PL-spillers bror til Danmark: Enormt potentiale

I sidste sæson havde Randers FC stor succes med tidligere spillere fra FCN's samarbejdsakademi Right To Dream, og den succes forsøger man at bygge videre på i denne sæson.



RANDERS (Tipsbladet): Der er nogle navne, der bare fylder lidt ekstra i Superligaens historie.

Og så er der forbindelser, der gør det lidt nemmere for klubber og spillere at finde hinanden.

I Randers FC's tilfælde har man kastet kærlighed efter tidligere spillere fra Right To Dream, FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi, som Randers har en god vej ind i via den talentfulde assistenttræner Fatah Abdirahman, der blev hyret tilbage til Randers for et år siden netop fra en stilling i Right To Dream i Ghana.

Det gav i sidste sæson Randers god succes med Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly som profiler især i foråret, og nu forsøger Randers sig igen med tilknytningen af Hakim Sulemana, som Tipsbladet fortalte om her.

Man behøver ikke være et omvandrende fodbold-leksikon for at genkende navnet 'Sulemana' og lave koblingen til Kamaldeen Sulemana, der var en hamrende god forward for FC Nordsjælland, før Rennes købte ham i 2021 og siden solgte ham videre til Southampton.

Nu forsøger Randers FC sig med lillebroren Hakim, der også kommer fra Right To Dream-systemet og trods forskelligheder fra storebroren også har noget af den gennembrudskraft og offensive farlighed, Kamaldeen brugte til at flå Superliga-forsvar i stumper og stykker.

– Det har faktisk undervejs i lang tid, hvor vi har syntes, det kunne være interessant. Vi har vidst, at der kunne opstå en mulighed, efter han ikke blev del af FC Nordsjælland. Så vi har været opsøgende i lang tid, og Hakim har haft nogle problemer i forhold til skader. Vi har holdt forbindelsen varm, og nu opstod muligheder for en aftale så for os, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.

267870

Foto: Alamy

I foråret nævnte brandvarme Mohammed Fuseini flere gange Kamaldeen Sulemana, som Fuseini havde lært at kende fra barndommen som 11-12-årig på Right To Dreams akademi i Ghana, og nu er det Fuseini og Lasso Coulibalys succes for Randers i 2023/24-sæsonen, der har været et plus for Randers i at overtale Hakim Sulemana til at rykke til Danmark.

– Han kan jo spejle sig lidt i dem og se, at hvis han får succes her, er der gode muligheder for at tage det næste, interessante i skridt i karrieren fra Randers.

– Nu handler det for os og ham om, at vi bygger ham op, så han er fysisk klar til at spille, og at han lærer det spillemæssige i Randers. Han har ikke spillet kampe kontinuerligt i lang tid, så vi passer på ham og er grundige med at få gjort ham fysisk klar. Han er lige begyndt at træne med i denne uge efter at være begyndt i fitnesslokalet, så det går den rigtige vej, og jeg glæder mig til at følge ham, siger Søren Pedersen.

Randers-trænerne og lederne understreger for den unge spiller og omverdenen, at Hakim Sulemana ikke skal sammenligne sig eller leve op til det, den ekstremt succesrige storebror leverer. Men der er et betydeligt potentiale i den unge kantspiller og forward, vurderer Søren Pedersen.

– Jeg synes, der er enormt potentiale i ham, som jeg håber, vi får forløst, så vi både får glæde af ham sportsligt og på sigt også økonomisk, siger Søren Pedersen.

Hakim Sulemana er inde omkring ungdomslandsholdet i Ghana og er kommet fra Lyons U/23-hold.

Han har fået en toårig kontrakt i Randers FC.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

United vil gå all in på Premier League-stjerne

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

– Lidt af en bombe

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Han er IKKE i spil

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Kæmpe brag venter fredag

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag