Overrasker og slår FCM: SønderjyskE er finaleklar

Sønderjyske vandt returkampen og spillede sig i pokalfinalen med en samlet sejr på 3-2 over FC Midtjylland.



Sønderjyske er klar til pokalfinalen, som klubben vandt sidste sæson.

Torsdag eftermiddag avancerede klubben overraskende til finalen i Sydbank Pokalen med en sejr på 3-1 i returkampen på hjemmebane mod FC Midtjylland, og det var akkurat nok efter at have tabt det første opgør 0-1.

To mål af Jeppe Simonsen og et selvmål sikrede Sønderjyske pladsen i finalen, hvor enten Randers eller AGF venter. De spiller senere torsdag.

Fra kampens start var der lagt op til, at FC Midtjylland ville blive spilstyrende, mens Sønderjyske satsede på at slå til på kontraangreb. Men udeholdet havde svært ved at få et fast greb om kampen.

Sønderjyske-spillerne var aggressive i presset, og samtidig formåede hjemmeholdet flere gange at udnytte Jeppe Simonsens fart i de direkte dueller med Ailton, der var det svage punkt i venstre forsvarsside hos FC Midtjylland.

Mod slutningen af første halvleg burde Anders K. Jacobsen have bragt balance i det samlede regnskab, men Sønderjyske-angriberen sparkede bolden på overliggeren.

Tre minutter efter pausen var Ailton igen i problemer, og denne gang kostede det. Han kiksede sit forsøg på en clearing, og Jeppe Simonsen sparkede resolut bolden i mål.

Det blev også 2-0 efter 55 minutter, da Alexander Scholz rettede et langskud fra Bård Finne af og blev noteret for et selvmål.

Efterfølgende pressede Midtjylland gevaldigt på, men Nicolai Flø leverede flere pragtredninger i Sønderjyske-målet.

Otte minutter før tid slog Jeppe Simonsen så til igen, da han scorede sit andet mål efter et kontraangreb.

Kort efter reducerede indskiftede Evander til 3-1, men Sønderjyske holdt trods heftigt FCM-pres stand og vandt samlet 3-2.

Finalen spilles den 13. maj på Ceres Park i Aarhus.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Elias Jelert færdig

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overraskende melding om Oliver Christensen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Han tager hjem fra VM

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Jordan Larsson meldes enig med denne klub