Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Ceres Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #agfrfc #sydbankpokalen
Holdnyt:
AGF:
AGF’s drøm om at indhente FC Midtjylland og Brøndby IF i toppen af Superligaen led i weekenden et knæk, da århusianerne startede Mesterskabsspillet ud med et nederlag på udebane mod FC Nordsjælland.
Til gengæld er de stadig med jagten på guldet i den danske pokalturnering, hvor de møder deres østjyske rivaler fra Randers i semifinalen. Den turnering nedprioriteres ikke i AGF, der undervejs har sendt Kolding IF, AC Horsens og B93 ud, og cheftræner David Nielsen har senest udtalt, at de skal give “fuldt skrald” i Sydbank Pokalen.
Samtidig har cheftræneren erklæret, at der ikke bliver lavet de store rotationer, og det tilskrives dels de mange skader, AGF er ramt af.
I forsvaret er de uden både Frederik Tingager og Kevin Diks, mens midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også fortsat er ude.
Derudover er spillere som Niklas Backman og Zach Duncan stadig ikke tilbage., og ude er også Daniel Arzani, Mathias Jørgensen og Søren Tengstedt.
Randers FC:
Randers FC har slået FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro og Vejle Boldklub ud af pokalturneringen indtil videre, og nu skal de forsøge at gøre det onde ved rivalerne fra AGF.
Kronjyderne er i år kommet med i top seks i Superligaen, hvorfor de er sikre på at undgå nedrykning. I stedet kan de satse mere på at sikre pokaltitlen og dermed en plads i den europæiske turnering Conference League til næste sæson. En plads, der vel at mærke giver i omegnen af 20 millioner kroner.
I ugens løb har Thomas Thomasberg gjort det klart, at Randers FC vil gå “all-in” på både Superligaen og pokalturneringen. Hvis hans udtalelser står til troende, bliver det sandsynligvis flere af de normale profiler, der også trækker i trøjen mod AGF.
Thomasberg må dog nok se bort fra Kasper Høgh og Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara er dog er tilbage i truppen efter en skade.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer – Hvidt, Grønbæk, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Greve, Hammershøy-Mistrati, Johnsen, Kehinde – Egho, Sambou
Profilen:
Det er ofte, at Patrick Mortensen er kampafgørende for AGF, og især i tre seneste kampe mod Randers FC har angriberen spillet en nøglerolle. Senest begik han et straffespark, så Randers FC udlignede til 1-1 i kampens tillægsminutter, og i de foregående kampe scorede han selv i overtiden. Når kampens tillægsminutter begynder, er det nok en god idé at holde øje med den 31-årige bomber.
Vidste du, at…:
AGF har scoret otte mål i pokalturneringen, men ingen af deres spillere har scoret mere end én gang. De otte målscorere er Jesper Juelsgård, Patrick Mortensen, Kevin Diks, Jon Dagur Thorsteinsson, Gift Links, Frederik Tingager, Alex Gersbach og Nicklas Helenius.
I den modsatte lejr deler Marvin Egho og Bassala Sambou titlen som Randers’ pokaltopscorer med tre kasser hver.
Dom:
Det er snart seks år siden, at AGF senest besejrede rivalerne for Randers FC, men i de kommende uger får de fire muligheder for at bryde den stime med to pokalkampe og to Superliga-kampe.
Selvom de er på hjemmebane torsdag og skal forsøge at rejse sig ovenpå nederlaget til FC Nordsjælland, får de ikke brudt stimen torsdag aften. Det slutter 1-1 for fjerde gang i træk i det østjyske rivalopgør, hvor ingen af holdene vil udspille deres chance inden returopgøret.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
