Peter Schmeichel sendte sms: Hvem er OB-keeperen?

Den danske landskampsrekordholder sendte en sms til Lars Høgh, da OB mod Brøndby havde en debutant i mål. Resten er historie.



En oktoberaften i 2018 tikkede en sms ind på Lars Høghs telefon.

Det var midt under den sene Superliga-kamp på Brøndby Stadion, hvor hjemmeholdet med 12.185 tilskuere i ryggen var godt i gang med at lægge pres på gæsterne fra OB. Fynboerne holdt imidlertid stand, blandt i kraft af flere redninger og gode aktioner for den debuterende keeper nede i målet.

Og det var netop målmanden, der var emnet for den sms, som Lars Høgh modtog på sin telefon.

“Hvem er ham den lyshårede dreng nede i målet?” stod der i beskeden.

Afsenderen var Peter Schmeichel, og Lars Høgh vidste udmærket, hvem Oliver Christensen var. Som Lars Høgh siden har fortalt til DR:

”Jeg har kendt Oliver, siden han var en lille dreng og gik rundt med aviser nede i Kerteminde, og bare dét var et godt tegn. Det var en rigtig dreng.”

Da Tipsbladet møder Oliver Christensen på OB’s træningslejr i Nyborg i slutningen af juni, smiler Oliver Christensen ved mindet om debuten i Brøndby og sms’en fra Peter Schmeichel.

”Den historie har jeg hørt før, og den er god nok. Et par dage efter min debut sendte Lars mig en besked med historien. Det er da meget fedt. Han skrev vist også noget mere, men det kan jeg så ikke lige huske. Men det er da altid noget at danmarkshistoriens nok største målmand har lagt mærke til en og i så ens allerførste kamp,” siger Oliver Christensen, der med sin højde, fysik og frisure jo faktisk ligner en ung Peter Schmeichel ganske betragteligt.

Målmanden er i gang med at folde sit helt store potentiale ud i OB, og selv om han har kontrakt til 2023, kan fynboerne næppe holde på keeperen så længe. For den dygtige målmand er efterspurgt.

Læs hele interviewet med Oliver Christensen i Tipsbladet fredag. Her fortæller han blandt andet om, at han ikke bliver nervøs når han spiller. Han fortæller om sit nære forhold til sin bror, og så taler han om, at han dag vil være Danmarks førstevalg på landsholdet.

I Tipsbladet fredag kan du også læse et stort interview med Lars Friis, der har fået en glimrende start på Superliga-livet i Viborg. Lørdag møder holdet ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Der er også en transferanalyse af de 15 største Superliga-salg, ligesom der er interview med 16-årige Zidan Sertdemir samt Randers-angriber Alhaji Kamara. 

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Tipsbladet_forside_30juli21





Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Peger på mulig gave til FCK

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Køber sig ind i dansk klub

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København