RANDERS (Tipsbladet): Der er nogle navne, der bare fylder lidt ekstra i Superligaens historie.
Og så er der forbindelser, der gør det lidt nemmere for klubber og spillere at finde hinanden.
I Randers FC's tilfælde har man kastet kærlighed efter tidligere spillere fra Right To Dream, FC Nordsjællands samarbejdsklub og akademi, som Randers har en god vej ind i via den talentfulde assistenttræner Fatah Abdirahman, der blev hyret tilbage til Randers for et år siden netop fra en stilling i Right To Dream i Ghana.
Det gav i sidste sæson Randers god succes med Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly som profiler især i foråret, og nu forsøger Randers sig igen med tilknytningen af Hakim Sulemana, som Tipsbladet fortalte om her.
Man behøver ikke være et omvandrende fodbold-leksikon for at genkende navnet 'Sulemana' og lave koblingen til Kamaldeen Sulemana, der var en hamrende god forward for FC Nordsjælland, før Rennes købte ham i 2021 og siden solgte ham videre til Southampton.
Nu forsøger Randers FC sig med lillebroren Hakim, der også kommer fra Right To Dream-systemet og trods forskelligheder fra storebroren også har noget af den gennembrudskraft og offensive farlighed, Kamaldeen brugte til at flå Superliga-forsvar i stumper og stykker.
– Det har faktisk undervejs i lang tid, hvor vi har syntes, det kunne være interessant. Vi har vidst, at der kunne opstå en mulighed, efter han ikke blev del af FC Nordsjælland. Så vi har været opsøgende i lang tid, og Hakim har haft nogle problemer i forhold til skader. Vi har holdt forbindelsen varm, og nu opstod muligheder for en aftale så for os, fortæller Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.

I foråret nævnte brandvarme Mohammed Fuseini flere gange Kamaldeen Sulemana, som Fuseini havde lært at kende fra barndommen som 11-12-årig på Right To Dreams akademi i Ghana, og nu er det Fuseini og Lasso Coulibalys succes for Randers i 2023/24-sæsonen, der har været et plus for Randers i at overtale Hakim Sulemana til at rykke til Danmark.
– Han kan jo spejle sig lidt i dem og se, at hvis han får succes her, er der gode muligheder for at tage det næste, interessante i skridt i karrieren fra Randers.
– Nu handler det for os og ham om, at vi bygger ham op, så han er fysisk klar til at spille, og at han lærer det spillemæssige i Randers. Han har ikke spillet kampe kontinuerligt i lang tid, så vi passer på ham og er grundige med at få gjort ham fysisk klar. Han er lige begyndt at træne med i denne uge efter at være begyndt i fitnesslokalet, så det går den rigtige vej, og jeg glæder mig til at følge ham, siger Søren Pedersen.
Randers-trænerne og lederne understreger for den unge spiller og omverdenen, at Hakim Sulemana ikke skal sammenligne sig eller leve op til det, den ekstremt succesrige storebror leverer. Men der er et betydeligt potentiale i den unge kantspiller og forward, vurderer Søren Pedersen.
– Jeg synes, der er enormt potentiale i ham, som jeg håber, vi får forløst, så vi både får glæde af ham sportsligt og på sigt også økonomisk, siger Søren Pedersen.
Hakim Sulemana er inde omkring ungdomslandsholdet i Ghana og er kommet fra Lyons U/23-hold.
Han har fået en toårig kontrakt i Randers FC.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM