For første gang i seks år har FC København vundet pokalturneringen.
Torsdag sørgede det portugisiske januarindkøb Diogo Gonçalves for en 1-0-sejr over AaB i pokalfinalen med et flot mål kort inde i anden halvleg.
Det var historiens fjerde møde mellem de to hold i en pokalfinale, og det var tredje gang, at FCK vandt. Alle tre FCK-sejre har været med cifrene 1-0.
De tabende nordjyder havde stor ære af finalen, men Lars Kramers annullerede udligning var eneste kvalificerede AaB-forsøg i kampen.
På hjemmeholdets bænk kan Jacob Neestrup glæde sig over sin første titel som FCK-træner. Og den kom endda på en dag, hvor skader atter drillede hovedstadsklubben.
Kort før kampstart måtte Lukas Lerager melde forfald med en skade. I stedet startede Rasmus Falk, men den fynske tekniker fik også en kort dag på kontoret. Uden at have sat noget aftryk blev han skiftet ud med en skade i slutningen af første halvleg.
Til gengæld gik det tilstrækkeligt godt på banen til, at Mohamed Daramy kunne nøjes med at se kampen fra bænken, selv om han var meldt klar til at få en rolle trods at være udgået med en skade i søndags.
De 34.937 tilskuere i den stemningsfyldte nationalarena overværede en intens, men låst og chancefattig første halvleg, hvor ingen af de to målmænd blev sat på prøve.
Umiddelbart var det svært at se, hvilket af de to hold der er en del af guldkampen, og hvilket der kæmper for overlevelse i bunden af Superligaen.
Den bedste scoringsmulighed i første halvleg fandt sted i tillægstiden. Jordan Larsson drev bolden mod mål og havde blik for Diogo Gonçalves ved bageste stolpe, men heroisk fik Kasper Jørgensen med en glidende tackling afværget den farlige situation til et hjørnespark.
På tribunerne gav begge holds talstærke fangrupper den fuld gas med slagsange, trommer og fyrværkerishow.
Den hvidklædte halvdel af tilskuerne fik en belønning for opbakningen to minutter efter pausen.
Lidt tilfældigt havnede bolden for fødderne af Goncalves på kanten af feltet, og resolut og kontrolleret dirigerede portugiseren bolden over i det lange målhjørne.
Efterfølgende løb målscoreren helt op på tribunen bag trænerbænken for at fejre målet med den langtidsskadede FCK-kaptajn Carlos Zeca.
Målet satte fut i kampen, og ti minutter senere brød de næsten 15.000 nordjyder ud i vild jubel, da de troede, at Lars Kramer havde udlignet efter et hjørnespark.
Glæden varede kun kort, for dommer Jakob Sundberg løb hurtigt ud til sin skærm for at se situationen igen. Inde foran mål var Pedro Ferreira offside, og han generede FCK-keeper Kamil Grabaras udsyn, og så blev Kramers mål annulleret.
Trods offensive indskiftninger lykkedes det ikke for AaB at få skabt chancer eller panik før lukketid. I stedet endte det, som det ofte gør, når nordjyderne er i pokalfinalen. Statistikken lyder fortsat på beskedne tre titler i nu 13 pokalfinaler.
Med pokaltriumfen får FCK turneringspokalen til evigt eje, eftersom klubben har vundet den seks gange, siden den tidligere pokal blev sendt til Brøndby i 2008. Til næste års pokalfinale skal der designes en ny pokal.
I de kommende uger jagter FCK endnu et trofæ, når Superligaens guldstrid skal afgøres.
Og mens FCK har tanket selvtillid til topkampene, skal AaB hurtigt sunde sig inden de afgørende tre runder om at blive i landets bedste række.
/ritzau/
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne