Pilen peger mod AGF-retur – danske klubber spøger

NAC Breda kommer ikke til at udnytte klubbens købsoption på Sigurd Haugen, og dermed står nordmanden til at vende retur til AGF. Det kan dog blive for en kort bemærkning, for flere klubber lurer på den 26-årige angriber.



Sigurd Haugen vender med al sandsynlighed snart tilbage til AGF – men det kan være for en kort bemærkning.

Den 26-årige nordmand er i denne sæson udlejet fra AGF til den hollandske traditionsklub NAC Breda, der spiller i den næstbedste række i tulipanlandet, og lejeaftalen indeholder en købsoption.

Den har NAC Breda ifølge Tipsbladets oplysninger ikke tænkt sig at gøre brug af, og derfor returnerer angriberen som udgangspunkt til AGF, når sæsonen er færdigspillet.

Sigurd Haugen har ikke imponeret voldsomt i denne sæson og er ikke noteret for en eneste scoring i 2024. Samtidig misser NAC Breda oprykning til Æresdivisionen, og det betyder, at klubben slet ikke har råd til at købe Haugen af AGF.

Det er der heldigvis andre, der har. 

Tipsbladet erfarer, at flere klubber viser interesse for nordmanden – herunder Superliga-klubber. Foreløbig er der dog ikke noget konkret på bordet, og derfor trækker det op til, at Haugen i første omgang skal retur til Fredensvang, før han eventuelt rykker videre til en ny klub. 

I AGF er udsigterne til spilletid umiddelbart ikke blevet ret meget bedre for Sigurd Haugen, der stod i skyggen af Patrick Mortensen og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson. 

Sigurd Haugen har kontrakt med AGF frem til sommeren 2027. Han er noteret for seks scoringer i 34 kampe for århusianerne. 







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Storklub jagter to danskere

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne