Politiet forberedt på det værste før Europa-kampe

Københavns Politi risikerer overarbejde, når FCK og Brøndby i denne uge får besøg fra Tjekkiet og Polen.



I disse dage forbereder både FC København og Brøndby sig på at spille vigtige kvalifikationskampe til Conference League, men også hos Københavns Politi forbereder man sig i forbindelse med de europæiske opgør.

Det fortæller Peter Dahl, der er chef for Beredskabet i Københavns Politi.

Sagen er den, at de to danske rivaler møder klubber, der har fans med et blakket ry for at skabe optøjer.

Onsdag aften tager FCK i Parken imod tjekkiske Banik Ostrava.

– Vi er klar over, at de tjekkiske fans har et vist ry og tidligere har været indblandet i uroligheder andre steder i Europa, siger Peter Dahl.

– Vi forbereder os på det værste, men vi er stadig i forberedelsesfasen, da vi ikke har klare indikationer på, hvor mange de kommer, hvad deres intentioner er, og om der er et modsætningsforhold mellem dem og FCK's fans.

Alene det at kampen skal afvikles, er lig med et øget beredskab, men omfanget kan blive reguleret op til kampen.

– Får vi indikationer på, at der kommer 200 tosser fra Tjekkiet, der har et ønske om at smadre København, så sætter vi ekstra folk på arbejde. Vi prøver stadig at danne os et overblik over, hvad vi står overfor.

Situationen i Danmarks hovedstad kan blive ekstra tilspidset, fordi Brøndby på hjemmebane torsdag skal møde polske Legia Warszawa.

Legias fans har lavet så meget ballade i forbindelse med europæiske kampe, at de afsoner karantæne og er forment adgang til klubbens kampe på udebaner i Europa, men det afholder dem ikke nødvendigvis fra at rejse til udenlandske byer, hvor holdet skal i aktion.

Da Legia i den forgangne uge mødte Caernarfon fra Wales, var et trecifret antal Legia-fans rejst til Caernarfon.

Et muligt lignende scenarie i forbindelse med kampen på Brøndby Stadion, er Københavns Politi opmærksom på.

– Det indgår også i vores vurderinger og er svært at forberede sig på, for officielt kommer der ikke nogen. Normalt ved vi, hvor mange billetter, der er solgt, og hvor mange busser, der kører afsted fra udeholdet.

– Kampen spilles godt nok ude på Vestegnen, men vi har en vis erfaring med, at når der er international fodbold på Vestegnen, så opholder fansene sig i København, da seværdighederne er begrænsede på Vestegnen, pointerer Peter Dahl.

I Københavns Politi er man vant til at forberede sig på derbys mellem FCK og Brøndby, men det er en sværere manøvre, når der er tale om europæiske kvalifikationskampe, da forberedelsestiden er meget kort.

– Til et derby ligger datoerne fast, så vi kan arbejde målrettet, men set fra politiets side, er det stærkt problematisk, at vi med de europæiske turneringer risikerer højrisikokampe med under en uges varsel, fordi lodtrækningen ligger så sent.

– Det er en bekostelig affære, når vi skal sætte rigtig mange politifolk på med meget kort varsel, så de europæiske kampe giver os generelt hovedpine på flere fronter, lyder det fra Peter Dahl.

FCK møder Banik Ostrava onsdag klokken 19, og præcis 24 timer senere er der kickoff på Brøndby Stadion.

/ritzau/





Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

LIVE: Barcelona – FC København

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– Et kanon sted for ham

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er ikke rigtig min beslutning

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Vil væk fra Brøndby

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Færdig i dansk klub

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand