Pilen peger mod AGF-retur – danske klubber spøger

NAC Breda kommer ikke til at udnytte klubbens købsoption på Sigurd Haugen, og dermed står nordmanden til at vende retur til AGF. Det kan dog blive for en kort bemærkning, for flere klubber lurer på den 26-årige angriber.



Sigurd Haugen vender med al sandsynlighed snart tilbage til AGF – men det kan være for en kort bemærkning.

Den 26-årige nordmand er i denne sæson udlejet fra AGF til den hollandske traditionsklub NAC Breda, der spiller i den næstbedste række i tulipanlandet, og lejeaftalen indeholder en købsoption.

Den har NAC Breda ifølge Tipsbladets oplysninger ikke tænkt sig at gøre brug af, og derfor returnerer angriberen som udgangspunkt til AGF, når sæsonen er færdigspillet.

Sigurd Haugen har ikke imponeret voldsomt i denne sæson og er ikke noteret for en eneste scoring i 2024. Samtidig misser NAC Breda oprykning til Æresdivisionen, og det betyder, at klubben slet ikke har råd til at købe Haugen af AGF.

Det er der heldigvis andre, der har. 

Tipsbladet erfarer, at flere klubber viser interesse for nordmanden – herunder Superliga-klubber. Foreløbig er der dog ikke noget konkret på bordet, og derfor trækker det op til, at Haugen i første omgang skal retur til Fredensvang, før han eventuelt rykker videre til en ny klub. 

I AGF er udsigterne til spilletid umiddelbart ikke blevet ret meget bedre for Sigurd Haugen, der stod i skyggen af Patrick Mortensen og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson. 

Sigurd Haugen har kontrakt med AGF frem til sommeren 2027. Han er noteret for seks scoringer i 34 kampe for århusianerne. 






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Paolo Maldini lander stort job

FCM-flop i chokskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Argentinsk træner kræver forbedringer