Planlagde hærværk mod Brøndby Stadion

Natten til søndag forsøgte en bilfuld FCK-sympatisører at trænge ind og ødelægge græsset på Brøndby Stadion.



Billederne af FCK-sympatisører, der kaster med romerlys som på Brøndby Stadion har været bredt diskuteret siden kampen søndag eftermiddag.
Men allerede natten til søndag var der optræk til ballade på Brøndby Stadion.

Lørdag nat havde en flok FC København-sympatisører nemlig planlagt at trænge ind på Brøndby Stadion og lave hærværk. Brøndby IF var blevet varslet omkring det natlige besøg og havde folk på stedet.

– Vi havde gennem jungletrommerne hørt, at der var planlagt en aktion mod Stadion, så vi havde folk til at overnatte på stadion. Natten til søndag ankommer en bil med en flok, der maskerer sig, da de træder ud af bilen. Men da vores folk på stedet råber dem an, forsvinder de hurtigt igen, fortæller sikkerhedschef i Brøndby Emil Bakkendorf til tipsbladet.dk.

– Vi var i forvejen blevet varslet om, at en flok havde planlagt at trænge ind på Brøndby Stadion for at lave hærværk på både banen og bygningerne. Vi var bekendt med, at de havde foretaget indkøb af blandt andet ukrudtsmidlet ’round up’, spraymaling og andre ting.

– Vi har sporet bilen til en af vores nabokommuner, og da det blev morgen fandt vi en masse opsatte FCK-klistermærker. Vi har dog ikke fundet frem til personerne i bilen.

Det er ikke første gang, at man i Brøndby har oplevet de natlige besøg, men klubben er godt forberedt mod den slags.

– Vi kan kun sende det signal, at der ikke er nogen, som skal regne med, at vi efterlader Brøndby Stadion ubemandet, siger Emil Bakkendorf.





‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud