Peter Schmeichel: Jeg har ikke besluttet det

Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? spørger den danske målmandslegende i interview om VM i Qatar.



Den tidligere målmand for Manchester United og det danske landshold Peter Schmeichel vil helst ikke blande sig i debatten om arbejderes forhold i VM-værtslandet Qatar.

Det siger han i et interview med den svenske Fotbollskanalen i Qatar.

– Det vil jeg ikke blande mig i, siger den danske legende.

– Vi har arrangeret fodboldturneringer over hele verden. Det skal handle om fodbold. Der findes mange, mange forskellige niveauer i den her debat, som aldrig bliver drøftet, men når det gælder fodbold, så bliver det altid taget op. Det synes jeg, at vi burde afholde os fra, siger Schmeichel.

Han er sammen med en række andre af sportens koryfæer inviteret til ørkenstaten i anledning af, at VM begynder om et år.

Siden Qatar fik tildelt værtskabet for 11 år siden, har der været hård kritik af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) beslutning.

Samtidig har der været flere rapporter om overtrædelse af menneskerettigheder i Qatar og dårlige forhold for de tusindvis af migrantarbejdere, der befinder sig i landet.

Ifølge menneskerettighedsgruppen Amnesty International er tusindvis af arbejdere døde i landet, efter at Qatar fik tildelt værtskabet i 2010. Det vides dog ikke, præcis hvor mange der har relation til VM.

– Jeg har ikke taget beslutningen om, at VM skal holdes i USA, Canada og Mexico om fire år. I Qatar nu, i Rusland eller i Brasilien. Det her er fodboldturneringer. Al politik og andre ting må komme en anden gang, siger Schmeichel.

– Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? Hvorfor er det ikke politikerne? Det er de jo valgt til, siger han til Fotbollskanalen.

/ritzau/





Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen