Politikere vil tvinge engelske PL-klubber

Premier League-klubberne skal dele deres enorme indtægter med resten af engelsk fodbold, kræver politikere.



De bedste engelske fodboldklubber har så enorme indtægter, at det destabiliserer fodbolden i England.

Det mener flere politikere i det britiske parlament. De melder sig gennem lovgivning klar til at tvinge Premier League-klubberne til at dele en større del af deres indtægter nedad i klubsystemet.

Det beretter tv-stationen BBC.

– Hvis ikke fodbolden selv kan tage sig sammen og sikre en mere fair fordeling af indtægterne, så risikerer vi, at flere klubber kollapser, hvilket har store konsekvenser ude i lokalmiljøerne.

– Det er i alles interesse, at dette bliver ordnet hurtigt, siger Caroline Dinenage, der er formand for parlamentets udvalg for kultur, medier og sport.

En nylig rapport udarbejdet på vegne af udvalget har konkluderet, at den britiske regering bør udpege en uafhængig regulator, hvis ikke fodboldens egne myndigheder kommer med en løsning.

Den britiske regering har desuden tilkendegivet, at man til efteråret er parat til at fremsætte et forslag, hvis ikke der snarest findes en løsning.

Selv om der gennem længere tid har været kritik af distributionen af penge i engelsk fodbold, så er holdningen hos Premier League-klubberne, at de allerede deler tilstrækkeligt med de øvrige klubber.

De 20 klubber i Premier League har tidligere hævdet, at de allerede afgiver 15 procent af deres indtægter nedad i systemet.

Det sker blandt andet i form af de såkaldte faldskærmspenge, der skal sikre nedrykkere fra Englands bedste række en blødere økonomisk landing i den næstbedste række.

Premier League-klubberne har også henvist til, at de under coronakrisen sendte en hjælpepakke på 250 millioner pund (2,2 milliarder kroner) til trængte klubber længere nede i de engelske divisioner.

Formand for ligaorganisationen English Football League (EFL), Rick Parry, har udtalt, at han ønsker sig, at 25 procent af tv-indtægterne i engelsk fodbold samles i en fælles pulje.

For halvandet år siden berettede flere engelske medier, at indtægterne for salg af tv-rettigheder af Premier League over en treårig periode samlet set havde passeret 10 milliarder pund (86 milliarder kroner).

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Superliga-profil skadet

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

FC Midtjylland – FC København

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Brian Riemer på plads til topkamp

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spændende OB-nyhed

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Medier fælder hård dom

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Silkeborg IF – Viborg FF

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Jeg tror de vinder Superligaen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

De vil have Martin Braithwaite

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney