Pludseligt tilbage: Jacob Neestrup roser angriber

Jacob Neestrup var glad for den præstation, Jordan Larsson leverede i Farum søndag eftermiddag. Selv er svenskeren mere kritisk.



FARUM (Tipsbladet): Til søndagens opgør mod FC Nordsjælland hev FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, en kanin op af hatten.

Jordan Larsson startede således inde for første gang siden oktober og fik dermed spilletid for første gang, siden han i starten af marts blev indskiftet og udskiftet i en kamp mod FC Midtjylland. 

Og selvom det endte med et nederlag til FC København, var Jacob Neestrup fint tilfreds med, hvad han så fra den svenske angriber. Det siger han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.  

– Jeg synes, Jordan leverede godt. Jeg sagde til ham i pausen, at han skulle fortsætte, for han var involveret i meget. Han kom ind fra kold i forhold til startpladser, og jeg havde virkelig undet ham at score på en af de to eller tre muligheder, han havde i de første 15 minutter.

– Det gjorde han ikke, men jeg synes, han leverede en god præstation, når man tager hans præmis i betragtning, siger FCK-træneren.

Selv er Jordan Larsson mere kritisk over for sin præstation.

– Det er ikke godt nok. Jeg bliver nødt til at score. Så kan man sige okay, jeg har ikke spillet så mange, men jeg vil ikke bruge det som en undskyldning. Jeg bliver nødt til at gøre det bedre, ligesom vi som hold skal gøre det bedre, siger svenskeren i mixed zone.

– Selvfølgelig er det svært
Jordan Larsson blev også spurgt ind til, hvordan det har været at være langt fra spilletid i det seneste stykke tid.

– Der er ikke så meget at sige. Træneren vælger spillerne. Det eneste, jeg kan gøre, er at fokusere på at træne, være en god holdkammerat og bidrage med god stemning. Det synes jeg, at jeg har gjort, og jeg tror også, at det er derfor, jeg startede inde i dag. Selvfølgelig er det svært, men sådan er fodbold, og vi har et godt hold med mange gode spillere, svarer han.

Især vakte det opsigt, at han i to kampe var helt ude af kamptruppen, men han ville ikke løfte sløret for, hvilke forklaringer han har fået – hvis han da overhovedet har fået nogen.

– Forklaring og forklaring, jeg ved det ikke. Men du må spørge “Nees" om, hvorfor jeg ikke har spillet. Hvad han siger til mig, holder jeg for mig selv, siger han.

Jordan Larsson, 26 år, har scoret fem mål i 31 kampe i denne sæson.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kærlighedserklæring – har fÃ¥et Brøndby-tatovering

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Kæmpe hyldest: ‘SÃ¥ findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar