Klar besked fra Møller: Det skal vi simpelthen!

Danmark indtager uomtvisteligt rollen som favorit i EM-kvalifikationsgruppe, mener DBU's fodbolddirektør.



Succeskriteriet i EM-kvalifikationen er soleklart for det danske herrelandshold i fodbold: Danmark skal tage en af kvalifikationsgruppens to øverste pladser, så billetten til næste års EM-slutrunde i Tyskland kommer i hus.

Det bør man kunne forvente, siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, forud for torsdagens kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

– Vi har selvfølgelig en forventning om, at vi kommer med til EM. Det vil simpelthen ikke være til at bære, hvis vi ikke kommer med til et EM i baghaven. Nu har vi været til VM i Mellemøsten, og det vil jo være noget andet for fansene at komme med til en slutrunde så tæt på Danmark.

– Vi tager favoritværdigheden på os, det skal vi simpelthen, når vi ser på puljen, siger Peter Møller.

Danmark indtager da også rollen som bookmakernes altoverskyggende favorit i kvalifikationsgruppen med Finland, Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino – verdensranglistens nummer 56, 59, 62, 115 og 211.

Peter Møller minder dog om, at landsholdsspillerne bliver nødt til at gå ydmygt ind til kvalifikationen, for alle kampe er potentielle bananskræller.

– Mange vil sige, at det er nem pulje med hold, som vi skal slå, fordi vi har vist meget bedre resultater end dem de seneste år, men det garanterer ikke den næste sejr.

– Til VM kunne vi jo høre fra omverdenen, at det bare var en gruppe, vi skulle gå videre fra, og der var to hold, som vi helt sikkert ville slå. Det gjorde vi ikke. Vi skal gå ind til kvalifikationen med dansk ydmyghed, men selvfølgelig også med troen på, at vi kvalificerer os.

– Forventningerne til os er tårnhøje, men vi kommer ikke bare til at køre alle de andre over med 5-0, siger Peter Møller.

Han udpeger Finland som Danmarks hårdeste konkurrent.

– Grundlæggende har vi mere kvalitet end de øvrige hold, og det skal vi bevise, når vi møder dem.

– Nordirland kan godt blive en grim udfordring, specielt når vi skal spille hos dem, men jeg ser Finland som det hold, vi skal bokse mest med.

– Vi tabte jo også selv til dem ved EM, selv om det var under nogle særlige omstændigheder, siger Møller med henvisning til Christian Eriksens hjertestop i 0-1-nederlaget ved EM i 2021.

Torsdagens EM-kvalifikationskamp begynder klokken 20.45 i Parken.

/ritzau/






Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Færdig i dansk klub efter 55 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny FC København-stjerne imponerer

LIVE: AGF overrasker voldsomt i startopstillingen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Dansker i rekordtransfer

DBU indkaldt til møde

Jagter dansk landsholdsspiller

Revser FC København: ‘Arrogant’

Her er FC Københavns pris på William Clem

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Peter Graulund med hård Superliga-dom