Overrasker og slår FCM: SønderjyskE er finaleklar

Sønderjyske vandt returkampen og spillede sig i pokalfinalen med en samlet sejr på 3-2 over FC Midtjylland.



Sønderjyske er klar til pokalfinalen, som klubben vandt sidste sæson.

Torsdag eftermiddag avancerede klubben overraskende til finalen i Sydbank Pokalen med en sejr på 3-1 i returkampen på hjemmebane mod FC Midtjylland, og det var akkurat nok efter at have tabt det første opgør 0-1.

To mål af Jeppe Simonsen og et selvmål sikrede Sønderjyske pladsen i finalen, hvor enten Randers eller AGF venter. De spiller senere torsdag.

Fra kampens start var der lagt op til, at FC Midtjylland ville blive spilstyrende, mens Sønderjyske satsede på at slå til på kontraangreb. Men udeholdet havde svært ved at få et fast greb om kampen.

Sønderjyske-spillerne var aggressive i presset, og samtidig formåede hjemmeholdet flere gange at udnytte Jeppe Simonsens fart i de direkte dueller med Ailton, der var det svage punkt i venstre forsvarsside hos FC Midtjylland.

Mod slutningen af første halvleg burde Anders K. Jacobsen have bragt balance i det samlede regnskab, men Sønderjyske-angriberen sparkede bolden på overliggeren.

Tre minutter efter pausen var Ailton igen i problemer, og denne gang kostede det. Han kiksede sit forsøg på en clearing, og Jeppe Simonsen sparkede resolut bolden i mål.

Det blev også 2-0 efter 55 minutter, da Alexander Scholz rettede et langskud fra Bård Finne af og blev noteret for et selvmål.

Efterfølgende pressede Midtjylland gevaldigt på, men Nicolai Flø leverede flere pragtredninger i Sønderjyske-målet.

Otte minutter før tid slog Jeppe Simonsen så til igen, da han scorede sit andet mål efter et kontraangreb.

Kort efter reducerede indskiftede Evander til 3-1, men Sønderjyske holdt trods heftigt FCM-pres stand og vandt samlet 3-2.

Finalen spilles den 13. maj på Ceres Park i Aarhus.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’