Portugiser efter stærke AaB-præstationer: Er ved at ramme niveauet

AaB-midtbanespilleren Pedro Ferreira så rigtig stærk ud senest i AaB’s hjemmesejr over Brøndby, og han nyder da også tilværelsen både på og uden for banen.



Mange AaB-spillere havde en rigtig god aften, da nordjyderne søndag aften besejrede Brøndby med 2-1 i Aalborg. Særligt midtbanespilleren Pedro Ferreira imponerede, og han blev af publikum kåret til kampens spiller, mens det også blev til en plads på ugens hold her på tipsbladet.dk efterfølgende.

Ferreira er inde i en god periode efter skiftet til Danmark fra Portugal, og han kan godt mærke, at det hele spiller. Også uden for banen, hvor indtrykket af Danmark og Aalborg har været glimrende:

– Jeg føler mig godt tilpas i AaB. Både på og uden for banen. Jeg rigtig glad for at være i AaB, og det er vigtigt for mig at være komfortabel i klubben og byen, for det er første gang, jeg bor uden for Portugal, siger Pedro Ferreira til klubbens hjemmeside.

Midtbanemanden kan desuden godt mærke, at han trives i rollen som 6’er på AaB-mandskabet. En rolle der er tilfaldet ham i endnu højere grad efter tilgangen af Oscar Hiljemark på midtbanen:

– Jeg kan godt mærke, at det er en rolle, jeg kender godt, og mod Brøndby I.F. og FC København har jeg ramt mit sædvanlige niveau fra Portugal. Samtidig har det også været holdets to bedste præstationer i denne sæson, så forhåbentlig kan vi fortsætte i det spor, lyder det fra Pedro Ferreira.

AaB’s næste opgave i 3F Superligaen er fredag aften ude mod Randers FC.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sender stikpille til FC København-flop

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

En voldsom ulighed

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i