Budskabet fra statsminister Mette Frederiksen og sundhedsmyndighederne var ikke til at tage fejl af, da der mandag blev afholdt pressemøde i statsministeriet i forbindelse med den nuværende coronasituation i Danmark: Bliv vaccineret!
Danmark har en meget høj tilslutning til vacciner, som af eksperter anses som det bedste våben mod pandemien, men godt 25 procent af den danske befolkning har endnu ikke ladet sig vaccinere.
Én af dem er Pione Sisto, der lige nu er samlet med det danske landshold.
– Jeg blev testet positiv, så jeg kører på immuniteten, fortæller Pione Sisto.
FC Midtjylland-spilleren lagde for nyligt et billede op på sociale medier, hvor han er sammen med sangerinden Saseline Sørensen, der er kendt som en stor modstander af vaccinerne og offentligt har opfordret folk til ikke at lade sig stikke. Pione Sisto fortæller, at de to er gode venner.
Sisto har på sociale medier også lagt billeder op af artikler om en spiller, der har fået hjertestop.
Tror du, at der er en sammenhæng med vacciner?
– Jeg får da alle mulige tanker, det må jeg indrømme. Jeg ved det ikke, men er det ikke sindssygt? Altså, er det ikke sindssygt?, siger Pione Sisto.
Når du ikke er immun længere, har du så tænkt dig at blive vaccineret?
– Jeg vil helst ikke stå og snakke om vacciner. Det er en meget følsom ting at snakke om. Jeg går sindssygt meget op i helbred, og jeg tror på, at man kan passe på sig selv og gøre mange ting i forhold til at være stærk med sit immunforsvar. Det er det, jeg repræsenterer, og det er det, jeg deler ud af. Det er jeg stor fan af, siger Sisto.
Han håber naturligvis ikke, at samfundet ender med at skulle lukke helt ned som tidligere. Skulle det ske, handler det om at få det bedste ud af det, lyder det fra FC Midtjylland-spilleren.
– Jeg oplevede min første coronanedlukning i Spanien. Det er selvfølgelig udfordrende, og man sidder sindssygt meget med sig selv og får lov til at opleve nogle af de tanker, man har. Det ser jeg måske som en positiv ting for at være helt ærlig. Jeg har tænkt nogle tanker, som jeg normalt ikke gør, siger han.
Pione Sisto vendte hjem til dansk fodbold og FC Midtjylland for knap halvandet år siden.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Tuchel klarmelder stor profil
EKSKLUSIVT
