RANDERS (Tipsbladet): Der er nogle navne, der bare fylder lidt ekstra i Superligaens historie.
Og så er der forbindelser, der gør det lidt nemmere for klubber og spillere at finde hinanden.
I Randers FC's tilfælde har man kastet kærlighed efter tidligere spillere fra Right To Dream, FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi, som Randers har en god vej ind i via den talentfulde assistenttræner Fatah Abdirahman, der blev hyret tilbage til Randers for et år siden netop fra en stilling i Right To Dream i Ghana.
Det gav i sidste sæson Randers god succes med Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly som profiler især i foråret, og nu forsøger Randers sig igen med tilknytningen af Hakim Sulemana, som Tipsbladet fortalte om her.
Man behøver ikke være et omvandrende fodbold-leksikon for at genkende navnet 'Sulemana' og lave koblingen til Kamaldeen Sulemana, der var en hamrende god forward for FC Nordsjælland, før Rennes købte ham i 2021 og siden solgte ham videre til Southampton.
Nu forsøger Randers FC sig med lillebroren Hakim, der også kommer fra Right To Dream-systemet og trods forskelligheder fra storebroren også har noget af den gennembrudskraft og offensive farlighed, Kamaldeen brugte til at flå Superliga-forsvar i stumper og stykker.
– Det har faktisk undervejs i lang tid, hvor vi har syntes, det kunne være interessant. Vi har vidst, at der kunne opstå en mulighed, efter han ikke blev del af FC Nordsjælland. Så vi har været opsøgende i lang tid, og Hakim har haft nogle problemer i forhold til skader. Vi har holdt forbindelsen varm, og nu opstod muligheder for en aftale så for os, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.

I foråret nævnte brandvarme Mohammed Fuseini flere gange Kamaldeen Sulemana, som Fuseini havde lært at kende fra barndommen som 11-12-årig på Right To Dreams akademi i Ghana, og nu er det Fuseini og Lasso Coulibalys succes for Randers i 2023/24-sæsonen, der har været et plus for Randers i at overtale Hakim Sulemana til at rykke til Danmark.
– Han kan jo spejle sig lidt i dem og se, at hvis han får succes her, er der gode muligheder for at tage det næste, interessante i skridt i karrieren fra Randers.
– Nu handler det for os og ham om, at vi bygger ham op, så han er fysisk klar til at spille, og at han lærer det spillemæssige i Randers. Han har ikke spillet kampe kontinuerligt i lang tid, så vi passer på ham og er grundige med at få gjort ham fysisk klar. Han er lige begyndt at træne med i denne uge efter at være begyndt i fitnesslokalet, så det går den rigtige vej, og jeg glæder mig til at følge ham, siger Søren Pedersen.
Randers-trænerne og lederne understreger for den unge spiller og omverdenen, at Hakim Sulemana ikke skal sammenligne sig eller leve op til det, den ekstremt succesrige storebror leverer. Men der er et betydeligt potentiale i den unge kantspiller og forward, vurderer Søren Pedersen.
– Jeg synes, der er enormt potentiale i ham, som jeg håber, vi får forløst, så vi både får glæde af ham sportsligt og på sigt også økonomisk, siger Søren Pedersen.
Hakim Sulemana er inde omkring ungdomslandsholdet i Ghana og er kommet fra Lyons U/23-hold.
Han har fået en toårig kontrakt i Randers FC.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Optur før FC København-brag
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT