Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’

FC København har mere end svært ved at gemme sig på træningsanlægget på Frederiksberg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.

Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.

Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.

I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.

– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.

Han uddyber:

– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.

Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.

– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.

Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.

– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.

Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.





Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk landsholdsspiller imponerer

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Optur før FC København-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

‘Det kommer aldrig til at ske’

Michael Carrick storhylder

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Verdensstjernes søn landet i København

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

På blokken i danskerklub

Vil undgå Bendtner-stunt

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!