Pilen peger mod AGF-retur – danske klubber spøger

NAC Breda kommer ikke til at udnytte klubbens købsoption på Sigurd Haugen, og dermed står nordmanden til at vende retur til AGF. Det kan dog blive for en kort bemærkning, for flere klubber lurer på den 26-årige angriber.



Sigurd Haugen vender med al sandsynlighed snart tilbage til AGF – men det kan være for en kort bemærkning.

Den 26-årige nordmand er i denne sæson udlejet fra AGF til den hollandske traditionsklub NAC Breda, der spiller i den næstbedste række i tulipanlandet, og lejeaftalen indeholder en købsoption.

Den har NAC Breda ifølge Tipsbladets oplysninger ikke tænkt sig at gøre brug af, og derfor returnerer angriberen som udgangspunkt til AGF, når sæsonen er færdigspillet.

Sigurd Haugen har ikke imponeret voldsomt i denne sæson og er ikke noteret for en eneste scoring i 2024. Samtidig misser NAC Breda oprykning til Æresdivisionen, og det betyder, at klubben slet ikke har råd til at købe Haugen af AGF.

Det er der heldigvis andre, der har. 

Tipsbladet erfarer, at flere klubber viser interesse for nordmanden – herunder Superliga-klubber. Foreløbig er der dog ikke noget konkret på bordet, og derfor trækker det op til, at Haugen i første omgang skal retur til Fredensvang, før han eventuelt rykker videre til en ny klub. 

I AGF er udsigterne til spilletid umiddelbart ikke blevet ret meget bedre for Sigurd Haugen, der stod i skyggen af Patrick Mortensen og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson. 

Sigurd Haugen har kontrakt med AGF frem til sommeren 2027. Han er noteret for seks scoringer i 34 kampe for århusianerne. 






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afslører Brøndbys transferplaner

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag