Politiet massivt til stede i Aalborg

Nordjyllands Politi er massivt til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor op mod 70 AaB-fans fortsat står i protest mod det, de netop har været vidner til.



Fiaskoen blev lørdag eftermiddag en realitet for AaB, da de via et 0-1-nederlag til Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen.

Skuffelsen lyste ud af AaB ved slutfløjt, mens fansene kort efter kastede deres frustrationer og vrede mod spillerne, som havde kastet sig i græsset.

Snart to timer efter slutfløjt er knap 100 AaB-fans fortsat til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor de fortsat forsøger at vise deres frustrationer over en katastrofal sæson, der nu er endt i nedrykning.

Ud over en masse AaB-fans, så er Nordjyllands Politi ligeledes massivt til stede for at lægge en dæmper på det hele.

Lige nu er der imidlertid ro på situationen, hvilket vagtchef Bruno Brix oplyser til Tipsbladet.

– Det eneste jeg kan konstatere, det er, at der er blevet kastet en genstand på klubbens omklædningsrum, men ruden er ikke smadret. Vi har ikke nogen anholdte derude, og lige nu er det stille og roligt.

TV2 oplyser efter kampen, at der har været tumult blandt nogle AaB-fans og vagter på stadion.

– Det har jeg ikke fået nogen melding om. Men om der er nogle vagter, som har været indblandet i noget, som vi ikke har været en del af, det skal jeg ikke kunne sige, lyder det fra Bruno Brix.

Lige nu kan Nordjyllands Politi ikke fortælle, hvor længe de bliver ude omkring Aalborg Portland Park. Lucas Andersen har dog bevæget sig ud for at tage en snak med fansene.

– Jeg sagde bare, at hvis nogen havde brug for at læsse noget af, så kunne de gøre det. Jeg ville hellere tage den, end alle mine holdkammerater skal udsættes for et verbalt overfald, hvilket det dog ikke var det, jeg var ude for, siger han i et interview med Viaplay.

Ingenting ændrer dog på, at AaB efter sommerferien skal vænne sig til tilværelsen i 1. division. AC Horsens blev iøvrigt den anden nedrykker, mens Lyngby BK på mirakuløs vis klarede frisag.





LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kasper Schmeichel stopper karrieren

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kan få store konsekvenser for Eriksen