Politiet massivt til stede i Aalborg

Nordjyllands Politi er massivt til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor op mod 70 AaB-fans fortsat står i protest mod det, de netop har været vidner til.



Fiaskoen blev lørdag eftermiddag en realitet for AaB, da de via et 0-1-nederlag til Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen.

Skuffelsen lyste ud af AaB ved slutfløjt, mens fansene kort efter kastede deres frustrationer og vrede mod spillerne, som havde kastet sig i græsset.

Snart to timer efter slutfløjt er knap 100 AaB-fans fortsat til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor de fortsat forsøger at vise deres frustrationer over en katastrofal sæson, der nu er endt i nedrykning.

Ud over en masse AaB-fans, så er Nordjyllands Politi ligeledes massivt til stede for at lægge en dæmper på det hele.

Lige nu er der imidlertid ro på situationen, hvilket vagtchef Bruno Brix oplyser til Tipsbladet.

– Det eneste jeg kan konstatere, det er, at der er blevet kastet en genstand på klubbens omklædningsrum, men ruden er ikke smadret. Vi har ikke nogen anholdte derude, og lige nu er det stille og roligt.

TV2 oplyser efter kampen, at der har været tumult blandt nogle AaB-fans og vagter på stadion.

– Det har jeg ikke fået nogen melding om. Men om der er nogle vagter, som har været indblandet i noget, som vi ikke har været en del af, det skal jeg ikke kunne sige, lyder det fra Bruno Brix.

Lige nu kan Nordjyllands Politi ikke fortælle, hvor længe de bliver ude omkring Aalborg Portland Park. Lucas Andersen har dog bevæget sig ud for at tage en snak med fansene.

– Jeg sagde bare, at hvis nogen havde brug for at læsse noget af, så kunne de gøre det. Jeg ville hellere tage den, end alle mine holdkammerater skal udsættes for et verbalt overfald, hvilket det dog ikke var det, jeg var ude for, siger han i et interview med Viaplay.

Ingenting ændrer dog på, at AaB efter sommerferien skal vænne sig til tilværelsen i 1. division. AC Horsens blev iøvrigt den anden nedrykker, mens Lyngby BK på mirakuløs vis klarede frisag.





Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Premier League-dansker skal have ny manager

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud