Portugiser efter stærke AaB-præstationer: Er ved at ramme niveauet

AaB-midtbanespilleren Pedro Ferreira så rigtig stærk ud senest i AaB’s hjemmesejr over Brøndby, og han nyder da også tilværelsen både på og uden for banen.



Mange AaB-spillere havde en rigtig god aften, da nordjyderne søndag aften besejrede Brøndby med 2-1 i Aalborg. Særligt midtbanespilleren Pedro Ferreira imponerede, og han blev af publikum kåret til kampens spiller, mens det også blev til en plads på ugens hold her på tipsbladet.dk efterfølgende.

Ferreira er inde i en god periode efter skiftet til Danmark fra Portugal, og han kan godt mærke, at det hele spiller. Også uden for banen, hvor indtrykket af Danmark og Aalborg har været glimrende:

– Jeg føler mig godt tilpas i AaB. Både på og uden for banen. Jeg rigtig glad for at være i AaB, og det er vigtigt for mig at være komfortabel i klubben og byen, for det er første gang, jeg bor uden for Portugal, siger Pedro Ferreira til klubbens hjemmeside.

Midtbanemanden kan desuden godt mærke, at han trives i rollen som 6’er på AaB-mandskabet. En rolle der er tilfaldet ham i endnu højere grad efter tilgangen af Oscar Hiljemark på midtbanen:

– Jeg kan godt mærke, at det er en rolle, jeg kender godt, og mod Brøndby I.F. og FC København har jeg ramt mit sædvanlige niveau fra Portugal. Samtidig har det også været holdets to bedste præstationer i denne sæson, så forhåbentlig kan vi fortsætte i det spor, lyder det fra Pedro Ferreira.

AaB’s næste opgave i 3F Superligaen er fredag aften ude mod Randers FC.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark