Succeskriteriet i EM-kvalifikationen er soleklart for det danske herrelandshold i fodbold: Danmark skal tage en af kvalifikationsgruppens to øverste pladser, så billetten til næste års EM-slutrunde i Tyskland kommer i hus.
Det bør man kunne forvente, siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, forud for torsdagens kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.
– Vi har selvfølgelig en forventning om, at vi kommer med til EM. Det vil simpelthen ikke være til at bære, hvis vi ikke kommer med til et EM i baghaven. Nu har vi været til VM i Mellemøsten, og det vil jo være noget andet for fansene at komme med til en slutrunde så tæt på Danmark.
– Vi tager favoritværdigheden på os, det skal vi simpelthen, når vi ser på puljen, siger Peter Møller.
Danmark indtager da også rollen som bookmakernes altoverskyggende favorit i kvalifikationsgruppen med Finland, Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino – verdensranglistens nummer 56, 59, 62, 115 og 211.
Peter Møller minder dog om, at landsholdsspillerne bliver nødt til at gå ydmygt ind til kvalifikationen, for alle kampe er potentielle bananskræller.
– Mange vil sige, at det er nem pulje med hold, som vi skal slå, fordi vi har vist meget bedre resultater end dem de seneste år, men det garanterer ikke den næste sejr.
– Til VM kunne vi jo høre fra omverdenen, at det bare var en gruppe, vi skulle gå videre fra, og der var to hold, som vi helt sikkert ville slå. Det gjorde vi ikke. Vi skal gå ind til kvalifikationen med dansk ydmyghed, men selvfølgelig også med troen på, at vi kvalificerer os.
– Forventningerne til os er tårnhøje, men vi kommer ikke bare til at køre alle de andre over med 5-0, siger Peter Møller.
Han udpeger Finland som Danmarks hårdeste konkurrent.
– Grundlæggende har vi mere kvalitet end de øvrige hold, og det skal vi bevise, når vi møder dem.
– Nordirland kan godt blive en grim udfordring, specielt når vi skal spille hos dem, men jeg ser Finland som det hold, vi skal bokse mest med.
– Vi tabte jo også selv til dem ved EM, selv om det var under nogle særlige omstændigheder, siger Møller med henvisning til Christian Eriksens hjertestop i 0-1-nederlaget ved EM i 2021.
Torsdagens EM-kvalifikationskamp begynder klokken 20.45 i Parken.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Gejst opvejer træthed for AGF
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT