PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.
Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.
Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.
I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.
– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.
Han uddyber:
– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.
Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.
– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.
Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.
– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.
Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
LIVE: OB – FC København
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Alexander Lind revser Superliga-profil
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER