PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.
Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.
Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.
I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.
– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.
Han uddyber:
– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.
Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.
– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.
Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.
– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.
Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT