Budskabet fra statsminister Mette Frederiksen og sundhedsmyndighederne var ikke til at tage fejl af, da der mandag blev afholdt pressemøde i statsministeriet i forbindelse med den nuværende coronasituation i Danmark: Bliv vaccineret!
Danmark har en meget høj tilslutning til vacciner, som af eksperter anses som det bedste våben mod pandemien, men godt 25 procent af den danske befolkning har endnu ikke ladet sig vaccinere.
Én af dem er Pione Sisto, der lige nu er samlet med det danske landshold.
– Jeg blev testet positiv, så jeg kører på immuniteten, fortæller Pione Sisto.
FC Midtjylland-spilleren lagde for nyligt et billede op på sociale medier, hvor han er sammen med sangerinden Saseline Sørensen, der er kendt som en stor modstander af vaccinerne og offentligt har opfordret folk til ikke at lade sig stikke. Pione Sisto fortæller, at de to er gode venner.
Sisto har på sociale medier også lagt billeder op af artikler om en spiller, der har fået hjertestop.
Tror du, at der er en sammenhæng med vacciner?
– Jeg får da alle mulige tanker, det må jeg indrømme. Jeg ved det ikke, men er det ikke sindssygt? Altså, er det ikke sindssygt?, siger Pione Sisto.
Når du ikke er immun længere, har du så tænkt dig at blive vaccineret?
– Jeg vil helst ikke stå og snakke om vacciner. Det er en meget følsom ting at snakke om. Jeg går sindssygt meget op i helbred, og jeg tror på, at man kan passe på sig selv og gøre mange ting i forhold til at være stærk med sit immunforsvar. Det er det, jeg repræsenterer, og det er det, jeg deler ud af. Det er jeg stor fan af, siger Sisto.
Han håber naturligvis ikke, at samfundet ender med at skulle lukke helt ned som tidligere. Skulle det ske, handler det om at få det bedste ud af det, lyder det fra FC Midtjylland-spilleren.
– Jeg oplevede min første coronanedlukning i Spanien. Det er selvfølgelig udfordrende, og man sidder sindssygt meget med sig selv og får lov til at opleve nogle af de tanker, man har. Det ser jeg måske som en positiv ting for at være helt ærlig. Jeg har tænkt nogle tanker, som jeg normalt ikke gør, siger han.
Pione Sisto vendte hjem til dansk fodbold og FC Midtjylland for knap halvandet år siden.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
