Portugiser efter stærke AaB-præstationer: Er ved at ramme niveauet

AaB-midtbanespilleren Pedro Ferreira så rigtig stærk ud senest i AaB’s hjemmesejr over Brøndby, og han nyder da også tilværelsen både på og uden for banen.



Mange AaB-spillere havde en rigtig god aften, da nordjyderne søndag aften besejrede Brøndby med 2-1 i Aalborg. Særligt midtbanespilleren Pedro Ferreira imponerede, og han blev af publikum kåret til kampens spiller, mens det også blev til en plads på ugens hold her på tipsbladet.dk efterfølgende.

Ferreira er inde i en god periode efter skiftet til Danmark fra Portugal, og han kan godt mærke, at det hele spiller. Også uden for banen, hvor indtrykket af Danmark og Aalborg har været glimrende:

– Jeg føler mig godt tilpas i AaB. Både på og uden for banen. Jeg rigtig glad for at være i AaB, og det er vigtigt for mig at være komfortabel i klubben og byen, for det er første gang, jeg bor uden for Portugal, siger Pedro Ferreira til klubbens hjemmeside.

Midtbanemanden kan desuden godt mærke, at han trives i rollen som 6’er på AaB-mandskabet. En rolle der er tilfaldet ham i endnu højere grad efter tilgangen af Oscar Hiljemark på midtbanen:

– Jeg kan godt mærke, at det er en rolle, jeg kender godt, og mod Brøndby I.F. og FC København har jeg ramt mit sædvanlige niveau fra Portugal. Samtidig har det også været holdets to bedste præstationer i denne sæson, så forhåbentlig kan vi fortsætte i det spor, lyder det fra Pedro Ferreira.

AaB’s næste opgave i 3F Superligaen er fredag aften ude mod Randers FC.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud