De bedste engelske fodboldklubber har så enorme indtægter, at det destabiliserer fodbolden i England.
Det mener flere politikere i det britiske parlament. De melder sig gennem lovgivning klar til at tvinge Premier League-klubberne til at dele en større del af deres indtægter nedad i klubsystemet.
Det beretter tv-stationen BBC.
– Hvis ikke fodbolden selv kan tage sig sammen og sikre en mere fair fordeling af indtægterne, så risikerer vi, at flere klubber kollapser, hvilket har store konsekvenser ude i lokalmiljøerne.
– Det er i alles interesse, at dette bliver ordnet hurtigt, siger Caroline Dinenage, der er formand for parlamentets udvalg for kultur, medier og sport.
En nylig rapport udarbejdet på vegne af udvalget har konkluderet, at den britiske regering bør udpege en uafhængig regulator, hvis ikke fodboldens egne myndigheder kommer med en løsning.
Den britiske regering har desuden tilkendegivet, at man til efteråret er parat til at fremsætte et forslag, hvis ikke der snarest findes en løsning.
Selv om der gennem længere tid har været kritik af distributionen af penge i engelsk fodbold, så er holdningen hos Premier League-klubberne, at de allerede deler tilstrækkeligt med de øvrige klubber.
De 20 klubber i Premier League har tidligere hævdet, at de allerede afgiver 15 procent af deres indtægter nedad i systemet.
Det sker blandt andet i form af de såkaldte faldskærmspenge, der skal sikre nedrykkere fra Englands bedste række en blødere økonomisk landing i den næstbedste række.
Premier League-klubberne har også henvist til, at de under coronakrisen sendte en hjælpepakke på 250 millioner pund (2,2 milliarder kroner) til trængte klubber længere nede i de engelske divisioner.
Formand for ligaorganisationen English Football League (EFL), Rick Parry, har udtalt, at han ønsker sig, at 25 procent af tv-indtægterne i engelsk fodbold samles i en fælles pulje.
For halvandet år siden berettede flere engelske medier, at indtægterne for salg af tv-rettigheder af Premier League over en treårig periode samlet set havde passeret 10 milliarder pund (86 milliarder kroner).
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED