Peter Madsen stopper – og revser Brøndby

Den tidligere Superliga-profil er færdig med fodbold. Han har længe overvejet at stoppe – og han kan ikke kende Brøndby mere.



Peter Madsen er færdig med topfodbold.

Den tidligere Brøndby-spiller fortæller i et stort interview med Berlingske, at han stopper karrieren efter at hans kontrakt med Brøndby og lejeaftale med Lyngby er udløbet. Peter Madsen har længe overvejet beslutningen.

– Jeg har måske nok haft talentet til topfodbold, men jeg har aldrig følt mig hjemme i den verden. Forstå mig ret. Jeg har haft fantastiske oplevelser med fodbold, men det kan være en frygtelig hård og umenneskelig verden. Jeg begyndte allerede tidligt at overveje at lave noget andet end spille fodbold. Det er jo tanker, man ikke må have som fodboldspiller, men dem havde jeg. Jeg har nok altid været lidt udenfor på den måde, fortæller Peter Madsen til Berlingske.

I samme interview retter han en bredside mod sin tidligere klub. Han fortæller, at han altid har haft Brøndby som hjerteklub, men at han ikke kommer i klubben længere. Han kan ikke genkende Brøndby IF. De ændrede følelser for Brøndby begyndte, da han i 2007 kom tilbage til klubben efter sit ophold i udlandet.

– Jeg indrømmer, jeg manglede kampform og var ikke på mit topniveau, da jeg vendte tilbage til Brøndby, men jeg var klar til at kæmpe for klubben og bedre tider, men det var som om, den der følelse blev ædt op. Års dårlige resultater og omtale, fyringer og nedtur har lagt en sort sky hen over Brøndby Stadion, og jeg ved ikke, hvordan den nogensinde skal komme væk igen. Det er noget, jeg har talt med andre Brøndby-spillere om. Enhver motivation og gejst bliver ædt op, fordi folk er bange og fastlåste, lyder det fra Peter Madsen.

Den 34-årige Peter Madsen nåede i karrieren at spille 13 landskampe, der blandt andet bød på et hattrick i et opgør mod Polen. På klubplan har han spillet for Roskilde, Brøndby, Wolfsburg, Köln, Southampton og senest Lyngby. Den  tidligere landsholdsspiller har altså besluttet at kvitte topfodbold. Han vil i stedet uddanne sig til jurist.



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Avis fælder dom over danskeres tid i Man Utd 

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Brøndby IF – FC Fredericia

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Brøndby sparer millioner

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Morten Olsen scorer nyt job

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Legende om Højlund: Her er problemet

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar