Manchester United-spilleren Paul Pogba langer hårdt ud efter den engelske tabloidavis The Sun, fordi avisen i en artikel har hævdet, at Pogba stopper på det franske landshold.
I artiklen, der siden er blevet ændret og modereret, skrev avisen, at Pogba ville droppe nationalmandskabet i protest mod Frankrigs præsident, Emmanuel Macron.
Årsagen skulle være, at Macron på det seneste har gjort sig bemærket med kritiske udtalelser om islamister.
Det skulle have foranlediget muslimen Pogba til at tage afsked med landsholdet. Men der er tale om det pure opspind, fastslår midtbanespilleren på Instagram. Han kalder artiklen for “fake news”.
– Der florerer 100 procent ubegrundede historier om mig, som angiver ting, jeg aldrig har sagt eller tænkt. Jeg er forfærdet, vred, chokeret og frustreret, skriver Pogba.
Han er utilfreds med, at hans navn bliver bragt ind i en diskussion, der har sat sindene i kog i Frankrig efter drabet på en skolelærer.
Læreren havde undervist i ytringsfrihed og havde vist muhammedtegninger til de elever, som ønskede det.
– Desværre handler nogle pressefolk ikke ansvarligt, når de skriver nyhederne, de misbruger deres pressefrihed og verificerer ikke, om det, de skriver, er sandt, og derved skaber de en sladderkæde, uden at bekymre sig om det påvirker folks liv og mit liv, lyder det fra Pogba.
Han varsler retlige skridt mod The Sun, som i den redigerede artikel angiver “forskellige mellemøstlige nyhedskilder” som ophav til nyheden.
27-årige Paul Pogba er noteret for 72 landskampe og var med til at vinde VM for to år siden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
