Pilen peger mod AGF-retur – danske klubber spøger

NAC Breda kommer ikke til at udnytte klubbens købsoption på Sigurd Haugen, og dermed står nordmanden til at vende retur til AGF. Det kan dog blive for en kort bemærkning, for flere klubber lurer på den 26-årige angriber.



Sigurd Haugen vender med al sandsynlighed snart tilbage til AGF – men det kan være for en kort bemærkning.

Den 26-årige nordmand er i denne sæson udlejet fra AGF til den hollandske traditionsklub NAC Breda, der spiller i den næstbedste række i tulipanlandet, og lejeaftalen indeholder en købsoption.

Den har NAC Breda ifølge Tipsbladets oplysninger ikke tænkt sig at gøre brug af, og derfor returnerer angriberen som udgangspunkt til AGF, når sæsonen er færdigspillet.

Sigurd Haugen har ikke imponeret voldsomt i denne sæson og er ikke noteret for en eneste scoring i 2024. Samtidig misser NAC Breda oprykning til Æresdivisionen, og det betyder, at klubben slet ikke har råd til at købe Haugen af AGF.

Det er der heldigvis andre, der har. 

Tipsbladet erfarer, at flere klubber viser interesse for nordmanden – herunder Superliga-klubber. Foreløbig er der dog ikke noget konkret på bordet, og derfor trækker det op til, at Haugen i første omgang skal retur til Fredensvang, før han eventuelt rykker videre til en ny klub. 

I AGF er udsigterne til spilletid umiddelbart ikke blevet ret meget bedre for Sigurd Haugen, der stod i skyggen af Patrick Mortensen og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson. 

Sigurd Haugen har kontrakt med AGF frem til sommeren 2027. Han er noteret for seks scoringer i 34 kampe for århusianerne. 





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’