Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Superliga-ekspert på Viaplay Peter Sørensen er umiddelbart ikke i chok over den fyring af Mihai Teja, der kom søndag i Vejle. Han mener, at det er udtryk for positive vinde, der blæser over Superliga-klubbens fremtid.



Som den første Superliga-klub i denne sæson står Vejle Boldklub nu med deres tredje cheftræner.

Søndag stod det nemlig klart, at bundproppen i Superligaen skal have ny cheftræner, da Mihai Teja er blevet fyret blot en uge inden Vejle Boldklub indleder forårssæsonen mod Silkeborg IF.

Mange fik nok morgenkaffen galt i halsen, da de læste nyheden, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen var ikke ligefrem chokeret, da Tipsbladet fangede ham til en kommentar om fyringen.

– Jamen, jeg er ærlig talt ikke så overrasket. Jeg oplever det som om, at Henrik Tønder har fået mandat til at rydde op i det morads, klubben har befundet sig i i mange, mange år, ikke mindst i de år, hvor det har været Andrei Zolotko og kompagni, der har stået for driften af klubben og ejerskabet og dermed har bestemt, hvilken retning man skulle gå.

– Den strategiløse måde, som man har drevet det her købmandsskab på, har alt for længe kaldt på, at der skulle tages affære med det, hvilket Tønder gør nu. Jeg tror, han har mulighed for det, fordi ejerskabet kører på allersidste vers. Derfor har han nu fået mulighed for at flytte deres marionetdukker i form af Marius Nicolae og nu Mihai Teja, der har ledet holdet i den seneste tid. Så overrasket er jeg ikke. Jeg synes, det er en klub, der er i forandring, heldigvis, og det bliver varetaget af ham, der er bedst til det, nemlig Henrik Tønder.

Peter Sørensen kender selv klubben ud og ind fra sin tid som cheftræner for holdet fra 2021 til starten af 2022, og han ser det som noget meget positivt, at der bliver gjort op med det nuværende ejerskab i klubben, som ikke har tilført Jyllands Rubin mange gode ting.

– Jeg mener, at man nu rydder hylderne fra det snart forhenværende ejerskab, og det er det eneste rigtige at gøre. Jo før man kunne gøre det, jo bedre, uanset hvad. Man har bragt sig selv i en håbløs situation, som man har været i mange år, også før Zolotko kom til, men også i de seneste år, hvor han har været der, har det mere eller mindre været én lang vanrøgt, og det er nu, det bliver afløst med det muliges gunst, hvor man har den lange bane for øje. Men jeg ser det ikke som om, at noget heller er tabt på den korte, siger han til Tipsbladet, inden han retter sit blik mod en ny fremtid i Nørreskoven.

– Det er et udtryk for, at der blæser nye vinde over Vejle, og at et snarligt ejerskifte er på vej, og det er godt. Jeg håber, at det er nogle lokale folk, der altid har haft en interesse i Vejle Boldklub, som nu har set til længe nok, at klubben har været vanrøgtet, og det synes jeg kun er godt.

Selvom Andrei Zolotko ikke får mange rosende ord med på vejen fra den tidligere Superliga-træner, må man ikke glemme, at han også har spillet en afgørende rolle i, at der fortsat er professionel fodbold i Vejle.

– Der er slet ikke noget, det nuværende ejerskab har gjort, som har været i Vejles interesse, bortset fra, hvilket ikke er uvæsentligt, at de reddede Vejle fra at gå konkurs, da de kom. Men udover det har jeg svært ved at se noget som helst godt for klubben i den seneste, meget lange periode.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Alamy

Har taget al magt i klubben
De to, der er udpeget til at tage over for Mihai Teja, er navne der rimer på Vejle Boldklub, og det er ifølge Peter Sørensen den helt rigtige vej at gå for den pressede Superliga-klub.

– Jeg går ud fra, at timingen er, som den nu har kunnet være. Det, at det nu er en mulighed at skille sig af med en træner, der ingen fremtid har i klubben, det oplever jeg, at man har reageret på. Jeg synes egentlig, at jo før der kommer nogle folk, der har Vejle i hjertet, jo bedre, og det er det, man gør nu.

– Det er Henrik Tønder, der har taget al magt i klubben fra nuværende, og det har han helt sikkert fået mandat til. Så indsætter han Steffen Kielstrup som klubbens mand, og i tillæg til det Johnny Mølby ind. Det tror jeg, man er nødt til at gøre, fordi han er erfaren og har pro-licensen, der skal til for at have ansvaret for et Superliga-hold.

Vejle spiller deres første kamp i jagten på overlevelse om en uge, når de skal til Jysk Park for at møde Silkeborg IF.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Sendt hjem fra FC København-træning

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Hele holdet er trygge ved ham

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Vild stime før Danmark-brag

Ser I med, Brøndby?

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret