Pogba benægter landsholdsstop og slæber medie i retten

Paul Pogba afviser blankt, at han stopper på det franske landshold i protest mod præsident Emmanuel Macron.



Manchester United-spilleren Paul Pogba langer hårdt ud efter den engelske tabloidavis The Sun, fordi avisen i en artikel har hævdet, at Pogba stopper på det franske landshold.

I artiklen, der siden er blevet ændret og modereret, skrev avisen, at Pogba ville droppe nationalmandskabet i protest mod Frankrigs præsident, Emmanuel Macron.

Årsagen skulle være, at Macron på det seneste har gjort sig bemærket med kritiske udtalelser om islamister.

Det skulle have foranlediget muslimen Pogba til at tage afsked med landsholdet. Men der er tale om det pure opspind, fastslår midtbanespilleren på Instagram. Han kalder artiklen for “fake news”.

– Der florerer 100 procent ubegrundede historier om mig, som angiver ting, jeg aldrig har sagt eller tænkt. Jeg er forfærdet, vred, chokeret og frustreret, skriver Pogba.

Han er utilfreds med, at hans navn bliver bragt ind i en diskussion, der har sat sindene i kog i Frankrig efter drabet på en skolelærer.

Læreren havde undervist i ytringsfrihed og havde vist muhammedtegninger til de elever, som ønskede det.

– Desværre handler nogle pressefolk ikke ansvarligt, når de skriver nyhederne, de misbruger deres pressefrihed og verificerer ikke, om det, de skriver, er sandt, og derved skaber de en sladderkæde, uden at bekymre sig om det påvirker folks liv og mit liv, lyder det fra Pogba.

Han varsler retlige skridt mod The Sun, som i den redigerede artikel angiver “forskellige mellemøstlige nyhedskilder” som ophav til nyheden.

27-årige Paul Pogba er noteret for 72 landskampe og var med til at vinde VM for to år siden.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AC Milan kigger på dansker

Braithwaite del af stor transferplan

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Snart kan det give rødt kort

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Brian Riemer peger på tre årsager