Politikere vil tvinge engelske PL-klubber

Premier League-klubberne skal dele deres enorme indtægter med resten af engelsk fodbold, kræver politikere.



De bedste engelske fodboldklubber har så enorme indtægter, at det destabiliserer fodbolden i England.

Det mener flere politikere i det britiske parlament. De melder sig gennem lovgivning klar til at tvinge Premier League-klubberne til at dele en større del af deres indtægter nedad i klubsystemet.

Det beretter tv-stationen BBC.

– Hvis ikke fodbolden selv kan tage sig sammen og sikre en mere fair fordeling af indtægterne, så risikerer vi, at flere klubber kollapser, hvilket har store konsekvenser ude i lokalmiljøerne.

– Det er i alles interesse, at dette bliver ordnet hurtigt, siger Caroline Dinenage, der er formand for parlamentets udvalg for kultur, medier og sport.

En nylig rapport udarbejdet på vegne af udvalget har konkluderet, at den britiske regering bør udpege en uafhængig regulator, hvis ikke fodboldens egne myndigheder kommer med en løsning.

Den britiske regering har desuden tilkendegivet, at man til efteråret er parat til at fremsætte et forslag, hvis ikke der snarest findes en løsning.

Selv om der gennem længere tid har været kritik af distributionen af penge i engelsk fodbold, så er holdningen hos Premier League-klubberne, at de allerede deler tilstrækkeligt med de øvrige klubber.

De 20 klubber i Premier League har tidligere hævdet, at de allerede afgiver 15 procent af deres indtægter nedad i systemet.

Det sker blandt andet i form af de såkaldte faldskærmspenge, der skal sikre nedrykkere fra Englands bedste række en blødere økonomisk landing i den næstbedste række.

Premier League-klubberne har også henvist til, at de under coronakrisen sendte en hjælpepakke på 250 millioner pund (2,2 milliarder kroner) til trængte klubber længere nede i de engelske divisioner.

Formand for ligaorganisationen English Football League (EFL), Rick Parry, har udtalt, at han ønsker sig, at 25 procent af tv-indtægterne i engelsk fodbold samles i en fælles pulje.

For halvandet år siden berettede flere engelske medier, at indtægterne for salg af tv-rettigheder af Premier League over en treårig periode samlet set havde passeret 10 milliarder pund (86 milliarder kroner).

/ritzau/





Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Kæmpe handel officiel

Irak – Norge

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Vil hente tysk landsholdsstjerne

VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper