Politiet massivt til stede i Aalborg

Nordjyllands Politi er massivt til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor op mod 70 AaB-fans fortsat står i protest mod det, de netop har været vidner til.



Fiaskoen blev lørdag eftermiddag en realitet for AaB, da de via et 0-1-nederlag til Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen.

Skuffelsen lyste ud af AaB ved slutfløjt, mens fansene kort efter kastede deres frustrationer og vrede mod spillerne, som havde kastet sig i græsset.

Snart to timer efter slutfløjt er knap 100 AaB-fans fortsat til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor de fortsat forsøger at vise deres frustrationer over en katastrofal sæson, der nu er endt i nedrykning.

Ud over en masse AaB-fans, så er Nordjyllands Politi ligeledes massivt til stede for at lægge en dæmper på det hele.

Lige nu er der imidlertid ro på situationen, hvilket vagtchef Bruno Brix oplyser til Tipsbladet.

– Det eneste jeg kan konstatere, det er, at der er blevet kastet en genstand på klubbens omklædningsrum, men ruden er ikke smadret. Vi har ikke nogen anholdte derude, og lige nu er det stille og roligt.

TV2 oplyser efter kampen, at der har været tumult blandt nogle AaB-fans og vagter på stadion.

– Det har jeg ikke fået nogen melding om. Men om der er nogle vagter, som har været indblandet i noget, som vi ikke har været en del af, det skal jeg ikke kunne sige, lyder det fra Bruno Brix.

Lige nu kan Nordjyllands Politi ikke fortælle, hvor længe de bliver ude omkring Aalborg Portland Park. Lucas Andersen har dog bevæget sig ud for at tage en snak med fansene.

– Jeg sagde bare, at hvis nogen havde brug for at læsse noget af, så kunne de gøre det. Jeg ville hellere tage den, end alle mine holdkammerater skal udsættes for et verbalt overfald, hvilket det dog ikke var det, jeg var ude for, siger han i et interview med Viaplay.

Ingenting ændrer dog på, at AaB efter sommerferien skal vænne sig til tilværelsen i 1. division. AC Horsens blev iøvrigt den anden nedrykker, mens Lyngby BK på mirakuløs vis klarede frisag.





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Det går over i historien”

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne