Sønderjyske er klar til pokalfinalen, som klubben vandt sidste sæson.
Torsdag eftermiddag avancerede klubben overraskende til finalen i Sydbank Pokalen med en sejr på 3-1 i returkampen på hjemmebane mod FC Midtjylland, og det var akkurat nok efter at have tabt det første opgør 0-1.
To mål af Jeppe Simonsen og et selvmål sikrede Sønderjyske pladsen i finalen, hvor enten Randers eller AGF venter. De spiller senere torsdag.
Fra kampens start var der lagt op til, at FC Midtjylland ville blive spilstyrende, mens Sønderjyske satsede på at slå til på kontraangreb. Men udeholdet havde svært ved at få et fast greb om kampen.
Sønderjyske-spillerne var aggressive i presset, og samtidig formåede hjemmeholdet flere gange at udnytte Jeppe Simonsens fart i de direkte dueller med Ailton, der var det svage punkt i venstre forsvarsside hos FC Midtjylland.
Mod slutningen af første halvleg burde Anders K. Jacobsen have bragt balance i det samlede regnskab, men Sønderjyske-angriberen sparkede bolden på overliggeren.
Tre minutter efter pausen var Ailton igen i problemer, og denne gang kostede det. Han kiksede sit forsøg på en clearing, og Jeppe Simonsen sparkede resolut bolden i mål.
Det blev også 2-0 efter 55 minutter, da Alexander Scholz rettede et langskud fra Bård Finne af og blev noteret for et selvmål.
Efterfølgende pressede Midtjylland gevaldigt på, men Nicolai Flø leverede flere pragtredninger i Sønderjyske-målet.
Otte minutter før tid slog Jeppe Simonsen så til igen, da han scorede sit andet mål efter et kontraangreb.
Kort efter reducerede indskiftede Evander til 3-1, men Sønderjyske holdt trods heftigt FCM-pres stand og vandt samlet 3-2.
Finalen spilles den 13. maj på Ceres Park i Aarhus.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
