PL i dialog med Superliga-klub: Pris over 75 mio

Hans danske klub har ikke lyst til at sælge, men flere navngivne Premier League-klubber byder sig til i spillet om en af rækkens største midtbaneprofiler.



Ved indgangen til august er varelageret i Superligaen fortsat godt fyldt op, selvom Hákon Haraldsson, Yann Aurel Bisseck, Mads Hermansen og Yankuba Minteh er blevet solgt for store millionbeløb.

I FC Nordsjælland er Ernest Nuamah et omvandrende argument for at købe ind i Superligaen, trods et par brændte straffespark er Gustav Isaksen stadig eftertragtet i en lang række udenlandske klubber, og FC København kan snildt sælge Kamil Grabara eller Elias Jelert, hvis man vælger at gå den vej.

Men i FC Midtjylland er der også interesse for en af klubbens profiler, der set fra FCM-ledelsens kontorer kommer et par transfervinduer for tidligt, nemlig på midtbane-oprydderen og boldfordeleren Emiliano Martínez.

Midtbanespilleren fra Uruguay begyndte at vække interesse, da han sidste efterår spillede Europa League-kampe med FC Midtjylland og var med i den berømte storsejr over Lazio, der også fortsat gør Gustav Isaksen til et interessant navn i Serie A.

FCM skyndte sig at veksle lejeaftalen med Red Bull Bragantino til en permanent transfer, og denne sommer har der allerede været berettet om transfer-interesse for midtbanespilleren.

I juni spillede Martínez for første gang for Uruguays A-landshold, der har fået argentinske Marcelo Bielsa som træner, og han gav FCM-spilleren i alt 114 minutter mod Nicaragua og Cuba.

200821

Det har ikke mindsket interessen for Martínez.

Allerede før FC Midtjyllands afsluttende Europa-kvalifikationskamp mod Viborg FF i juni var der interesse fra Everton.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har mindst to klubber til fra Premier League spurgt ind til, hvad en transfer ville kræve, og der skal være tale om interesse fra Conference League-vinderen West Ham, der fik ny sportsdirektør i sidste måned og nu kaster nettet bredt ud efter at have solgt Declan Rice til Arsenal.

Også Premier League-oprykkeren Luton skal se i retning af Superligaen.

Der er dog ikke tale om konkrete tilbud her og nu, og planen for FC Midtjylland med det pengestærke bagland er ikke at sælge forud for en sæson med store ambitioner i Superligaen og i Conference League. 

At sige farvel til Martínez er absolut ikke noget hedt ønske for FC Midtjylland, der kun købte sydamerikaneren fri for syv måneder siden og har planlagt med en sæson med Martínez som dække for en ellers offensivt indstillet midtbane.

Midtjyderne skal ifølge Tipsbladets oplysninger kræve mindst samme økonomiske kompensation, som da Raphael Onyedika røg til Club Brugge for et år siden for knap 75 millioner kroner plus klausuler.

Et scenarie a la netop Onyedika kan opstå igen omkring Martínez, hvis en udenlandsk klub, eksempelvis en af de nævnte fra Premier League, henne i slutningen af transfervinduet af den ene eller anden årsag mangler en central midtbanespiller og tilbyder FC Midtjylland så mange penge, at man ligesom med Onyedika føler sig nødsaget til at sige ja.

I det tilfælde har midtjyderne linet mulige erstatninger op, ligesom man havde forberedt sig på at hente Emiliano Martínez fra Red Bulls klub i Brasiliens bedste række, hvis Onyedika røg.

Martínez blev hyret fra Montevideo-klubben Nacional i 2021 og var en spiller, der var forhåbninger til i Red Bull, men som røg ind i alvorlige skadesproblemer med en betændt akillessene og dermed endte med at være tilgængelig for FC Midtjylland på transfermarkedet.



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Eriksen ude med hård kritik

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Opløftende melding for ‘AC’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vild med Oscar Schwartau

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

De er 2025-mestre i Superligaen

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

– Det vil være fuldstændigt magisk