I disse dage forbereder både FC København og Brøndby sig på at spille vigtige kvalifikationskampe til Conference League, men også hos Københavns Politi forbereder man sig i forbindelse med de europæiske opgør.
Det fortæller Peter Dahl, der er chef for Beredskabet i Københavns Politi.
Sagen er den, at de to danske rivaler møder klubber, der har fans med et blakket ry for at skabe optøjer.
Onsdag aften tager FCK i Parken imod tjekkiske Banik Ostrava.
– Vi er klar over, at de tjekkiske fans har et vist ry og tidligere har været indblandet i uroligheder andre steder i Europa, siger Peter Dahl.
– Vi forbereder os på det værste, men vi er stadig i forberedelsesfasen, da vi ikke har klare indikationer på, hvor mange de kommer, hvad deres intentioner er, og om der er et modsætningsforhold mellem dem og FCK's fans.
Alene det at kampen skal afvikles, er lig med et øget beredskab, men omfanget kan blive reguleret op til kampen.
– Får vi indikationer på, at der kommer 200 tosser fra Tjekkiet, der har et ønske om at smadre København, så sætter vi ekstra folk på arbejde. Vi prøver stadig at danne os et overblik over, hvad vi står overfor.
Situationen i Danmarks hovedstad kan blive ekstra tilspidset, fordi Brøndby på hjemmebane torsdag skal møde polske Legia Warszawa.
Legias fans har lavet så meget ballade i forbindelse med europæiske kampe, at de afsoner karantæne og er forment adgang til klubbens kampe på udebaner i Europa, men det afholder dem ikke nødvendigvis fra at rejse til udenlandske byer, hvor holdet skal i aktion.
Da Legia i den forgangne uge mødte Caernarfon fra Wales, var et trecifret antal Legia-fans rejst til Caernarfon.
Et muligt lignende scenarie i forbindelse med kampen på Brøndby Stadion, er Københavns Politi opmærksom på.
– Det indgår også i vores vurderinger og er svært at forberede sig på, for officielt kommer der ikke nogen. Normalt ved vi, hvor mange billetter, der er solgt, og hvor mange busser, der kører afsted fra udeholdet.
– Kampen spilles godt nok ude på Vestegnen, men vi har en vis erfaring med, at når der er international fodbold på Vestegnen, så opholder fansene sig i København, da seværdighederne er begrænsede på Vestegnen, pointerer Peter Dahl.
I Københavns Politi er man vant til at forberede sig på derbys mellem FCK og Brøndby, men det er en sværere manøvre, når der er tale om europæiske kvalifikationskampe, da forberedelsestiden er meget kort.
– Til et derby ligger datoerne fast, så vi kan arbejde målrettet, men set fra politiets side, er det stærkt problematisk, at vi med de europæiske turneringer risikerer højrisikokampe med under en uges varsel, fordi lodtrækningen ligger så sent.
– Det er en bekostelig affære, når vi skal sætte rigtig mange politifolk på med meget kort varsel, så de europæiske kampe giver os generelt hovedpine på flere fronter, lyder det fra Peter Dahl.
FCK møder Banik Ostrava onsdag klokken 19, og præcis 24 timer senere er der kickoff på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Arsenal vinder og lægger pres på City
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED