madsen nåede i karrieren at spille 13 landskampe, der blandt andet bød på et hattrick i et opgør mod Polen. På klubplan har han spillet for Roskilde, Brøndby, Wolfsburg, Köln, Southampton og senest Lyngby. Den  tidligere landsholdsspiller har altså besluttet at kvitte topfodbold. Han vil i stedet uddanne sig til jurist.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt i Parken

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’