Portugiser efter stærke AaB-præstationer: Er ved at ramme niveauet

AaB-midtbanespilleren Pedro Ferreira så rigtig stærk ud senest i AaB’s hjemmesejr over Brøndby, og han nyder da også tilværelsen både på og uden for banen.



Mange AaB-spillere havde en rigtig god aften, da nordjyderne søndag aften besejrede Brøndby med 2-1 i Aalborg. Særligt midtbanespilleren Pedro Ferreira imponerede, og han blev af publikum kåret til kampens spiller, mens det også blev til en plads på ugens hold her på tipsbladet.dk efterfølgende.

Ferreira er inde i en god periode efter skiftet til Danmark fra Portugal, og han kan godt mærke, at det hele spiller. Også uden for banen, hvor indtrykket af Danmark og Aalborg har været glimrende:

– Jeg føler mig godt tilpas i AaB. Både på og uden for banen. Jeg rigtig glad for at være i AaB, og det er vigtigt for mig at være komfortabel i klubben og byen, for det er første gang, jeg bor uden for Portugal, siger Pedro Ferreira til klubbens hjemmeside.

Midtbanemanden kan desuden godt mærke, at han trives i rollen som 6’er på AaB-mandskabet. En rolle der er tilfaldet ham i endnu højere grad efter tilgangen af Oscar Hiljemark på midtbanen:

– Jeg kan godt mærke, at det er en rolle, jeg kender godt, og mod Brøndby I.F. og FC København har jeg ramt mit sædvanlige niveau fra Portugal. Samtidig har det også været holdets to bedste præstationer i denne sæson, så forhåbentlig kan vi fortsætte i det spor, lyder det fra Pedro Ferreira.

AaB’s næste opgave i 3F Superligaen er fredag aften ude mod Randers FC.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København – Lyngby BK

På blokken til stort landstrænerjob

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

AGF – Brøndby IF

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

OB henter forsvarstalent i Brøndby

AC Horsens – FC Nordsjælland

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Spår FCK-fiasko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

I dag er det sidste chance for FC København

Viborg FF – OB