Piftede og udvandrede: Undskyld!

Der er ingen forsøg på at bortforklare 1-5-nederlaget fra FC Midtjyllands side, et nederlag der er klubbens største nogensinde på hjemmebane.



HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.

FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.

FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.

– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

281844

Tribunerne var godt affolket i minutterne før slutfløjtet i Herning. Foto: Tipsbladet

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.

– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.

– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.

– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.

FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.

FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.





Monstersalg: FC København-boss jubler




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Monstersalg: FC København-boss jubler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Wolfsburg – Bayern



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det var en af de værste dage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job