Politikere vil tvinge engelske PL-klubber

Premier League-klubberne skal dele deres enorme indtægter med resten af engelsk fodbold, kræver politikere.



De bedste engelske fodboldklubber har så enorme indtægter, at det destabiliserer fodbolden i England.

Det mener flere politikere i det britiske parlament. De melder sig gennem lovgivning klar til at tvinge Premier League-klubberne til at dele en større del af deres indtægter nedad i klubsystemet.

Det beretter tv-stationen BBC.

– Hvis ikke fodbolden selv kan tage sig sammen og sikre en mere fair fordeling af indtægterne, så risikerer vi, at flere klubber kollapser, hvilket har store konsekvenser ude i lokalmiljøerne.

– Det er i alles interesse, at dette bliver ordnet hurtigt, siger Caroline Dinenage, der er formand for parlamentets udvalg for kultur, medier og sport.

En nylig rapport udarbejdet på vegne af udvalget har konkluderet, at den britiske regering bør udpege en uafhængig regulator, hvis ikke fodboldens egne myndigheder kommer med en løsning.

Den britiske regering har desuden tilkendegivet, at man til efteråret er parat til at fremsætte et forslag, hvis ikke der snarest findes en løsning.

Selv om der gennem længere tid har været kritik af distributionen af penge i engelsk fodbold, så er holdningen hos Premier League-klubberne, at de allerede deler tilstrækkeligt med de øvrige klubber.

De 20 klubber i Premier League har tidligere hævdet, at de allerede afgiver 15 procent af deres indtægter nedad i systemet.

Det sker blandt andet i form af de såkaldte faldskærmspenge, der skal sikre nedrykkere fra Englands bedste række en blødere økonomisk landing i den næstbedste række.

Premier League-klubberne har også henvist til, at de under coronakrisen sendte en hjælpepakke på 250 millioner pund (2,2 milliarder kroner) til trængte klubber længere nede i de engelske divisioner.

Formand for ligaorganisationen English Football League (EFL), Rick Parry, har udtalt, at han ønsker sig, at 25 procent af tv-indtægterne i engelsk fodbold samles i en fælles pulje.

For halvandet år siden berettede flere engelske medier, at indtægterne for salg af tv-rettigheder af Premier League over en treårig periode samlet set havde passeret 10 milliarder pund (86 milliarder kroner).

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Vil smadre transferrekord

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

Tyskland – Elfenbenskysten

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske