PARKEN (Tipsbladet): FC København har svært ved at holde ret meget hemmeligt for omverdenen – i hvert fald i forhold til det, der sker på træningsbanen.
Til dagligt træner FC København-stjernerne på Jens Jessens Vej på Frederiksberg, hvor anlægget er decideret omringet af lejligheder, hvorfra man kan holde et vågent øje med Jacob Neestrup og Co. på træningsbanen, mens man nyder et glas rosévin i solskinnet på altanen. Selve anlægget er omkranset af et gennemsigtigt hegn – de steder hvor der er et hegn vel at mærke.
Sagt på en anden måde – hvis man gerne vil spionere en FCK-træning, behøver man ikke være nogen James Bond.
I ugen op til søndagens derby har FCK dog gjort alt, hvad de kan for at afskærme sig fra nysgerrige blikke. Fredagens træning på Frederiksberg var så lukket, som den nu engang kan blive på den adresse, og lørdag forskansede man sig bag lukkede døre i Parken til den sidste træning inden Brøndby-kampen.
– Det er egentlig bare for at få noget ro på til det her derby. Det er ikke, fordi vi render rundt og laver store taktiske træninger hver dag, så det er for at få noget ro, siger FCK-træner Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse, der blev lukket ind i Parken efter træningen.
Han uddyber:
– Selv i min tid er der jo sket meget i forhold til, hvor mange medier der er – vi har blandt andet fået to store fanmedier. De sociale platforme har udviklet sig, så jeg synes ikke, der er noget unormalt i det – slet ikke, hvis vi sammenligner os med de klubber, vi gerne vil.
Ude på Vestegnen er Brøndby IF også begyndt at forskanse sig bag et stort hegn, så man også her får nemmere ved at lukke træningerne.
– Jeg kan godt forstå det. Prøv at spørg nogle af vores spillere, som har været ude på de allerstørste adresser. Det er sådan, det er. Vi har et pivåbent anlæg, og jeg kan ikke se argumentet for, at det er småklubsmentalitet. Jeg kan ikke se, vi skal give vores modstandere den fordel, at de kan læse vores potentielle startopstilling på et fanforum. Det er simpel logik, og vi har i øvrigt mange åbne træninger i løbet af en uge, lyder det fra Neestrup.
Han kommer med et konkret eksempel på, at FC Københavns meget åbne anlæg forbavser flere spillere.
– Flere af vores udenlandske spillere var lettere chokerede, da vi for tre uger siden stod og trænede dødbolde foran Vejles U17-hold. Det er bare ikke sådan, det skal være, fastslår Jacob Neestrup.
Søndag er der fuld adgang til Parken, hvis man er FC København-fan, når “løverne” møder Brøndby IF klokken 14.00. Der er ingen adgang for udeholdets tilhængere.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER