HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.
FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.
FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.
– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.
– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.
– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.
– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.
FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.
FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Fire fede stats fra Superliga-grundspillet
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
I chok over Manchester United
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Arne Slot dybt frustreret
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
BIZART