Politik flytter FCK’s Europa-kamp

FCK’s udebanekamp mod hviderussiske Torpedo Zhodino skal ikke spilles i Hviderusland, men på en neutral bane.



FC København skal ikke til Hviderusland for at møde FC Torpedo Zhodino i kvalifikationen til Conference League.

FCK’s udebanekamp mod det hviderussiske mandskab vil blive spillet på neutral bane grundet EU-sanktioner mod Hviderusland, har Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) besluttet.

Det skriver FCK på sin hjemmeside.

Sanktionerne betyder blandt andet, at man ikke kan flyve til Hviderusland fra et EU-land. Derfor vil kampen blive spillet i et endnu ukendt land, som begge hold kan rejse til, skriver den danske fodboldklub.

FCK’s hjemmekamp i dobbeltopgøret vil fortsat blive spillet i Parken.

Hovedstadsklubben træder ind i anden runde af kvalifikationen til Conference League, der spilles for første gang i den kommende sæson.

Kampene vil blive spillet 22. og 29. juli.

AGF er også med og skal i anden runde af kvalifikationen enten møde Bala Town fra Wales eller Larne fra Nordirland.

FCK og AGF trådte ind i turneringen efter at have opnået henholdsvis tredje- og fjerdeplads i Superligaens seneste sæson. AGF skulle dog først slå AaB i en playoffkamp om en plads i Conference League-kvalifikationen, før den var sikret.

Conference League bliver Europas tredjestørste internationale klubturnering efter Champions League og Europa League.

EU lukkede i starten af juni for fly til Hviderusland. Det skete, knap to uger efter at Hviderusland tvang et Ryanair-fly til jorden, mens det var på vej fra Grækenland til Litauen, der begge er EU-lande.

Om bord på flyet var den hviderussiske aktivist Roman Protasevitj, der har været efterlyst af regeringen. Han blev anholdt efter tvangslandingen i Hvideruslands hovedstad, Minsk.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend