Som den første Superliga-klub i denne sæson står Vejle Boldklub nu med deres tredje cheftræner.
Søndag stod det nemlig klart, at bundproppen i Superligaen skal have ny cheftræner, da Mihai Teja er blevet fyret blot en uge inden Vejle Boldklub indleder forårssæsonen mod Silkeborg IF.
Mange fik nok morgenkaffen galt i halsen, da de læste nyheden, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen var ikke ligefrem chokeret, da Tipsbladet fangede ham til en kommentar om fyringen.
– Jamen, jeg er ærlig talt ikke så overrasket. Jeg oplever det som om, at Henrik Tønder har fået mandat til at rydde op i det morads, klubben har befundet sig i i mange, mange år, ikke mindst i de år, hvor det har været Andrei Zolotko og kompagni, der har stået for driften af klubben og ejerskabet og dermed har bestemt, hvilken retning man skulle gå.
– Den strategiløse måde, som man har drevet det her købmandsskab på, har alt for længe kaldt på, at der skulle tages affære med det, hvilket Tønder gør nu. Jeg tror, han har mulighed for det, fordi ejerskabet kører på allersidste vers. Derfor har han nu fået mulighed for at flytte deres marionetdukker i form af Marius Nicolae og nu Mihai Teja, der har ledet holdet i den seneste tid. Så overrasket er jeg ikke. Jeg synes, det er en klub, der er i forandring, heldigvis, og det bliver varetaget af ham, der er bedst til det, nemlig Henrik Tønder.
Peter Sørensen kender selv klubben ud og ind fra sin tid som cheftræner for holdet fra 2021 til starten af 2022, og han ser det som noget meget positivt, at der bliver gjort op med det nuværende ejerskab i klubben, som ikke har tilført Jyllands Rubin mange gode ting.
– Jeg mener, at man nu rydder hylderne fra det snart forhenværende ejerskab, og det er det eneste rigtige at gøre. Jo før man kunne gøre det, jo bedre, uanset hvad. Man har bragt sig selv i en håbløs situation, som man har været i mange år, også før Zolotko kom til, men også i de seneste år, hvor han har været der, har det mere eller mindre været én lang vanrøgt, og det er nu, det bliver afløst med det muliges gunst, hvor man har den lange bane for øje. Men jeg ser det ikke som om, at noget heller er tabt på den korte, siger han til Tipsbladet, inden han retter sit blik mod en ny fremtid i Nørreskoven.
– Det er et udtryk for, at der blæser nye vinde over Vejle, og at et snarligt ejerskifte er på vej, og det er godt. Jeg håber, at det er nogle lokale folk, der altid har haft en interesse i Vejle Boldklub, som nu har set til længe nok, at klubben har været vanrøgtet, og det synes jeg kun er godt.
Selvom Andrei Zolotko ikke får mange rosende ord med på vejen fra den tidligere Superliga-træner, må man ikke glemme, at han også har spillet en afgørende rolle i, at der fortsat er professionel fodbold i Vejle.
– Der er slet ikke noget, det nuværende ejerskab har gjort, som har været i Vejles interesse, bortset fra, hvilket ikke er uvæsentligt, at de reddede Vejle fra at gå konkurs, da de kom. Men udover det har jeg svært ved at se noget som helst godt for klubben i den seneste, meget lange periode.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Har taget al magt i klubben
De to, der er udpeget til at tage over for Mihai Teja, er navne der rimer på Vejle Boldklub, og det er ifølge Peter Sørensen den helt rigtige vej at gå for den pressede Superliga-klub.
– Jeg går ud fra, at timingen er, som den nu har kunnet være. Det, at det nu er en mulighed at skille sig af med en træner, der ingen fremtid har i klubben, det oplever jeg, at man har reageret på. Jeg synes egentlig, at jo før der kommer nogle folk, der har Vejle i hjertet, jo bedre, og det er det, man gør nu.
– Det er Henrik Tønder, der har taget al magt i klubben fra nuværende, og det har han helt sikkert fået mandat til. Så indsætter han Steffen Kielstrup som klubbens mand, og i tillæg til det Johnny Mølby ind. Det tror jeg, man er nødt til at gøre, fordi han er erfaren og har pro-licensen, der skal til for at have ansvaret for et Superliga-hold.
Vejle spiller deres første kamp i jagten på overlevelse om en uge, når de skal til Jysk Park for at møde Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFERPLANEN