Klar besked fra Møller: Det skal vi simpelthen!

Danmark indtager uomtvisteligt rollen som favorit i EM-kvalifikationsgruppe, mener DBU's fodbolddirektør.



Succeskriteriet i EM-kvalifikationen er soleklart for det danske herrelandshold i fodbold: Danmark skal tage en af kvalifikationsgruppens to øverste pladser, så billetten til næste års EM-slutrunde i Tyskland kommer i hus.

Det bør man kunne forvente, siger Dansk Boldspil-Unions fodbolddirektør, Peter Møller, forud for torsdagens kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

– Vi har selvfølgelig en forventning om, at vi kommer med til EM. Det vil simpelthen ikke være til at bære, hvis vi ikke kommer med til et EM i baghaven. Nu har vi været til VM i Mellemøsten, og det vil jo være noget andet for fansene at komme med til en slutrunde så tæt på Danmark.

– Vi tager favoritværdigheden på os, det skal vi simpelthen, når vi ser på puljen, siger Peter Møller.

Danmark indtager da også rollen som bookmakernes altoverskyggende favorit i kvalifikationsgruppen med Finland, Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino – verdensranglistens nummer 56, 59, 62, 115 og 211.

Peter Møller minder dog om, at landsholdsspillerne bliver nødt til at gå ydmygt ind til kvalifikationen, for alle kampe er potentielle bananskræller.

– Mange vil sige, at det er nem pulje med hold, som vi skal slå, fordi vi har vist meget bedre resultater end dem de seneste år, men det garanterer ikke den næste sejr.

– Til VM kunne vi jo høre fra omverdenen, at det bare var en gruppe, vi skulle gå videre fra, og der var to hold, som vi helt sikkert ville slå. Det gjorde vi ikke. Vi skal gå ind til kvalifikationen med dansk ydmyghed, men selvfølgelig også med troen på, at vi kvalificerer os.

– Forventningerne til os er tårnhøje, men vi kommer ikke bare til at køre alle de andre over med 5-0, siger Peter Møller.

Han udpeger Finland som Danmarks hårdeste konkurrent.

– Grundlæggende har vi mere kvalitet end de øvrige hold, og det skal vi bevise, når vi møder dem.

– Nordirland kan godt blive en grim udfordring, specielt når vi skal spille hos dem, men jeg ser Finland som det hold, vi skal bokse mest med.

– Vi tabte jo også selv til dem ved EM, selv om det var under nogle særlige omstændigheder, siger Møller med henvisning til Christian Eriksens hjertestop i 0-1-nederlaget ved EM i 2021.

Torsdagens EM-kvalifikationskamp begynder klokken 20.45 i Parken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser Superliga-træners søn

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Han fik et lortetilbud fra OB

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Hvad f….. sker der Tullberg?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

AaB i vildt comeback

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FCK bød på landsholdsmålmand

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud