De bedste engelske fodboldklubber har så enorme indtægter, at det destabiliserer fodbolden i England.
Det mener flere politikere i det britiske parlament. De melder sig gennem lovgivning klar til at tvinge Premier League-klubberne til at dele en større del af deres indtægter nedad i klubsystemet.
Det beretter tv-stationen BBC.
– Hvis ikke fodbolden selv kan tage sig sammen og sikre en mere fair fordeling af indtægterne, så risikerer vi, at flere klubber kollapser, hvilket har store konsekvenser ude i lokalmiljøerne.
– Det er i alles interesse, at dette bliver ordnet hurtigt, siger Caroline Dinenage, der er formand for parlamentets udvalg for kultur, medier og sport.
En nylig rapport udarbejdet på vegne af udvalget har konkluderet, at den britiske regering bør udpege en uafhængig regulator, hvis ikke fodboldens egne myndigheder kommer med en løsning.
Den britiske regering har desuden tilkendegivet, at man til efteråret er parat til at fremsætte et forslag, hvis ikke der snarest findes en løsning.
Selv om der gennem længere tid har været kritik af distributionen af penge i engelsk fodbold, så er holdningen hos Premier League-klubberne, at de allerede deler tilstrækkeligt med de øvrige klubber.
De 20 klubber i Premier League har tidligere hævdet, at de allerede afgiver 15 procent af deres indtægter nedad i systemet.
Det sker blandt andet i form af de såkaldte faldskærmspenge, der skal sikre nedrykkere fra Englands bedste række en blødere økonomisk landing i den næstbedste række.
Premier League-klubberne har også henvist til, at de under coronakrisen sendte en hjælpepakke på 250 millioner pund (2,2 milliarder kroner) til trængte klubber længere nede i de engelske divisioner.
Formand for ligaorganisationen English Football League (EFL), Rick Parry, har udtalt, at han ønsker sig, at 25 procent af tv-indtægterne i engelsk fodbold samles i en fælles pulje.
For halvandet år siden berettede flere engelske medier, at indtægterne for salg af tv-rettigheder af Premier League over en treårig periode samlet set havde passeret 10 milliarder pund (86 milliarder kroner).
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Afslører Brøndbys transferplaner
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
STORT INTERVIEW