HERNING (Tipsbladet): Ved 1-4 begyndte tilskuerne i Herning for alvor at forlade stadion, og man kan dårligt bebrejde dem efter de chokerende 25 minutter af 2. halvleg, hvor Brøndby IF gik fra 1-1 til 4-1.
FC Midtjylland havde udlignet på straffespark lige før pausen ved Adam Buksa efter at have været næstbedst det meste af første halvleg, men at det skulle ende 1-5 og med pibekoncert fra fansene ved slutfløjtet, havde de færreste kunnet forestille sig ved pausen.
FC Midtjylland forsvandt sporløst i defensiven og sammenhængen i anden halvleg, efter en første halvleg langt under middel, og der var ikke skyggen af bortforklaringer eller pegen på mulige VAR-straffespark før pausen, da anfører Mads Bech Sørensen efter opgøret med en trist mine gjorde det elendige bo op, som søndagens 1-5-nederlag var.
– Det var bare ikke godt nok. Det må ikke gå så galt. Vi er nødt til at stramme op over hele linjen. Det er vi en hel spillertrup og trænerstab, der er nødt til at gøre det bedre sammen, end vi gjorde i dag. Det er et fælles ansvar, siger Mads Bech Sørensen.

– Det var en lang anden halvleg, ingen tvivl om det Det var frusterende. Jeg savnet meget i dag, der er mange ting, vi mangler. På mange parametre rammer vi slet ikke vores niveau. Vi rammer niveauet godt de første syv-otte minutter, og derefter går det kun én vej, siger FCM-anføreren, der var bevidst om, at det var FC Midtjyllands største hjemmebane-nederlag nogensinde.
– Vi kan kun sige undskyld til fansene. Det var bare ikke godt nok, så vi er nødt til at sige undskyld til alle dem, der var mødt op på stadion i dag, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland havde adskillige spillere ude med skader, men det ville Mads Bech Sørensen overhovedet ikke høre tale om som medvirkende faktor til resultatet.
– Det er svært at sige, at det kun er bagkæden eller kun de offensive kræfter. Vi er 11 mand på banen i dag, og vi skal alle sammen tage ansvar for, at vi kollapser. Det har vi også lige snakket om, og at der ikke er noget med at pege fingre af andre. Det er et fælles ansvar.
– Da vi sidder i pausen, så er det jo ikke fordi, vi har fornemmelsen af, at det bliver en 5-1-kamp i dag. Og der må vi jo kigge på, hvad det er, der går galt. For så dårlig en fornemmelse har vi ikke, da vi går ind til pausen.
FC Midtjylland skal i aktion igen allerede om fire døgn, når man med point i Rumænien mod FCSB, det nyopstandne Steaua Bukarest, kan komme yderligere et skridt på vej mod at avancere i Europa Leagues nye ligaspil.
FC Midtjylland har nu beskedne fem point i forspring til Brøndby IF i Superliga-tabellen, og FCM mister førstepladsen i morgen aften, hvis FC København hjemme slår Silkeborg.
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Her kan du se Skotland mod Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER