Politiet massivt til stede i Aalborg

Nordjyllands Politi er massivt til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor op mod 70 AaB-fans fortsat står i protest mod det, de netop har været vidner til.



Fiaskoen blev lørdag eftermiddag en realitet for AaB, da de via et 0-1-nederlag til Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen.

Skuffelsen lyste ud af AaB ved slutfløjt, mens fansene kort efter kastede deres frustrationer og vrede mod spillerne, som havde kastet sig i græsset.

Snart to timer efter slutfløjt er knap 100 AaB-fans fortsat til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor de fortsat forsøger at vise deres frustrationer over en katastrofal sæson, der nu er endt i nedrykning.

Ud over en masse AaB-fans, så er Nordjyllands Politi ligeledes massivt til stede for at lægge en dæmper på det hele.

Lige nu er der imidlertid ro på situationen, hvilket vagtchef Bruno Brix oplyser til Tipsbladet.

– Det eneste jeg kan konstatere, det er, at der er blevet kastet en genstand på klubbens omklædningsrum, men ruden er ikke smadret. Vi har ikke nogen anholdte derude, og lige nu er det stille og roligt.

TV2 oplyser efter kampen, at der har været tumult blandt nogle AaB-fans og vagter på stadion.

– Det har jeg ikke fået nogen melding om. Men om der er nogle vagter, som har været indblandet i noget, som vi ikke har været en del af, det skal jeg ikke kunne sige, lyder det fra Bruno Brix.

Lige nu kan Nordjyllands Politi ikke fortælle, hvor længe de bliver ude omkring Aalborg Portland Park. Lucas Andersen har dog bevæget sig ud for at tage en snak med fansene.

– Jeg sagde bare, at hvis nogen havde brug for at læsse noget af, så kunne de gøre det. Jeg ville hellere tage den, end alle mine holdkammerater skal udsættes for et verbalt overfald, hvilket det dog ikke var det, jeg var ude for, siger han i et interview med Viaplay.

Ingenting ændrer dog på, at AaB efter sommerferien skal vænne sig til tilværelsen i 1. division. AC Horsens blev iøvrigt den anden nedrykker, mens Lyngby BK på mirakuløs vis klarede frisag.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stor interesse – FC København kan miste stjerne