Skuffende Manchester United sænket på Old Trafford

João Moutinho sørgede for at sende Manchester United til tælling, da han hårdt sparkede kuglen i kassen.



Den 35-årige portugiser João Moutinho blev den store helt, da Wolverhampton mandag nedlagde Manchester United med 1-0 på Old Trafford.

Den garvede midtbanespiller dukkede op og smadrede kuglen fladt i netmaskerne efter 82 minutter.

Det skete efter en anden halvleg, hvor United havde overtaget taktstokken fra Wolverhampton, der før pausen var længder bedre end værterne.

Moutinho udviste koldblodighed, da chancen opstod, og Wolverhampton tog dermed en stor skalp på græstæppet i Manchester.

Dermed vandt Wolverhampton på Old Trafford for første gang siden februar 1980. Forinden var det blevet til ti møder med syv nederlag og tre uafgjorte til følge. Det blev samtidig Ralf Rangnicks første nederlag som United-træner.

Med nederlaget missede United muligheden for at holde snor i holdene i top-4. Klubben har 31 point på syvendepladsen, mens Arsenal på fjerdepladsen har 35 point. Wolverhampton er på ottendepladsen med 28 point.

Wolverhampton kom bedst ud af spillertunnelen og greb taktstokken. Gæsterne satte et højt tempo og kom til masser af afslutninger i første halvleg, hvor United havde mere end svært ved at finde fodfæste.

Ruben Neves var tættest på at score, da han efter 12 minutter sendte en smuk flugter mod mål, hvor United-målmand David De Gea måtte helt op under overliggeren for at tippe kuglen over mål.

Skadesplagede Phil Jones diskede op med et flot comeback for United i sin første kamp i 707 dage og ryddede flere gange op, når Wolverhampton kom stormende ned mod United-forsvaret.

Værterne fik markant bedre styr på situationen efter pausen. Wolverhampton kom ikke med samme energiniveau som i første halvleg, og det gjorde det lettere for United.

Store chancer var der dog ikke mange af. Skarpheden manglede i pasningsspillet, når United byggede op.

Først efter 66 minutter kom United rigtig tæt på. Indskiftede Bruno Fernandes fik bolden i helt fri position i feltet og bankede den på overliggeren.

United fik et frispark ud af anstrengelserne, og det førte til et mål, som dog blev annulleret, fordi Cristiano Ronaldo havde sneget sig i offside.

Wolverhampton meldte sig ind igen. Nemanja Matic trak nødbremsen og fældede indskiftede Adama Traoré, som havde sat i galop frem ad banen. På det efterfølgende frispark sendte Romain Saïss bolden på overliggeren.

Efter 82 minutter stak gæsterne hul på bylden. Værterne kunne ikke få bolden ordentligt væk, og så dukkede João Moutinho op på kanten af feltet og bragede den fladt forbi David De Gea.

Bruno Fernandes var tæt på at udligne på frispark til allersidst, men José Sá var på plads i målet.

/ritzau/





Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Arsenal-stjerne svarer igen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Mexico kommer med markant melding om VM

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu svarer David Nielsen

Osula slår alle andre

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’