I disse dage forbereder både FC København og Brøndby sig på at spille vigtige kvalifikationskampe til Conference League, men også hos Københavns Politi forbereder man sig i forbindelse med de europæiske opgør.
Det fortæller Peter Dahl, der er chef for Beredskabet i Københavns Politi.
Sagen er den, at de to danske rivaler møder klubber, der har fans med et blakket ry for at skabe optøjer.
Onsdag aften tager FCK i Parken imod tjekkiske Banik Ostrava.
– Vi er klar over, at de tjekkiske fans har et vist ry og tidligere har været indblandet i uroligheder andre steder i Europa, siger Peter Dahl.
– Vi forbereder os på det værste, men vi er stadig i forberedelsesfasen, da vi ikke har klare indikationer på, hvor mange de kommer, hvad deres intentioner er, og om der er et modsætningsforhold mellem dem og FCK's fans.
Alene det at kampen skal afvikles, er lig med et øget beredskab, men omfanget kan blive reguleret op til kampen.
– Får vi indikationer på, at der kommer 200 tosser fra Tjekkiet, der har et ønske om at smadre København, så sætter vi ekstra folk på arbejde. Vi prøver stadig at danne os et overblik over, hvad vi står overfor.
Situationen i Danmarks hovedstad kan blive ekstra tilspidset, fordi Brøndby på hjemmebane torsdag skal møde polske Legia Warszawa.
Legias fans har lavet så meget ballade i forbindelse med europæiske kampe, at de afsoner karantæne og er forment adgang til klubbens kampe på udebaner i Europa, men det afholder dem ikke nødvendigvis fra at rejse til udenlandske byer, hvor holdet skal i aktion.
Da Legia i den forgangne uge mødte Caernarfon fra Wales, var et trecifret antal Legia-fans rejst til Caernarfon.
Et muligt lignende scenarie i forbindelse med kampen på Brøndby Stadion, er Københavns Politi opmærksom på.
– Det indgår også i vores vurderinger og er svært at forberede sig på, for officielt kommer der ikke nogen. Normalt ved vi, hvor mange billetter, der er solgt, og hvor mange busser, der kører afsted fra udeholdet.
– Kampen spilles godt nok ude på Vestegnen, men vi har en vis erfaring med, at når der er international fodbold på Vestegnen, så opholder fansene sig i København, da seværdighederne er begrænsede på Vestegnen, pointerer Peter Dahl.
I Københavns Politi er man vant til at forberede sig på derbys mellem FCK og Brøndby, men det er en sværere manøvre, når der er tale om europæiske kvalifikationskampe, da forberedelsestiden er meget kort.
– Til et derby ligger datoerne fast, så vi kan arbejde målrettet, men set fra politiets side, er det stærkt problematisk, at vi med de europæiske turneringer risikerer højrisikokampe med under en uges varsel, fordi lodtrækningen ligger så sent.
– Det er en bekostelig affære, når vi skal sætte rigtig mange politifolk på med meget kort varsel, så de europæiske kampe giver os generelt hovedpine på flere fronter, lyder det fra Peter Dahl.
FCK møder Banik Ostrava onsdag klokken 19, og præcis 24 timer senere er der kickoff på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED