Pokal-optakt: AGF – Randers FC

Semifinalen i Sydbank Pokalen byder på et rivalopgør mellem AGF og Randers FC.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Ceres Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #agfrfc #sydbankpokalen

Holdnyt:
AGF:
AGF’s drøm om at indhente FC Midtjylland og Brøndby IF i toppen af Superligaen led i weekenden et knæk, da århusianerne startede Mesterskabsspillet ud med et nederlag på udebane mod FC Nordsjælland.

Til gengæld er de stadig med jagten på guldet i den danske pokalturnering, hvor de møder deres østjyske rivaler fra Randers i semifinalen. Den turnering nedprioriteres ikke i AGF, der undervejs har sendt Kolding IF, AC Horsens og B93 ud, og cheftræner David Nielsen har senest udtalt, at de skal give “fuldt skrald” i Sydbank Pokalen. 

Samtidig har cheftræneren erklæret, at der ikke bliver lavet de store rotationer, og det tilskrives dels de mange skader, AGF er ramt af.

I forsvaret er de uden både Frederik Tingager og Kevin Diks, mens midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også fortsat er ude.

Derudover er spillere som Niklas Backman og Zach Duncan stadig ikke tilbage., og ude er også Daniel Arzani, Mathias Jørgensen og Søren Tengstedt.

Randers FC:
Randers FC har slået FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro og Vejle Boldklub ud af pokalturneringen indtil videre, og nu skal de forsøge at gøre det onde ved rivalerne fra AGF.

Kronjyderne er i år kommet med i top seks i Superligaen, hvorfor de er sikre på at undgå nedrykning. I stedet kan de satse mere på at sikre pokaltitlen og dermed en plads i den europæiske turnering Conference League til næste sæson. En plads, der vel at mærke giver i omegnen af 20 millioner kroner.

I ugens løb har Thomas Thomasberg gjort det klart, at Randers FC vil gå “all-in” på både Superligaen og pokalturneringen. Hvis hans udtalelser står til troende, bliver det sandsynligvis flere af de normale profiler, der også trækker i trøjen mod AGF.

Thomasberg må dog nok se bort fra Kasper Høgh og Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara er dog er tilbage i truppen efter en skade.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer – Hvidt, Grønbæk, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Greve, Hammershøy-Mistrati, Johnsen, Kehinde – Egho, Sambou

Profilen:
Det er ofte, at Patrick Mortensen er kampafgørende for AGF, og især i tre seneste kampe mod Randers FC har angriberen spillet en nøglerolle. Senest begik han et straffespark, så Randers FC udlignede til 1-1 i kampens tillægsminutter, og i de foregående kampe scorede han selv i overtiden. Når kampens tillægsminutter begynder, er det nok en god idé at holde øje med den 31-årige bomber.

Vidste du, at…:
AGF har scoret otte mål i pokalturneringen, men ingen af deres spillere har scoret mere end én gang. De otte målscorere er Jesper Juelsgård, Patrick Mortensen, Kevin Diks, Jon Dagur Thorsteinsson, Gift Links, Frederik Tingager, Alex Gersbach og Nicklas Helenius.

I den modsatte lejr deler Marvin Egho og Bassala Sambou titlen som Randers’ pokaltopscorer med tre kasser hver.

Dom:
Det er snart seks år siden, at AGF senest besejrede rivalerne for Randers FC, men i de kommende uger får de fire muligheder for at bryde den stime med to pokalkampe og to Superliga-kampe.

Selvom de er på hjemmebane torsdag og skal forsøge at rejse sig ovenpå nederlaget til FC Nordsjælland, får de ikke brudt stimen torsdag aften. Det slutter 1-1 for fjerde gang i træk i det østjyske rivalopgør, hvor ingen af holdene vil udspille deres chance inden returopgøret. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona klager til UEFA

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Nu er han tilbage for Brøndby

Hård kritik af FCM-profil

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Thomas Frank er favorit til jobbet

– Det er en katastrofe for Brøndby

Robert trækker overskrifter i udlandet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

‘De har grinet deres røv i laser’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’