Pinligt! OB og Hvidovre blandt Europas værste hold

OB og Hvidovre er blandt Europas værste hold, når der skal spilles på hjemmebane. Det viser nye tal fra Opta.



Den 1. april lavede OB en aprilsnar på deres sociale medier.

Fynboerne jokede med, at man ville spille i udebanetrøjer på hjemmebane i tirsdagens kamp mod Vejle. Måske OB skulle have gjort alvor af ordene. I hvert fald gik de sejrsløse fra Nature Energy Park for 12. kamp i træk, da Vejle tog hjem til Jylland med en sejr på 1-0 i Odense.

Faktisk skal man helt tilbage til den 26. maj i sidste sæson for at finde den seneste OB-sejr på hjemmebane. Dengang blev det til en 2-1-sejr mod AC Horsens, der i dag ligger i den tunge ende af NordicBet Ligaen og senest tabte med 5-0 mod HB Køge.

I denne sæson er det kun blevet til tre point på hjemmebane, der er kommet efter tre uafgjorte kampe. 

Alligevel er der – på nærmest imponerende vis – et dansk hold, der topper OB's horrible statistik på hjemmebane. Oprykkerne fra Hvidovre har nemlig også til gode at vinde en fodboldkamp på hjemmebane i denne sæson, hvor det kun er blevet til sølle to point. 

For at det ikke skal være løgn, kan de to Superliga-hold prale af at være Europas absolut værste hold på hjemmebane. Det viser nye tal, som Tipsbladet har modtaget fra statistikfirmaet Opta. 

Statistikken tæller hold fra de 15 bedste ligaer i Europa fra 1. juli 2023 til i dag. 

Set med et dansk perspektiv, er der ingen hold i den danske Superliga nogensinde, der kan præsentere en dårligere statistik på hjemmebane, end Hvidovre og OB i skrivende stund kan i denne sæson med et pointsnit på hjemmebane på henholdsvis 0,18 og 0,25.

Tættest på kommer Silkeborg i sæsonen 2014/2015 med et pointsnit på hjemmebane, der lød på 0,31. Ud af de tyve dårligste hjemmebanehold nogensinde på en enkelt Superliga-sæson, er det kun AGF i 2007/2008 med et pointsnit på 0,68 på hjemmebane, der lykkes med at redde livet i den bedste række.

Dermed kan OB - såfremt de sikrer sig endnu en sæson i Superligaen - skrive sig ind i historiebøgerne som det dårligste hjemmebanehold nogensinde i Superligaen, der alligevel klarer ærterne. 

Til gengæld kan man ikke sætte en finger på fynboerne, når de spiller på udebane. Her har de fået 21 point på 11 kampe, hvilket kun er overgået af Brøndby, FC København og FC Midtjylland med henholdsvis 27, 23 og 22 point på udebane i denne sæson.

Næste chance for en hjemmebanesejr for OB er den 12. april mod Viborg. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer heftig lønstigning

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Spanien – Belgien