Som den første Superliga-klub i denne sæson står Vejle Boldklub nu med deres tredje cheftræner.
Søndag stod det nemlig klart, at bundproppen i Superligaen skal have ny cheftræner, da Mihai Teja er blevet fyret blot en uge inden Vejle Boldklub indleder forårssæsonen mod Silkeborg IF.
Mange fik nok morgenkaffen galt i halsen, da de læste nyheden, men Viaplay-ekspert Peter Sørensen var ikke ligefrem chokeret, da Tipsbladet fangede ham til en kommentar om fyringen.
– Jamen, jeg er ærlig talt ikke så overrasket. Jeg oplever det som om, at Henrik Tønder har fået mandat til at rydde op i det morads, klubben har befundet sig i i mange, mange år, ikke mindst i de år, hvor det har været Andrei Zolotko og kompagni, der har stået for driften af klubben og ejerskabet og dermed har bestemt, hvilken retning man skulle gå.
– Den strategiløse måde, som man har drevet det her købmandsskab på, har alt for længe kaldt på, at der skulle tages affære med det, hvilket Tønder gør nu. Jeg tror, han har mulighed for det, fordi ejerskabet kører på allersidste vers. Derfor har han nu fået mulighed for at flytte deres marionetdukker i form af Marius Nicolae og nu Mihai Teja, der har ledet holdet i den seneste tid. Så overrasket er jeg ikke. Jeg synes, det er en klub, der er i forandring, heldigvis, og det bliver varetaget af ham, der er bedst til det, nemlig Henrik Tønder.
Peter Sørensen kender selv klubben ud og ind fra sin tid som cheftræner for holdet fra 2021 til starten af 2022, og han ser det som noget meget positivt, at der bliver gjort op med det nuværende ejerskab i klubben, som ikke har tilført Jyllands Rubin mange gode ting.
– Jeg mener, at man nu rydder hylderne fra det snart forhenværende ejerskab, og det er det eneste rigtige at gøre. Jo før man kunne gøre det, jo bedre, uanset hvad. Man har bragt sig selv i en håbløs situation, som man har været i mange år, også før Zolotko kom til, men også i de seneste år, hvor han har været der, har det mere eller mindre været én lang vanrøgt, og det er nu, det bliver afløst med det muliges gunst, hvor man har den lange bane for øje. Men jeg ser det ikke som om, at noget heller er tabt på den korte, siger han til Tipsbladet, inden han retter sit blik mod en ny fremtid i Nørreskoven.
– Det er et udtryk for, at der blæser nye vinde over Vejle, og at et snarligt ejerskifte er på vej, og det er godt. Jeg håber, at det er nogle lokale folk, der altid har haft en interesse i Vejle Boldklub, som nu har set til længe nok, at klubben har været vanrøgtet, og det synes jeg kun er godt.
Selvom Andrei Zolotko ikke får mange rosende ord med på vejen fra den tidligere Superliga-træner, må man ikke glemme, at han også har spillet en afgørende rolle i, at der fortsat er professionel fodbold i Vejle.
– Der er slet ikke noget, det nuværende ejerskab har gjort, som har været i Vejles interesse, bortset fra, hvilket ikke er uvæsentligt, at de reddede Vejle fra at gå konkurs, da de kom. Men udover det har jeg svært ved at se noget som helst godt for klubben i den seneste, meget lange periode.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Har taget al magt i klubben
De to, der er udpeget til at tage over for Mihai Teja, er navne der rimer på Vejle Boldklub, og det er ifølge Peter Sørensen den helt rigtige vej at gå for den pressede Superliga-klub.
– Jeg går ud fra, at timingen er, som den nu har kunnet være. Det, at det nu er en mulighed at skille sig af med en træner, der ingen fremtid har i klubben, det oplever jeg, at man har reageret på. Jeg synes egentlig, at jo før der kommer nogle folk, der har Vejle i hjertet, jo bedre, og det er det, man gør nu.
– Det er Henrik Tønder, der har taget al magt i klubben fra nuværende, og det har han helt sikkert fået mandat til. Så indsætter han Steffen Kielstrup som klubbens mand, og i tillæg til det Johnny Mølby ind. Det tror jeg, man er nødt til at gøre, fordi han er erfaren og har pro-licensen, der skal til for at have ansvaret for et Superliga-hold.
Vejle spiller deres første kamp i jagten på overlevelse om en uge, når de skal til Jysk Park for at møde Silkeborg IF.

Kom med i Parken – forargelse og kæmpe samtaleemne

Vil købe Brøndby-spiller: ‘Vi arbejder på det’

Tysk lokalderby med mål i begge ender

Birk fik kraftig opfordring på gåtur med familien

Afslører: Så mange trænere talte AaB med

Syg Brøndby-stjerne tvivlsom til Randers-kamp

Vender hjem: Henter Robin Olsen

Målmaskine: Tidl. BIF-angriber kan hentes gratis

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Mustapha Bundu forvandlet – arbejder på aftale

Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Jagt på Younes Bakiz – dansk klub interesseret

Stor ros af Oliver Sonne

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

– Du lyver, Nicolai Poulsen!

FCK-boss: Det koster et væsentligt millionbeløb

‘Det må du aldrig gøre, Mathias Kvistgaarden!’

Påskens vinder? ‘Birk er sgu modig!’

– Jeg tror, Uwe Rösler kan være fortid til sommer

Her er fem bud på en ny AaB-træner

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FCK prøvede på angriber – her er hans nye klub

Dommerekspert uenig med rødt kort

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

Dolberg i vanvittigt målshow

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Parken-formand: ‘Teoretisk nemmere at sælge FCK’

AaB præsenterer Wichmann: Massiv interesse

Di Marzio bekræfter: Kæmpe klubber jagter Frendrup

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

Så længe har de jagtet Jacob Neestrup

Scouter spændende dansk talent

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Brøndby-komet stråler: Han skal på landsholdet

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

Bør FCK frygte førstepladsens forbandelse?

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

FCM-fan får 10 års karantæne

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

Silkeborg-profil ude resten af sæsonen

FC København tæt på ny udviklingsdirektør

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

Risikerer chokfyring efter PL-oprykning

Sammenligner Superliga-komet med Jack Wilshere

Stor hyldest af SL-stjerne: ‘Vi skal nyde det’

Bo Henriksen jubler: ‘rigtig, rigtig, rigtig godt’

16-årig dansker laver hattrick for Bodø/Glimt

Premier League-rivaler lurer på Kevin de Bruyne