Den 1. april lavede OB en aprilsnar på deres sociale medier.
Fynboerne jokede med, at man ville spille i udebanetrøjer på hjemmebane i tirsdagens kamp mod Vejle. Måske OB skulle have gjort alvor af ordene. I hvert fald gik de sejrsløse fra Nature Energy Park for 12. kamp i træk, da Vejle tog hjem til Jylland med en sejr på 1-0 i Odense.
Faktisk skal man helt tilbage til den 26. maj i sidste sæson for at finde den seneste OB-sejr på hjemmebane. Dengang blev det til en 2-1-sejr mod AC Horsens, der i dag ligger i den tunge ende af NordicBet Ligaen og senest tabte med 5-0 mod HB Køge.
I denne sæson er det kun blevet til tre point på hjemmebane, der er kommet efter tre uafgjorte kampe.
Alligevel er der – på nærmest imponerende vis – et dansk hold, der topper OB's horrible statistik på hjemmebane. Oprykkerne fra Hvidovre har nemlig også til gode at vinde en fodboldkamp på hjemmebane i denne sæson, hvor det kun er blevet til sølle to point.
For at det ikke skal være løgn, kan de to Superliga-hold prale af at være Europas absolut værste hold på hjemmebane. Det viser nye tal, som Tipsbladet har modtaget fra statistikfirmaet Opta.
Statistikken tæller hold fra de 15 bedste ligaer i Europa fra 1. juli 2023 til i dag.
Set med et dansk perspektiv, er der ingen hold i den danske Superliga nogensinde, der kan præsentere en dårligere statistik på hjemmebane, end Hvidovre og OB i skrivende stund kan i denne sæson med et pointsnit på hjemmebane på henholdsvis 0,18 og 0,25.
Tættest på kommer Silkeborg i sæsonen 2014/2015 med et pointsnit på hjemmebane, der lød på 0,31. Ud af de tyve dårligste hjemmebanehold nogensinde på en enkelt Superliga-sæson, er det kun AGF i 2007/2008 med et pointsnit på 0,68 på hjemmebane, der lykkes med at redde livet i den bedste række.
Dermed kan OB - såfremt de sikrer sig endnu en sæson i Superligaen - skrive sig ind i historiebøgerne som det dårligste hjemmebanehold nogensinde i Superligaen, der alligevel klarer ærterne.
Til gengæld kan man ikke sætte en finger på fynboerne, når de spiller på udebane. Her har de fået 21 point på 11 kampe, hvilket kun er overgået af Brøndby, FC København og FC Midtjylland med henholdsvis 27, 23 og 22 point på udebane i denne sæson.
Næste chance for en hjemmebanesejr for OB er den 12. april mod Viborg.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL