Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Superliga-ekspert på Viaplay Peter Sørensen er umiddelbart ikke i chok over den fyring af Mihai Teja, der kom søndag i Vejle. Han mener, at det er udtryk for positive vinde, der blæser over Superliga-klubbens fremtid.



Som den første Superliga-klub i denne sæson står Vejle Boldklub nu med deres tredje cheftræner.

Søndag stod det nemlig klart, at bundproppen i Superligaen skal have ny cheftræner, da Mihai Teja er blevet fyret blot en uge inden Vejle Boldklub indleder forårssæsonen mod Silkeborg IF.

Mange fik nok morgenkaffen galt i halsen, da de læste nyheden, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen var ikke ligefrem chokeret, da Tipsbladet fangede ham til en kommentar om fyringen.

– Jamen, jeg er ærlig talt ikke så overrasket. Jeg oplever det som om, at Henrik Tønder har fået mandat til at rydde op i det morads, klubben har befundet sig i i mange, mange år, ikke mindst i de år, hvor det har været Andrei Zolotko og kompagni, der har stået for driften af klubben og ejerskabet og dermed har bestemt, hvilken retning man skulle gå.

– Den strategiløse måde, som man har drevet det her købmandsskab på, har alt for længe kaldt på, at der skulle tages affære med det, hvilket Tønder gør nu. Jeg tror, han har mulighed for det, fordi ejerskabet kører på allersidste vers. Derfor har han nu fået mulighed for at flytte deres marionetdukker i form af Marius Nicolae og nu Mihai Teja, der har ledet holdet i den seneste tid. Så overrasket er jeg ikke. Jeg synes, det er en klub, der er i forandring, heldigvis, og det bliver varetaget af ham, der er bedst til det, nemlig Henrik Tønder.

Peter Sørensen kender selv klubben ud og ind fra sin tid som cheftræner for holdet fra 2021 til starten af 2022, og han ser det som noget meget positivt, at der bliver gjort op med det nuværende ejerskab i klubben, som ikke har tilført Jyllands Rubin mange gode ting.

– Jeg mener, at man nu rydder hylderne fra det snart forhenværende ejerskab, og det er det eneste rigtige at gøre. Jo før man kunne gøre det, jo bedre, uanset hvad. Man har bragt sig selv i en håbløs situation, som man har været i mange år, også før Zolotko kom til, men også i de seneste år, hvor han har været der, har det mere eller mindre været én lang vanrøgt, og det er nu, det bliver afløst med det muliges gunst, hvor man har den lange bane for øje. Men jeg ser det ikke som om, at noget heller er tabt på den korte, siger han til Tipsbladet, inden han retter sit blik mod en ny fremtid i Nørreskoven.

– Det er et udtryk for, at der blæser nye vinde over Vejle, og at et snarligt ejerskifte er på vej, og det er godt. Jeg håber, at det er nogle lokale folk, der altid har haft en interesse i Vejle Boldklub, som nu har set til længe nok, at klubben har været vanrøgtet, og det synes jeg kun er godt.

Selvom Andrei Zolotko ikke får mange rosende ord med på vejen fra den tidligere Superliga-træner, må man ikke glemme, at han også har spillet en afgørende rolle i, at der fortsat er professionel fodbold i Vejle.

– Der er slet ikke noget, det nuværende ejerskab har gjort, som har været i Vejles interesse, bortset fra, hvilket ikke er uvæsentligt, at de reddede Vejle fra at gå konkurs, da de kom. Men udover det har jeg svært ved at se noget som helst godt for klubben i den seneste, meget lange periode.

(Artiklen fortsætter under billedet)

Foto: Alamy

Har taget al magt i klubben
De to, der er udpeget til at tage over for Mihai Teja, er navne der rimer på Vejle Boldklub, og det er ifølge Peter Sørensen den helt rigtige vej at gå for den pressede Superliga-klub.

– Jeg går ud fra, at timingen er, som den nu har kunnet være. Det, at det nu er en mulighed at skille sig af med en træner, der ingen fremtid har i klubben, det oplever jeg, at man har reageret på. Jeg synes egentlig, at jo før der kommer nogle folk, der har Vejle i hjertet, jo bedre, og det er det, man gør nu.

– Det er Henrik Tønder, der har taget al magt i klubben fra nuværende, og det har han helt sikkert fået mandat til. Så indsætter han Steffen Kielstrup som klubbens mand, og i tillæg til det Johnny Mølby ind. Det tror jeg, man er nødt til at gøre, fordi han er erfaren og har pro-licensen, der skal til for at have ansvaret for et Superliga-hold.

Vejle spiller deres første kamp i jagten på overlevelse om en uge, når de skal til Jysk Park for at møde Silkeborg IF.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han vinder Ballon d’Or!

Ivan Toney klar på choktransfer

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby IF – Sønderjyske

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet