FC Midtjylland råder over flere stærke angribere i Cho Gue-sung, Franculino og Ola Brynhildsen, og til sommer kommer Thomas Thomasberg til at råde over endnu en.
I øjeblikket er August Priske, 20 år, udlejet fra “ulvene” til FC Eindhoven i den næstbedste hollandske række, men planen er, at han til sommer skal tilbage til FC Midtjylland for at kæmpe for en plads i førsteholdstruppen.
Det fortæller den unge dansker i et interview med Tipsbladet.
– Planen er helt klart at komme hjem til Midtjylland, og så er det i mine egne hænder derfra. Det handler bare om at gøre det så godt som muligt og arbejde hårdt, og så skal det nok komme, siger August Priske.
Blev der lagt en plan, da du blev udlejet før sæsonen?
– Ja, jeg synes, der blev lagt en temmelig klar plan. Det er jo fodbold, så alt kan ske, men jeg synes som udgangspunkt, at der var en klar og tydelig plan om, at jeg skulle herned og udvikle mig så meget som muligt, og så skal jeg hjem igen og forhåbentlig gøre det godt fra sommer.
Er du i dialog med FC Midtjylland, mens du er udlejet?
– Jeg synes egentlig, at jeg snakker med dem rimelig ofte. Det er klart, at de ikke ringer hver tredje dag, fordi jeg skal også have min tid og ro til at gøre mine egne ting og fokusere på min sæson hernede. Men vi snakker nogle gange om, hvordan det går, og hvad jeg eventuelt gør godt eller skal udvikle mig mere på.
Artiklen fortsætter efter billedet..
August Priske i aktion for FC Eindhoven. Foto: Alamy
Vild med tidligere Superliga-spiller
Men før han skal tilbage til FC Midtjylland, skal sæsonen med FC Eindhoven lige færdigspilles.
I sæsonen står August Priske noteret for tre scoringer i 28 kampe, men selvom han ikke er helt tilfreds med måltotalen, glæder han sig over den erfaring, han har fået hentet.
– Jeg synes, jeg lærer meget af den her sæson. Det er klart, at det ikke har været den sæson, hvor jeg har kunnet score flest mål eller spille mest med bolden, i og med at det jo ikke nødvendigvis er et tophold, og at det ikke er gået præcis, som vi havde ønsket.
– Men du ved, det er bare det her med at bygge på de ting, man kan. Og det synes jeg også, at jeg har gjort. Jeg synes, det har været en fin sæson i forhold til min udvikling,
– Mit duelspil har rykket sig en del. Vi spiller lidt flere lange bolde, end jeg har været vant til, og det er bare mere voksenfodbold, siger den 20-årige angriber.
I den forbindelse har han fået hjælp af en tidligere Superliga-spiller i form af Mart Lieder. Angriberen med en fortid i Sønderjyske og OB kom til FC Eindhoven i januar efter et skadeshelvede, og han har været meget hjælpsom over for den danske talent.
– Han er sgu en topfyr! Det må jeg bare sige. Han hjælper altid, når han kan. Så sent som i dag kom han hen til mig efter træning for at vende en situation, jeg havde i træningen, hvor han synes, at jeg skulle tænke over at gøre noget anderledes. Det er fedt.
– Og man kan også se på ham, at han har haft en fin karriere. Han er en dygtig angriber i hvert fald og en dygtig afslutter. Det må vi give ham.
I er begge to ret høje angribere. Er der mange ligheder?
– Både og. Det er farligt at sammenligne for meget, men han har også nogle af de ting, jeg også har. Og han siger i hvert fald selv, at han tilbage i tiden var hurtig, så det vælger jeg at tro på, siger August Priske med et grin.
August Priske, 20 år, har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2028. Han står noteret for én førsteholdskamp for “ulvene” og har tidligere været udlejet til PSV Eindhoven fra sommeren 2021 til sommeren 2023.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
NYHEDER