HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.
FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.
FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.
– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.
– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.
– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.
– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.
FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.
FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Dansk drømmehug i Serie A
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
‘Det er tæt på uforklarligt’
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar