Som den første Superliga-klub i denne sæson står Vejle Boldklub nu med deres tredje cheftræner.
Søndag stod det nemlig klart, at bundproppen i Superligaen skal have ny cheftræner, da Mihai Teja er blevet fyret blot en uge inden Vejle Boldklub indleder forårssæsonen mod Silkeborg IF.
Mange fik nok morgenkaffen galt i halsen, da de læste nyheden, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen var ikke ligefrem chokeret, da Tipsbladet fangede ham til en kommentar om fyringen.
– Jamen, jeg er ærlig talt ikke så overrasket. Jeg oplever det som om, at Henrik Tønder har fået mandat til at rydde op i det morads, klubben har befundet sig i i mange, mange år, ikke mindst i de år, hvor det har været Andrei Zolotko og kompagni, der har stået for driften af klubben og ejerskabet og dermed har bestemt, hvilken retning man skulle gå.
– Den strategiløse måde, som man har drevet det her købmandsskab på, har alt for længe kaldt på, at der skulle tages affære med det, hvilket Tønder gør nu. Jeg tror, han har mulighed for det, fordi ejerskabet kører på allersidste vers. Derfor har han nu fået mulighed for at flytte deres marionetdukker i form af Marius Nicolae og nu Mihai Teja, der har ledet holdet i den seneste tid. Så overrasket er jeg ikke. Jeg synes, det er en klub, der er i forandring, heldigvis, og det bliver varetaget af ham, der er bedst til det, nemlig Henrik Tønder.
Peter Sørensen kender selv klubben ud og ind fra sin tid som cheftræner for holdet fra 2021 til starten af 2022, og han ser det som noget meget positivt, at der bliver gjort op med det nuværende ejerskab i klubben, som ikke har tilført Jyllands Rubin mange gode ting.
– Jeg mener, at man nu rydder hylderne fra det snart forhenværende ejerskab, og det er det eneste rigtige at gøre. Jo før man kunne gøre det, jo bedre, uanset hvad. Man har bragt sig selv i en håbløs situation, som man har været i mange år, også før Zolotko kom til, men også i de seneste år, hvor han har været der, har det mere eller mindre været én lang vanrøgt, og det er nu, det bliver afløst med det muliges gunst, hvor man har den lange bane for øje. Men jeg ser det ikke som om, at noget heller er tabt på den korte, siger han til Tipsbladet, inden han retter sit blik mod en ny fremtid i Nørreskoven.
– Det er et udtryk for, at der blæser nye vinde over Vejle, og at et snarligt ejerskifte er på vej, og det er godt. Jeg håber, at det er nogle lokale folk, der altid har haft en interesse i Vejle Boldklub, som nu har set til længe nok, at klubben har været vanrøgtet, og det synes jeg kun er godt.
Selvom Andrei Zolotko ikke får mange rosende ord med på vejen fra den tidligere Superliga-træner, må man ikke glemme, at han også har spillet en afgørende rolle i, at der fortsat er professionel fodbold i Vejle.
– Der er slet ikke noget, det nuværende ejerskab har gjort, som har været i Vejles interesse, bortset fra, hvilket ikke er uvæsentligt, at de reddede Vejle fra at gå konkurs, da de kom. Men udover det har jeg svært ved at se noget som helst godt for klubben i den seneste, meget lange periode.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Har taget al magt i klubben
De to, der er udpeget til at tage over for Mihai Teja, er navne der rimer på Vejle Boldklub, og det er ifølge Peter Sørensen den helt rigtige vej at gå for den pressede Superliga-klub.
– Jeg går ud fra, at timingen er, som den nu har kunnet være. Det, at det nu er en mulighed at skille sig af med en træner, der ingen fremtid har i klubben, det oplever jeg, at man har reageret på. Jeg synes egentlig, at jo før der kommer nogle folk, der har Vejle i hjertet, jo bedre, og det er det, man gør nu.
– Det er Henrik Tønder, der har taget al magt i klubben fra nuværende, og det har han helt sikkert fået mandat til. Så indsætter han Steffen Kielstrup som klubbens mand, og i tillæg til det Johnny Mølby ind. Det tror jeg, man er nødt til at gøre, fordi han er erfaren og har pro-licensen, der skal til for at have ansvaret for et Superliga-hold.
Vejle spiller deres første kamp i jagten på overlevelse om en uge, når de skal til Jysk Park for at møde Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Ser I med, Brøndby?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Sendt hjem fra FC København-træning
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Landstræner håber på Messi
– Det er et møghold!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Her begynder næste sæson i Superligaen
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW