Pivåbne FCK: ‘Udenlandske spillere var chokerede’

FC København har mere end svært ved at gemme sig på træningsanlægget på Frederiksberg.



PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.

Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.

Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.

I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.

– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.

Han uddyber:

– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.

Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.

– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.

Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.

– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.

Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.





Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten