Peter Schmeichel: Jeg har ikke besluttet det

Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? spørger den danske målmandslegende i interview om VM i Qatar.



Den tidligere målmand for Manchester United og det danske landshold Peter Schmeichel vil helst ikke blande sig i debatten om arbejderes forhold i VM-værtslandet Qatar.

Det siger han i et interview med den svenske Fotbollskanalen i Qatar.

– Det vil jeg ikke blande mig i, siger den danske legende.

– Vi har arrangeret fodboldturneringer over hele verden. Det skal handle om fodbold. Der findes mange, mange forskellige niveauer i den her debat, som aldrig bliver drøftet, men når det gælder fodbold, så bliver det altid taget op. Det synes jeg, at vi burde afholde os fra, siger Schmeichel.

Han er sammen med en række andre af sportens koryfæer inviteret til ørkenstaten i anledning af, at VM begynder om et år.

Siden Qatar fik tildelt værtskabet for 11 år siden, har der været hård kritik af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) beslutning.

Samtidig har der været flere rapporter om overtrædelse af menneskerettigheder i Qatar og dårlige forhold for de tusindvis af migrantarbejdere, der befinder sig i landet.

Ifølge menneskerettighedsgruppen Amnesty International er tusindvis af arbejdere døde i landet, efter at Qatar fik tildelt værtskabet i 2010. Det vides dog ikke, præcis hvor mange der har relation til VM.

– Jeg har ikke taget beslutningen om, at VM skal holdes i USA, Canada og Mexico om fire år. I Qatar nu, i Rusland eller i Brasilien. Det her er fodboldturneringer. Al politik og andre ting må komme en anden gang, siger Schmeichel.

– Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? Hvorfor er det ikke politikerne? Det er de jo valgt til, siger han til Fotbollskanalen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

AC Horsens er tilbage i Superligaen