Pokal-optakt: AGF – Randers FC

Semifinalen i Sydbank Pokalen byder på et rivalopgør mellem AGF og Randers FC.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 19.00
Spilelsted: Ceres Park
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+
Hashtag: #agfrfc #sydbankpokalen

Holdnyt:
AGF:
AGF’s drøm om at indhente FC Midtjylland og Brøndby IF i toppen af Superligaen led i weekenden et knæk, da århusianerne startede Mesterskabsspillet ud med et nederlag på udebane mod FC Nordsjælland.

Til gengæld er de stadig med jagten på guldet i den danske pokalturnering, hvor de møder deres østjyske rivaler fra Randers i semifinalen. Den turnering nedprioriteres ikke i AGF, der undervejs har sendt Kolding IF, AC Horsens og B93 ud, og cheftræner David Nielsen har senest udtalt, at de skal give “fuldt skrald” i Sydbank Pokalen. 

Samtidig har cheftræneren erklæret, at der ikke bliver lavet de store rotationer, og det tilskrives dels de mange skader, AGF er ramt af.

I forsvaret er de uden både Frederik Tingager og Kevin Diks, mens midtbanekrigeren Nicolai Poulsen også fortsat er ude.

Derudover er spillere som Niklas Backman og Zach Duncan stadig ikke tilbage., og ude er også Daniel Arzani, Mathias Jørgensen og Søren Tengstedt.

Randers FC:
Randers FC har slået FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro og Vejle Boldklub ud af pokalturneringen indtil videre, og nu skal de forsøge at gøre det onde ved rivalerne fra AGF.

Kronjyderne er i år kommet med i top seks i Superligaen, hvorfor de er sikre på at undgå nedrykning. I stedet kan de satse mere på at sikre pokaltitlen og dermed en plads i den europæiske turnering Conference League til næste sæson. En plads, der vel at mærke giver i omegnen af 20 millioner kroner.

I ugens løb har Thomas Thomasberg gjort det klart, at Randers FC vil gå “all-in” på både Superligaen og pokalturneringen. Hvis hans udtalelser står til troende, bliver det sandsynligvis flere af de normale profiler, der også trækker i trøjen mod AGF.

Thomasberg må dog nok se bort fra Kasper Høgh og Jesper Lauridsen, Alhaji Kamara er dog er tilbage i truppen efter en skade.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Grabara – Munksgaard, Hausner, Sanneh, Højer – Hvidt, Grønbæk, Olsen – Links, Mortensen, Thorsteinsson

Randers FC (4-4-2): Carlgren – Graves, Piesinger, Marxen, Kopplin – Greve, Hammershøy-Mistrati, Johnsen, Kehinde – Egho, Sambou

Profilen:
Det er ofte, at Patrick Mortensen er kampafgørende for AGF, og især i tre seneste kampe mod Randers FC har angriberen spillet en nøglerolle. Senest begik han et straffespark, så Randers FC udlignede til 1-1 i kampens tillægsminutter, og i de foregående kampe scorede han selv i overtiden. Når kampens tillægsminutter begynder, er det nok en god idé at holde øje med den 31-årige bomber.

Vidste du, at…:
AGF har scoret otte mål i pokalturneringen, men ingen af deres spillere har scoret mere end én gang. De otte målscorere er Jesper Juelsgård, Patrick Mortensen, Kevin Diks, Jon Dagur Thorsteinsson, Gift Links, Frederik Tingager, Alex Gersbach og Nicklas Helenius.

I den modsatte lejr deler Marvin Egho og Bassala Sambou titlen som Randers’ pokaltopscorer med tre kasser hver.

Dom:
Det er snart seks år siden, at AGF senest besejrede rivalerne for Randers FC, men i de kommende uger får de fire muligheder for at bryde den stime med to pokalkampe og to Superliga-kampe.

Selvom de er på hjemmebane torsdag og skal forsøge at rejse sig ovenpå nederlaget til FC Nordsjælland, får de ikke brudt stimen torsdag aften. Det slutter 1-1 for fjerde gang i træk i det østjyske rivalopgør, hvor ingen af holdene vil udspille deres chance inden returopgøret. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

City-ejer sælger klub

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Benhård transfermelding

Her er planen for januars transfervindue

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Det er til dumpekarakter

Klart ønske fra Ruben Amorim

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne