Den 35-årige portugiser João Moutinho blev den store helt, da Wolverhampton mandag nedlagde Manchester United med 1-0 på Old Trafford.
Den garvede midtbanespiller dukkede op og smadrede kuglen fladt i netmaskerne efter 82 minutter.
Det skete efter en anden halvleg, hvor United havde overtaget taktstokken fra Wolverhampton, der før pausen var længder bedre end værterne.
Moutinho udviste koldblodighed, da chancen opstod, og Wolverhampton tog dermed en stor skalp på græstæppet i Manchester.
Dermed vandt Wolverhampton på Old Trafford for første gang siden februar 1980. Forinden var det blevet til ti møder med syv nederlag og tre uafgjorte til følge. Det blev samtidig Ralf Rangnicks første nederlag som United-træner.
Med nederlaget missede United muligheden for at holde snor i holdene i top-4. Klubben har 31 point på syvendepladsen, mens Arsenal på fjerdepladsen har 35 point. Wolverhampton er på ottendepladsen med 28 point.
Wolverhampton kom bedst ud af spillertunnelen og greb taktstokken. Gæsterne satte et højt tempo og kom til masser af afslutninger i første halvleg, hvor United havde mere end svært ved at finde fodfæste.
Ruben Neves var tættest på at score, da han efter 12 minutter sendte en smuk flugter mod mål, hvor United-målmand David De Gea måtte helt op under overliggeren for at tippe kuglen over mål.
Skadesplagede Phil Jones diskede op med et flot comeback for United i sin første kamp i 707 dage og ryddede flere gange op, når Wolverhampton kom stormende ned mod United-forsvaret.
Værterne fik markant bedre styr på situationen efter pausen. Wolverhampton kom ikke med samme energiniveau som i første halvleg, og det gjorde det lettere for United.
Store chancer var der dog ikke mange af. Skarpheden manglede i pasningsspillet, når United byggede op.
Først efter 66 minutter kom United rigtig tæt på. Indskiftede Bruno Fernandes fik bolden i helt fri position i feltet og bankede den på overliggeren.
United fik et frispark ud af anstrengelserne, og det førte til et mål, som dog blev annulleret, fordi Cristiano Ronaldo havde sneget sig i offside.
Wolverhampton meldte sig ind igen. Nemanja Matic trak nødbremsen og fældede indskiftede Adama Traoré, som havde sat i galop frem ad banen. På det efterfølgende frispark sendte Romain Saïss bolden på overliggeren.
Efter 82 minutter stak gæsterne hul på bylden. Værterne kunne ikke få bolden ordentligt væk, og så dukkede João Moutinho op på kanten af feltet og bragede den fladt forbi David De Gea.
Bruno Fernandes var tæt på at udligne på frispark til allersidst, men José Sá var på plads i målet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Medie: Stor ændring på vej i Superliga-klub
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
