Den tidligere målmand for Manchester United og det danske landshold Peter Schmeichel vil helst ikke blande sig i debatten om arbejderes forhold i VM-værtslandet Qatar.
Det siger han i et interview med den svenske Fotbollskanalen i Qatar.
– Det vil jeg ikke blande mig i, siger den danske legende.
– Vi har arrangeret fodboldturneringer over hele verden. Det skal handle om fodbold. Der findes mange, mange forskellige niveauer i den her debat, som aldrig bliver drøftet, men når det gælder fodbold, så bliver det altid taget op. Det synes jeg, at vi burde afholde os fra, siger Schmeichel.
Han er sammen med en række andre af sportens koryfæer inviteret til ørkenstaten i anledning af, at VM begynder om et år.
Siden Qatar fik tildelt værtskabet for 11 år siden, har der været hård kritik af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) beslutning.
Samtidig har der været flere rapporter om overtrædelse af menneskerettigheder i Qatar og dårlige forhold for de tusindvis af migrantarbejdere, der befinder sig i landet.
Ifølge menneskerettighedsgruppen Amnesty International er tusindvis af arbejdere døde i landet, efter at Qatar fik tildelt værtskabet i 2010. Det vides dog ikke, præcis hvor mange der har relation til VM.
– Jeg har ikke taget beslutningen om, at VM skal holdes i USA, Canada og Mexico om fire år. I Qatar nu, i Rusland eller i Brasilien. Det her er fodboldturneringer. Al politik og andre ting må komme en anden gang, siger Schmeichel.
– Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? Hvorfor er det ikke politikerne? Det er de jo valgt til, siger han til Fotbollskanalen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Her kan du se Argentina mod Østrig
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
Lyngby Boldklub sælger profil
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Argentina – Østrig
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
