Klar besked fra Møller: Det skal vi simpelthen!

Danmark indtager uomtvisteligt rollen som favorit i EM-kvalifikationsgruppe, mener DBU's fodbolddirektør.



Succeskriteriet i EM-kvalifikationen er soleklart for det danske herrelandshold i fodbold: Danmark skal tage en af kvalifikationsgruppens to øverste pladser, så billetten til næste års EM-slutrunde i Tyskland kommer i hus.

Det bør man kunne forvente, siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, forud for torsdagens kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

– Vi har selvfølgelig en forventning om, at vi kommer med til EM. Det vil simpelthen ikke være til at bære, hvis vi ikke kommer med til et EM i baghaven. Nu har vi været til VM i Mellemøsten, og det vil jo være noget andet for fansene at komme med til en slutrunde så tæt på Danmark.

– Vi tager favoritværdigheden på os, det skal vi simpelthen, når vi ser på puljen, siger Peter Møller.

Danmark indtager da også rollen som bookmakernes altoverskyggende favorit i kvalifikationsgruppen med Finland, Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino – verdensranglistens nummer 56, 59, 62, 115 og 211.

Peter Møller minder dog om, at landsholdsspillerne bliver nødt til at gå ydmygt ind til kvalifikationen, for alle kampe er potentielle bananskræller.

– Mange vil sige, at det er nem pulje med hold, som vi skal slå, fordi vi har vist meget bedre resultater end dem de seneste år, men det garanterer ikke den næste sejr.

– Til VM kunne vi jo høre fra omverdenen, at det bare var en gruppe, vi skulle gå videre fra, og der var to hold, som vi helt sikkert ville slå. Det gjorde vi ikke. Vi skal gå ind til kvalifikationen med dansk ydmyghed, men selvfølgelig også med troen på, at vi kvalificerer os.

– Forventningerne til os er tårnhøje, men vi kommer ikke bare til at køre alle de andre over med 5-0, siger Peter Møller.

Han udpeger Finland som Danmarks hårdeste konkurrent.

– Grundlæggende har vi mere kvalitet end de øvrige hold, og det skal vi bevise, når vi møder dem.

– Nordirland kan godt blive en grim udfordring, specielt når vi skal spille hos dem, men jeg ser Finland som det hold, vi skal bokse mest med.

– Vi tabte jo også selv til dem ved EM, selv om det var under nogle særlige omstændigheder, siger Møller med henvisning til Christian Eriksens hjertestop i 0-1-nederlaget ved EM i 2021.

Torsdagens EM-kvalifikationskamp begynder klokken 20.45 i Parken.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AaB dæmper superligaforventninger

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kroatien – Ghana

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’