Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’

FC København har mere end svært ved at gemme sig på træningsanlægget på Frederiksberg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.

Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.

Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.

I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.

– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.

Han uddyber:

– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.

Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.

– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.

Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.

– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.

Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.





Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret




LIVE

LIVE: Er han verdens bedste målmand?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

‘Thomas Delaney er fortid’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Det betyder intet mod Liverpool

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jakob Poulsen maner til ro

Nu åbner Wind op for fremtiden

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Færdig i Manchester City

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Parisere får Reds til at rødme

FIFA åbner sag mod Spanien

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden