En oktoberaften i 2018 tikkede en sms ind på Lars Høghs telefon.
Det var midt under den sene Superliga-kamp på Brøndby Stadion, hvor hjemmeholdet med 12.185 tilskuere i ryggen var godt i gang med at lægge pres på gæsterne fra OB. Fynboerne holdt imidlertid stand, blandt i kraft af flere redninger og gode aktioner for den debuterende keeper nede i målet.
Og det var netop målmanden, der var emnet for den sms, som Lars Høgh modtog på sin telefon.
“Hvem er ham den lyshårede dreng nede i målet?” stod der i beskeden.
Afsenderen var Peter Schmeichel, og Lars Høgh vidste udmærket, hvem Oliver Christensen var. Som Lars Høgh siden har fortalt til DR:
”Jeg har kendt Oliver, siden han var en lille dreng og gik rundt med aviser nede i Kerteminde, og bare dét var et godt tegn. Det var en rigtig dreng.”
Da Tipsbladet møder Oliver Christensen på OB’s træningslejr i Nyborg i slutningen af juni, smiler Oliver Christensen ved mindet om debuten i Brøndby og sms’en fra Peter Schmeichel.
”Den historie har jeg hørt før, og den er god nok. Et par dage efter min debut sendte Lars mig en besked med historien. Det er da meget fedt. Han skrev vist også noget mere, men det kan jeg så ikke lige huske. Men det er da altid noget at danmarkshistoriens nok største målmand har lagt mærke til en og i så ens allerførste kamp,” siger Oliver Christensen, der med sin højde, fysik og frisure jo faktisk ligner en ung Peter Schmeichel ganske betragteligt.
Målmanden er i gang med at folde sit helt store potentiale ud i OB, og selv om han har kontrakt til 2023, kan fynboerne næppe holde på keeperen så længe. For den dygtige målmand er efterspurgt.
Læs hele interviewet med Oliver Christensen i Tipsbladet fredag. Her fortæller han blandt andet om, at han ikke bliver nervøs når han spiller. Han fortæller om sit nære forhold til sin bror, og så taler han om, at han dag vil være Danmarks førstevalg på landsholdet.
I Tipsbladet fredag kan du også læse et stort interview med Lars Friis, der har fået en glimrende start på Superliga-livet i Viborg. Lørdag møder holdet ærkerivalerne fra FC Midtjylland. Der er også en transferanalyse af de 15 største Superliga-salg, ligesom der er interview med 16-årige Zidan Sertdemir samt Randers-angriber Alhaji Kamara.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Holland – Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
