RANDERS (Tipsbladet): Der er nogle navne, der bare fylder lidt ekstra i Superligaens historie.
Og så er der forbindelser, der gør det lidt nemmere for klubber og spillere at finde hinanden.
I Randers FC's tilfælde har man kastet kærlighed efter tidligere spillere fra Right To Dream, FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi, som Randers har en god vej ind i via den talentfulde assistenttræner Fatah Abdirahman, der blev hyret tilbage til Randers for et år siden netop fra en stilling i Right To Dream i Ghana.
Det gav i sidste sæson Randers god succes med Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly som profiler især i foråret, og nu forsøger Randers sig igen med tilknytningen af Hakim Sulemana, som Tipsbladet fortalte om her.
Man behøver ikke være et omvandrende fodbold-leksikon for at genkende navnet 'Sulemana' og lave koblingen til Kamaldeen Sulemana, der var en hamrende god forward for FC Nordsjælland, før Rennes købte ham i 2021 og siden solgte ham videre til Southampton.
Nu forsøger Randers FC sig med lillebroren Hakim, der også kommer fra Right To Dream-systemet og trods forskelligheder fra storebroren også har noget af den gennembrudskraft og offensive farlighed, Kamaldeen brugte til at flå Superliga-forsvar i stumper og stykker.
– Det har faktisk undervejs i lang tid, hvor vi har syntes, det kunne være interessant. Vi har vidst, at der kunne opstå en mulighed, efter han ikke blev del af FC Nordsjælland. Så vi har været opsøgende i lang tid, og Hakim har haft nogle problemer i forhold til skader. Vi har holdt forbindelsen varm, og nu opstod muligheder for en aftale så for os, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.

I foråret nævnte brandvarme Mohammed Fuseini flere gange Kamaldeen Sulemana, som Fuseini havde lært at kende fra barndommen som 11-12-årig på Right To Dreams akademi i Ghana, og nu er det Fuseini og Lasso Coulibalys succes for Randers i 2023/24-sæsonen, der har været et plus for Randers i at overtale Hakim Sulemana til at rykke til Danmark.
– Han kan jo spejle sig lidt i dem og se, at hvis han får succes her, er der gode muligheder for at tage det næste, interessante i skridt i karrieren fra Randers.
– Nu handler det for os og ham om, at vi bygger ham op, så han er fysisk klar til at spille, og at han lærer det spillemæssige i Randers. Han har ikke spillet kampe kontinuerligt i lang tid, så vi passer på ham og er grundige med at få gjort ham fysisk klar. Han er lige begyndt at træne med i denne uge efter at være begyndt i fitnesslokalet, så det går den rigtige vej, og jeg glæder mig til at følge ham, siger Søren Pedersen.
Randers-trænerne og lederne understreger for den unge spiller og omverdenen, at Hakim Sulemana ikke skal sammenligne sig eller leve op til det, den ekstremt succesrige storebror leverer. Men der er et betydeligt potentiale i den unge kantspiller og forward, vurderer Søren Pedersen.
– Jeg synes, der er enormt potentiale i ham, som jeg håber, vi får forløst, så vi både får glæde af ham sportsligt og på sigt også økonomisk, siger Søren Pedersen.
Hakim Sulemana er inde omkring ungdomslandsholdet i Ghana og er kommet fra Lyons U/23-hold.
Han har fået en toårig kontrakt i Randers FC.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Barcelona generobrede førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Stort slag for FC København
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Real Madrid taber
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT