Billederne af FCK-sympatisører, der kaster med romerlys som på Brøndby Stadion har været bredt diskuteret siden kampen søndag eftermiddag.
Men allerede natten til søndag var der optræk til ballade på Brøndby Stadion.
Lørdag nat havde en flok FC København-sympatisører nemlig planlagt at trænge ind på Brøndby Stadion og lave hærværk. Brøndby IF var blevet varslet omkring det natlige besøg og havde folk på stedet.
– Vi havde gennem jungletrommerne hørt, at der var planlagt en aktion mod Stadion, så vi havde folk til at overnatte på stadion. Natten til søndag ankommer en bil med en flok, der maskerer sig, da de træder ud af bilen. Men da vores folk på stedet råber dem an, forsvinder de hurtigt igen, fortæller sikkerhedschef i Brøndby Emil Bakkendorf til tipsbladet.dk.
– Vi var i forvejen blevet varslet om, at en flok havde planlagt at trænge ind på Brøndby Stadion for at lave hærværk på både banen og bygningerne. Vi var bekendt med, at de havde foretaget indkøb af blandt andet ukrudtsmidlet ’round up’, spraymaling og andre ting.
– Vi har sporet bilen til en af vores nabokommuner, og da det blev morgen fandt vi en masse opsatte FCK-klistermærker. Vi har dog ikke fundet frem til personerne i bilen.
Det er ikke første gang, at man i Brøndby har oplevet de natlige besøg, men klubben er godt forberedt mod den slags.
– Vi kan kun sende det signal, at der ikke er nogen, som skal regne med, at vi efterlader Brøndby Stadion ubemandet, siger Emil Bakkendorf.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE