I disse dage forbereder både FC København og Brøndby sig på at spille vigtige kvalifikationskampe til Conference League, men også hos Københavns Politi forbereder man sig i forbindelse med de europæiske opgør.
Det fortæller Peter Dahl, der er chef for Beredskabet i Københavns Politi.
Sagen er den, at de to danske rivaler møder klubber, der har fans med et blakket ry for at skabe optøjer.
Onsdag aften tager FCK i Parken imod tjekkiske Banik Ostrava.
– Vi er klar over, at de tjekkiske fans har et vist ry og tidligere har været indblandet i uroligheder andre steder i Europa, siger Peter Dahl.
– Vi forbereder os på det værste, men vi er stadig i forberedelsesfasen, da vi ikke har klare indikationer på, hvor mange de kommer, hvad deres intentioner er, og om der er et modsætningsforhold mellem dem og FCK's fans.
Alene det at kampen skal afvikles, er lig med et øget beredskab, men omfanget kan blive reguleret op til kampen.
– Får vi indikationer på, at der kommer 200 tosser fra Tjekkiet, der har et ønske om at smadre København, så sætter vi ekstra folk på arbejde. Vi prøver stadig at danne os et overblik over, hvad vi står overfor.
Situationen i Danmarks hovedstad kan blive ekstra tilspidset, fordi Brøndby på hjemmebane torsdag skal møde polske Legia Warszawa.
Legias fans har lavet så meget ballade i forbindelse med europæiske kampe, at de afsoner karantæne og er forment adgang til klubbens kampe på udebaner i Europa, men det afholder dem ikke nødvendigvis fra at rejse til udenlandske byer, hvor holdet skal i aktion.
Da Legia i den forgangne uge mødte Caernarfon fra Wales, var et trecifret antal Legia-fans rejst til Caernarfon.
Et muligt lignende scenarie i forbindelse med kampen på Brøndby Stadion, er Københavns Politi opmærksom på.
– Det indgår også i vores vurderinger og er svært at forberede sig på, for officielt kommer der ikke nogen. Normalt ved vi, hvor mange billetter, der er solgt, og hvor mange busser, der kører afsted fra udeholdet.
– Kampen spilles godt nok ude på Vestegnen, men vi har en vis erfaring med, at når der er international fodbold på Vestegnen, så opholder fansene sig i København, da seværdighederne er begrænsede på Vestegnen, pointerer Peter Dahl.
I Københavns Politi er man vant til at forberede sig på derbys mellem FCK og Brøndby, men det er en sværere manøvre, når der er tale om europæiske kvalifikationskampe, da forberedelsestiden er meget kort.
– Til et derby ligger datoerne fast, så vi kan arbejde målrettet, men set fra politiets side, er det stærkt problematisk, at vi med de europæiske turneringer risikerer højrisikokampe med under en uges varsel, fordi lodtrækningen ligger så sent.
– Det er en bekostelig affære, når vi skal sætte rigtig mange politifolk på med meget kort varsel, så de europæiske kampe giver os generelt hovedpine på flere fronter, lyder det fra Peter Dahl.
FCK møder Banik Ostrava onsdag klokken 19, og præcis 24 timer senere er der kickoff på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen