Peter Schmeichel: Jeg har ikke besluttet det

Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? spørger den danske målmandslegende i interview om VM i Qatar.



Den tidligere målmand for Manchester United og det danske landshold Peter Schmeichel vil helst ikke blande sig i debatten om arbejderes forhold i VM-værtslandet Qatar.

Det siger han i et interview med den svenske Fotbollskanalen i Qatar.

– Det vil jeg ikke blande mig i, siger den danske legende.

– Vi har arrangeret fodboldturneringer over hele verden. Det skal handle om fodbold. Der findes mange, mange forskellige niveauer i den her debat, som aldrig bliver drøftet, men når det gælder fodbold, så bliver det altid taget op. Det synes jeg, at vi burde afholde os fra, siger Schmeichel.

Han er sammen med en række andre af sportens koryfæer inviteret til ørkenstaten i anledning af, at VM begynder om et år.

Siden Qatar fik tildelt værtskabet for 11 år siden, har der været hård kritik af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) beslutning.

Samtidig har der været flere rapporter om overtrædelse af menneskerettigheder i Qatar og dårlige forhold for de tusindvis af migrantarbejdere, der befinder sig i landet.

Ifølge menneskerettighedsgruppen Amnesty International er tusindvis af arbejdere døde i landet, efter at Qatar fik tildelt værtskabet i 2010. Det vides dog ikke, præcis hvor mange der har relation til VM.

– Jeg har ikke taget beslutningen om, at VM skal holdes i USA, Canada og Mexico om fire år. I Qatar nu, i Rusland eller i Brasilien. Det her er fodboldturneringer. Al politik og andre ting må komme en anden gang, siger Schmeichel.

– Hvorfor er det sporten, som skal tage ansvaret? Hvorfor er det ikke politikerne? Det er de jo valgt til, siger han til Fotbollskanalen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde