Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Kent Nielsen er klar i spyttet, når det kommer til, hvor pokalfinalen burde blive spillet.



(Helsingør) Tipsbladet: Det er oppe i luften, hvor pokalfinalen skal spilles i år.

Planen var ellers klar, at den skulle afvikles på Brøndby Stadion, men tilskueruroligheder har været med til at skubbe på, at der nu er flere forskellige planer for afviklingen af den enkeltstående største kamp i dansk fodbold.

En mand med en mening om det er Kent Nielsen, der kigger på, at såfremt hans Silkeborg-mandskab sender Brøndby IF ud af turneringen, og FC København samtidig siger farvel til Viborg FF, så skal de to klubber mødes i Herning. Det møder ikke stor opbakning hos den erfarne cheftræner.

– Fra start af har jeg altid sagt, at pokalfinalen, den skal spilles i Parken. Det er vores nationalstadion, og det var også en enestående oplevelse for to jyske hold sidste år. Fodboldpolitikerne har så valgt noget andet, forklarer Kent Nielsen i et interview til Tipsbladet og fortsætter:

– De har valgt, at vi skal rundt i landet, og så er det trist, at politiet og andre bliver nødt til at tage sig nogle forbehold, fordi semifinalerne er, som de er. Nu er der en mulig finale på MCH Arena. Jeg vil stadigvæk være glad for at spille der, men det er mere fordi, at det er en pokalfinale. Men fra start af havde jeg foretrukket Parken.

Beslutningen om at flytte en eventuel finale blev taget i starten af april, hvor Divisionsforeningen blandt andet slog på tromme for, at ‘sikkerheden skulle være i top’.

– Jeg kan godt se nogle problemstillinger i det, og det er trist, at vi er nået dertil. Jeg synes, at I skal angribe, hvorfor den skal rundt i landet, og den del er Silkeborg sikkert også en del af. Det må de stå på mål for. Det er der, problemet er.

– Igen er det ærgerligt, at det er noget, der skal tænkes over med sikkerheden. På et stadion er der rigtig mange, der er børnefamilier, koner, mænd og unge fyre, der er der af andre årsager. Der er et fåtal, der sætter en dagsorden, og det er hovedproblemet, og det er trist, vi er nået dertil, siger Kent Nielsen.

Senest Silkeborg IF var på besøg i Brøndby, oplevede de selv den ballade, der har været, da der blev kastet to kanonslag ind til klubbens fans.

Mulige scenarier for pokalfinalen:

Viborg FF – Brøndby IF (Afvikles med fuld kapacitet på Brøndby Stadion)
Viborg FF – Silkeborg IF (Afvikles med fuld kapacitet på Brøndby Stadion)
Silkeborg IF – FC København (Afvikles med fuld kapacitet på MCH Arena)
Brøndby IF – FC Købenahvn (Afvikles med begrænset kapacitet på Brøndby Stadion)





Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort medie: Blev Norge snydt?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning