Piftede og udvandrede: Undskyld!

Der er ingen forsøg på at bortforklare 1-5-nederlaget fra FC Midtjyllands side, et nederlag der er klubbens største nogensinde på hjemmebane.



HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.

FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.

FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.

– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

281844

Tribunerne var godt affolket i minutterne før slutfløjtet i Herning. Foto: Tipsbladet

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.

– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.

– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.

– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.

FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.

FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tyske legender slagter Real Madrid og kæmpestjerne

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Viborg FF – AGF

Færdig i Manchester City



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Vejle Boldklub – Randers FC

Simeone fatter det ikke



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

Jakob Poulsen med dyster melding

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Blandt dette årtusindes bedste

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?