Peter Madsen er færdig med topfodbold.
Den tidligere Brøndby-spiller fortæller i et stort interview med Berlingske, at han stopper karrieren efter at hans kontrakt med Brøndby og lejeaftale med Lyngby er udløbet. Peter Madsen har længe overvejet beslutningen.
– Jeg har måske nok haft talentet til topfodbold, men jeg har aldrig følt mig hjemme i den verden. Forstå mig ret. Jeg har haft fantastiske oplevelser med fodbold, men det kan være en frygtelig hård og umenneskelig verden. Jeg begyndte allerede tidligt at overveje at lave noget andet end spille fodbold. Det er jo tanker, man ikke må have som fodboldspiller, men dem havde jeg. Jeg har nok altid været lidt udenfor på den måde, fortæller Peter Madsen til Berlingske.
I samme interview retter han en bredside mod sin tidligere klub. Han fortæller, at han altid har haft Brøndby som hjerteklub, men at han ikke kommer i klubben længere. Han kan ikke genkende Brøndby IF. De ændrede følelser for Brøndby begyndte, da han i 2007 kom tilbage til klubben efter sit ophold i udlandet.
– Jeg indrømmer, jeg manglede kampform og var ikke på mit topniveau, da jeg vendte tilbage til Brøndby, men jeg var klar til at kæmpe for klubben og bedre tider, men det var som om, den der følelse blev ædt op. Års dårlige resultater og omtale, fyringer og nedtur har lagt en sort sky hen over Brøndby Stadion, og jeg ved ikke, hvordan den nogensinde skal komme væk igen. Det er noget, jeg har talt med andre Brøndby-spillere om. Enhver motivation og gejst bliver ædt op, fordi folk er bange og fastlåste, lyder det fra Peter Madsen.
Den 34-årige Peter Madsen nåede i karrieren at spille 13 landskampe, der blandt andet bød på et hattrick i et opgør mod Polen. På klubplan har han spillet for Roskilde, Brøndby, Wolfsburg, Köln, Southampton og senest Lyngby. Den tidligere landsholdsspiller har altså besluttet at kvitte topfodbold. Han vil i stedet uddanne sig til jurist.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW