Fiaskoen blev lørdag eftermiddag en realitet for AaB, da de via et 0-1-nederlag til Silkeborg IF rykkede ud af Superligaen.
Skuffelsen lyste ud af AaB ved slutfløjt, mens fansene kort efter kastede deres frustrationer og vrede mod spillerne, som havde kastet sig i græsset.
Snart to timer efter slutfløjt er knap 100 AaB-fans fortsat til stede ude foran Aalborg Portland Park, hvor de fortsat forsøger at vise deres frustrationer over en katastrofal sæson, der nu er endt i nedrykning.
Ud over en masse AaB-fans, så er Nordjyllands Politi ligeledes massivt til stede for at lægge en dæmper på det hele.
Lige nu er der imidlertid ro på situationen, hvilket vagtchef Bruno Brix oplyser til Tipsbladet.
– Det eneste jeg kan konstatere, det er, at der er blevet kastet en genstand på klubbens omklædningsrum, men ruden er ikke smadret. Vi har ikke nogen anholdte derude, og lige nu er det stille og roligt.
TV2 oplyser efter kampen, at der har været tumult blandt nogle AaB-fans og vagter på stadion.
– Det har jeg ikke fået nogen melding om. Men om der er nogle vagter, som har været indblandet i noget, som vi ikke har været en del af, det skal jeg ikke kunne sige, lyder det fra Bruno Brix.
Lige nu kan Nordjyllands Politi ikke fortælle, hvor længe de bliver ude omkring Aalborg Portland Park. Lucas Andersen har dog bevæget sig ud for at tage en snak med fansene.
– Jeg sagde bare, at hvis nogen havde brug for at læsse noget af, så kunne de gøre det. Jeg ville hellere tage den, end alle mine holdkammerater skal udsættes for et verbalt overfald, hvilket det dog ikke var det, jeg var ude for, siger han i et interview med Viaplay.
Ingenting ændrer dog på, at AaB efter sommerferien skal vænne sig til tilværelsen i 1. division. AC Horsens blev iøvrigt den anden nedrykker, mens Lyngby BK på mirakuløs vis klarede frisag.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL