Politiet forberedt på det værste før Europa-kampe

Københavns Politi risikerer overarbejde, når FCK og Brøndby i denne uge får besøg fra Tjekkiet og Polen.



I disse dage forbereder både FC København og Brøndby sig på at spille vigtige kvalifikationskampe til Conference League, men også hos Københavns Politi forbereder man sig i forbindelse med de europæiske opgør.

Det fortæller Peter Dahl, der er chef for Beredskabet i Københavns Politi.

Sagen er den, at de to danske rivaler møder klubber, der har fans med et blakket ry for at skabe optøjer.

Onsdag aften tager FCK i Parken imod tjekkiske Banik Ostrava.

– Vi er klar over, at de tjekkiske fans har et vist ry og tidligere har været indblandet i uroligheder andre steder i Europa, siger Peter Dahl.

– Vi forbereder os på det værste, men vi er stadig i forberedelsesfasen, da vi ikke har klare indikationer på, hvor mange de kommer, hvad deres intentioner er, og om der er et modsætningsforhold mellem dem og FCK's fans.

Alene det at kampen skal afvikles, er lig med et øget beredskab, men omfanget kan blive reguleret op til kampen.

– Får vi indikationer på, at der kommer 200 tosser fra Tjekkiet, der har et ønske om at smadre København, så sætter vi ekstra folk på arbejde. Vi prøver stadig at danne os et overblik over, hvad vi står overfor.

Situationen i Danmarks hovedstad kan blive ekstra tilspidset, fordi Brøndby på hjemmebane torsdag skal møde polske Legia Warszawa.

Legias fans har lavet så meget ballade i forbindelse med europæiske kampe, at de afsoner karantæne og er forment adgang til klubbens kampe på udebaner i Europa, men det afholder dem ikke nødvendigvis fra at rejse til udenlandske byer, hvor holdet skal i aktion.

Da Legia i den forgangne uge mødte Caernarfon fra Wales, var et trecifret antal Legia-fans rejst til Caernarfon.

Et muligt lignende scenarie i forbindelse med kampen på Brøndby Stadion, er Københavns Politi opmærksom på.

– Det indgår også i vores vurderinger og er svært at forberede sig på, for officielt kommer der ikke nogen. Normalt ved vi, hvor mange billetter, der er solgt, og hvor mange busser, der kører afsted fra udeholdet.

– Kampen spilles godt nok ude på Vestegnen, men vi har en vis erfaring med, at når der er international fodbold på Vestegnen, så opholder fansene sig i København, da seværdighederne er begrænsede på Vestegnen, pointerer Peter Dahl.

I Københavns Politi er man vant til at forberede sig på derbys mellem FCK og Brøndby, men det er en sværere manøvre, når der er tale om europæiske kvalifikationskampe, da forberedelsestiden er meget kort.

– Til et derby ligger datoerne fast, så vi kan arbejde målrettet, men set fra politiets side, er det stærkt problematisk, at vi med de europæiske turneringer risikerer højrisikokampe med under en uges varsel, fordi lodtrækningen ligger så sent.

– Det er en bekostelig affære, når vi skal sætte rigtig mange politifolk på med meget kort varsel, så de europæiske kampe giver os generelt hovedpine på flere fronter, lyder det fra Peter Dahl.

FCK møder Banik Ostrava onsdag klokken 19, og præcis 24 timer senere er der kickoff på Brøndby Stadion.

/ritzau/





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Vil gøre det onde ved Brøndby

Henter 16-årig i FC København

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dem kan FCM trække i Europa League

Froholdt-video trækker overskrifter

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Første gang nogensinde for Eriksen

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stor overraskelse til FCM-træning

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Juventus-profil: ‘Absurd’