Pilen peger mod AGF-retur – danske klubber spøger

NAC Breda kommer ikke til at udnytte klubbens købsoption på Sigurd Haugen, og dermed står nordmanden til at vende retur til AGF. Det kan dog blive for en kort bemærkning, for flere klubber lurer på den 26-årige angriber.



Sigurd Haugen vender med al sandsynlighed snart tilbage til AGF – men det kan være for en kort bemærkning.

Den 26-årige nordmand er i denne sæson udlejet fra AGF til den hollandske traditionsklub NAC Breda, der spiller i den næstbedste række i tulipanlandet, og lejeaftalen indeholder en købsoption.

Den har NAC Breda ifølge Tipsbladets oplysninger ikke tænkt sig at gøre brug af, og derfor returnerer angriberen som udgangspunkt til AGF, når sæsonen er færdigspillet.

Sigurd Haugen har ikke imponeret voldsomt i denne sæson og er ikke noteret for en eneste scoring i 2024. Samtidig misser NAC Breda oprykning til Æresdivisionen, og det betyder, at klubben slet ikke har råd til at købe Haugen af AGF.

Det er der heldigvis andre, der har. 

Tipsbladet erfarer, at flere klubber viser interesse for nordmanden – herunder Superliga-klubber. Foreløbig er der dog ikke noget konkret på bordet, og derfor trækker det op til, at Haugen i første omgang skal retur til Fredensvang, før han eventuelt rykker videre til en ny klub. 

I AGF er udsigterne til spilletid umiddelbart ikke blevet ret meget bedre for Sigurd Haugen, der stod i skyggen af Patrick Mortensen og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson. 

Sigurd Haugen har kontrakt med AGF frem til sommeren 2027. Han er noteret for seks scoringer i 34 kampe for århusianerne. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Skamroses af Thomas Nørgaard

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Messi sætter ord på vildt drama

Er han løsningen i AGF?

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

‘Det var verdens undergang’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland