Pokalfighter: Europa-plads helt ekstraordinær

Vinderen af pokalfinalen er sikre på at komme i europæisk gruppespil i næste sæson, og hvis det bliver SønderjyskE, så vil det være ret stort for dem, fastslår Anders K. Jacobsen.



I sidste sæson storspillede Anders K. Jacobsen i pokalfinalen, hvor SønderjyskE slog AaB og blevet kåret som pokalfighter. Nu står han igen i finalen, som spilles torsdag, hvor det denne gang er Randers, som er modstanderen. Her er der desuden en plads i playoff-runden i kvalifikationen til Europa League.

Det betyder, at man som minimum vil være sikret en plads i den nyoprettede Conference League. Det er noget, som giver lidt ekstra forud for pokalfinalen, fortæller Anders K. Jacobsen i et interview med Der Nordschleswiger.

– En pokaltitel og direkte adgang til gruppespillet i en europæisk turnering. Det vil være noget ekstraordinært. For en klub af vores størrelse vil det være vores chance for at kæmpe om europæiske pladser og stor erfaring, lyder det fra SønderjyskE-angriberen.

Nu handler det om at spille finalen først og vise sig værdig til pladsen i Europa, påpeger Jacobsen.

Når det kommer til erfaring, så har han da også fin erfaring med pokalfinaler. Han spillede også en for AaB tilbage i 2014, hvor det blev til en 4-2-sejr over FC København i Parken. 

Finalen bliver i denne sæson spillet i Aarhus, hvor man i sidste sæson så den blive spillet i Esbjerg. Du kan desuden se højdepunkterne fra det opgør øverst i artiklen.

Der er meget at have styr på til pokalfinalen. Læs optakten her.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk