Den 35-årige portugiser João Moutinho blev den store helt, da Wolverhampton mandag nedlagde Manchester United med 1-0 på Old Trafford.
Den garvede midtbanespiller dukkede op og smadrede kuglen fladt i netmaskerne efter 82 minutter.
Det skete efter en anden halvleg, hvor United havde overtaget taktstokken fra Wolverhampton, der før pausen var længder bedre end værterne.
Moutinho udviste koldblodighed, da chancen opstod, og Wolverhampton tog dermed en stor skalp på græstæppet i Manchester.
Dermed vandt Wolverhampton på Old Trafford for første gang siden februar 1980. Forinden var det blevet til ti møder med syv nederlag og tre uafgjorte til følge. Det blev samtidig Ralf Rangnicks første nederlag som United-træner.
Med nederlaget missede United muligheden for at holde snor i holdene i top-4. Klubben har 31 point på syvendepladsen, mens Arsenal på fjerdepladsen har 35 point. Wolverhampton er på ottendepladsen med 28 point.
Wolverhampton kom bedst ud af spillertunnelen og greb taktstokken. Gæsterne satte et højt tempo og kom til masser af afslutninger i første halvleg, hvor United havde mere end svært ved at finde fodfæste.
Ruben Neves var tættest på at score, da han efter 12 minutter sendte en smuk flugter mod mål, hvor United-målmand David De Gea måtte helt op under overliggeren for at tippe kuglen over mål.
Skadesplagede Phil Jones diskede op med et flot comeback for United i sin første kamp i 707 dage og ryddede flere gange op, når Wolverhampton kom stormende ned mod United-forsvaret.
Værterne fik markant bedre styr på situationen efter pausen. Wolverhampton kom ikke med samme energiniveau som i første halvleg, og det gjorde det lettere for United.
Store chancer var der dog ikke mange af. Skarpheden manglede i pasningsspillet, når United byggede op.
Først efter 66 minutter kom United rigtig tæt på. Indskiftede Bruno Fernandes fik bolden i helt fri position i feltet og bankede den på overliggeren.
United fik et frispark ud af anstrengelserne, og det førte til et mål, som dog blev annulleret, fordi Cristiano Ronaldo havde sneget sig i offside.
Wolverhampton meldte sig ind igen. Nemanja Matic trak nødbremsen og fældede indskiftede Adama Traoré, som havde sat i galop frem ad banen. På det efterfølgende frispark sendte Romain Saïss bolden på overliggeren.
Efter 82 minutter stak gæsterne hul på bylden. Værterne kunne ikke få bolden ordentligt væk, og så dukkede João Moutinho op på kanten af feltet og bragede den fladt forbi David De Gea.
Bruno Fernandes var tæt på at udligne på frispark til allersidst, men José Sá var på plads i målet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
Mathias Zanka går viralt
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
