Pokal-optakt: AGF – Randers FC

Semifinalen i Sydbank Pokalen byder på et rivalopgør mellem AGF og Randers FC.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Ceres Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #agfrfc #sydbankpokalen

Holdnyt:
AGF:
AGF’s drøm om at indhente FC Midtjylland og Brøndby IF i toppen af Superligaen led i weekenden et knæk, da århusianerne startede Mesterskabsspillet ud med et nederlag på udebane mod FC Nordsjælland.

Til gengæld er de stadig med jagten på guldet i den danske pokalturnering, hvor de møder deres østjyske rivaler fra Randers i semifinalen. Den turnering nedprioriteres ikke i AGF, der undervejs har sendt Kolding IF, AC Horsens og B93 ud, og cheftræner David Nielsen har senest udtalt, at de skal give “fuldt skrald” i Sydbank Pokalen. 

Samtidig har cheftræneren erklæret, at der ikke bliver lavet de store rotationer, og det tilskrives dels de mange skader, AGF er ramt af.

I forsvaret er de uden både Frederik Tingager og Kevin Diks, mens midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også fortsat er ude.

Derudover er spillere som Niklas Backman og Zach Duncan stadig ikke tilbage., og ude er også Daniel Arzani, Mathias Jørgensen og Søren Tengstedt.

Randers FC:
Randers FC har slået FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro og Vejle Boldklub ud af pokalturneringen indtil videre, og nu skal de forsøge at gøre det onde ved rivalerne fra AGF.

Kronjyderne er i år kommet med i top seks i Superligaen, hvorfor de er sikre på at undgå nedrykning. I stedet kan de satse mere på at sikre pokaltitlen og dermed en plads i den europæiske turnering Conference League til næste sæson. En plads, der vel at mærke giver i omegnen af 20 millioner kroner.

I ugens løb har Thomas Thomasberg gjort det klart, at Randers FC vil gå “all-in” på både Superligaen og pokalturneringen. Hvis hans udtalelser står til troende, bliver det sandsynligvis flere af de normale profiler, der også trækker i trøjen mod AGF.

Thomasberg må dog nok se bort fra Kasper Høgh og Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara er dog er tilbage i truppen efter en skade.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer – Hvidt, Grønbæk, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Greve, Hammershøy-Mistrati, Johnsen, Kehinde – Egho, Sambou

Profilen:
Det er ofte, at Patrick Mortensen er kampafgørende for AGF, og især i tre seneste kampe mod Randers FC har angriberen spillet en nøglerolle. Senest begik han et straffespark, så Randers FC udlignede til 1-1 i kampens tillægsminutter, og i de foregående kampe scorede han selv i overtiden. Når kampens tillægsminutter begynder, er det nok en god idé at holde øje med den 31-årige bomber.

Vidste du, at…:
AGF har scoret otte mål i pokalturneringen, men ingen af deres spillere har scoret mere end én gang. De otte målscorere er Jesper Juelsgård, Patrick Mortensen, Kevin Diks, Jon Dagur Thorsteinsson, Gift Links, Frederik Tingager, Alex Gersbach og Nicklas Helenius.

I den modsatte lejr deler Marvin Egho og Bassala Sambou titlen som Randers’ pokaltopscorer med tre kasser hver.

Dom:
Det er snart seks år siden, at AGF senest besejrede rivalerne for Randers FC, men i de kommende uger får de fire muligheder for at bryde den stime med to pokalkampe og to Superliga-kampe.

Selvom de er på hjemmebane torsdag og skal forsøge at rejse sig ovenpå nederlaget til FC Nordsjælland, får de ikke brudt stimen torsdag aften. Det slutter 1-1 for fjerde gang i træk i det østjyske rivalopgør, hvor ingen af holdene vil udspille deres chance inden returopgøret. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Det giver absolut ingen mening!

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

‘De er tilbage’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jakub Trefil skifter til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie