(Helsingør) Tipsbladet: Det er oppe i luften, hvor pokalfinalen skal spilles i år.
Planen var ellers klar, at den skulle afvikles på Brøndby Stadion, men tilskueruroligheder har været med til at skubbe på, at der nu er flere forskellige planer for afviklingen af den enkeltstående største kamp i dansk fodbold.
En mand med en mening om det er Kent Nielsen, der kigger på, at såfremt hans Silkeborg-mandskab sender Brøndby IF ud af turneringen, og FC København samtidig siger farvel til Viborg FF, så skal de to klubber mødes i Herning. Det møder ikke stor opbakning hos den erfarne cheftræner.
– Fra start af har jeg altid sagt, at pokalfinalen, den skal spilles i Parken. Det er vores nationalstadion, og det var også en enestående oplevelse for to jyske hold sidste år. Fodboldpolitikerne har så valgt noget andet, forklarer Kent Nielsen i et interview til Tipsbladet og fortsætter:
– De har valgt, at vi skal rundt i landet, og så er det trist, at politiet og andre bliver nødt til at tage sig nogle forbehold, fordi semifinalerne er, som de er. Nu er der en mulig finale på MCH Arena. Jeg vil stadigvæk være glad for at spille der, men det er mere fordi, at det er en pokalfinale. Men fra start af havde jeg foretrukket Parken.
Beslutningen om at flytte en eventuel finale blev taget i starten af april, hvor Divisionsforeningen blandt andet slog på tromme for, at ‘sikkerheden skulle være i top’.
– Jeg kan godt se nogle problemstillinger i det, og det er trist, at vi er nået dertil. Jeg synes, at I skal angribe, hvorfor den skal rundt i landet, og den del er Silkeborg sikkert også en del af. Det må de stå på mål for. Det er der, problemet er.
– Igen er det ærgerligt, at det er noget, der skal tænkes over med sikkerheden. På et stadion er der rigtig mange, der er børnefamilier, koner, mænd og unge fyre, der er der af andre årsager. Der er et fåtal, der sætter en dagsorden, og det er hovedproblemet, og det er trist, vi er nået dertil, siger Kent Nielsen.
Senest Silkeborg IF var på besøg i Brøndby, oplevede de selv den ballade, der har været, da der blev kastet to kanonslag ind til klubbens fans.
Mulige scenarier for pokalfinalen:
Viborg FF – Brøndby IF (Afvikles med fuld kapacitet på Brøndby Stadion)
Viborg FF – Silkeborg IF (Afvikles med fuld kapacitet på Brøndby Stadion)
Silkeborg IF – FC København (Afvikles med fuld kapacitet på MCH Arena)
Brøndby IF – FC Købenahvn (Afvikles med begrænset kapacitet på Brøndby Stadion)
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
FC København bekræfter transfer
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT