Piftede og udvandrede: Undskyld!

Der er ingen forsøg på at bortforklare 1-5-nederlaget fra FC Midtjyllands side, et nederlag der er klubbens største nogensinde på hjemmebane.



HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.

FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.

FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.

– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

281844

Tribunerne var godt affolket i minutterne før slutfløjtet i Herning. Foto: Tipsbladet

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.

– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.

– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.

– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.

FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.

FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.





Carsten V. Jensen med klar opfordring 




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

‘Det er ringe ad helvede til’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Randers FC – OB

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Ruben Amorim favorit til dette job

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Magiske Messi slår til igen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

De bliver monstersalg til sommer