HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.
FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.
FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.
– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.
– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.
– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.
– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.
FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.
FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT