Den 35-årige portugiser João Moutinho blev den store helt, da Wolverhampton mandag nedlagde Manchester United med 1-0 på Old Trafford.
Den garvede midtbanespiller dukkede op og smadrede kuglen fladt i netmaskerne efter 82 minutter.
Det skete efter en anden halvleg, hvor United havde overtaget taktstokken fra Wolverhampton, der før pausen var længder bedre end værterne.
Moutinho udviste koldblodighed, da chancen opstod, og Wolverhampton tog dermed en stor skalp på græstæppet i Manchester.
Dermed vandt Wolverhampton på Old Trafford for første gang siden februar 1980. Forinden var det blevet til ti møder med syv nederlag og tre uafgjorte til følge. Det blev samtidig Ralf Rangnicks første nederlag som United-træner.
Med nederlaget missede United muligheden for at holde snor i holdene i top-4. Klubben har 31 point på syvendepladsen, mens Arsenal på fjerdepladsen har 35 point. Wolverhampton er på ottendepladsen med 28 point.
Wolverhampton kom bedst ud af spillertunnelen og greb taktstokken. Gæsterne satte et højt tempo og kom til masser af afslutninger i første halvleg, hvor United havde mere end svært ved at finde fodfæste.
Ruben Neves var tættest på at score, da han efter 12 minutter sendte en smuk flugter mod mål, hvor United-målmand David De Gea måtte helt op under overliggeren for at tippe kuglen over mål.
Skadesplagede Phil Jones diskede op med et flot comeback for United i sin første kamp i 707 dage og ryddede flere gange op, når Wolverhampton kom stormende ned mod United-forsvaret.
Værterne fik markant bedre styr på situationen efter pausen. Wolverhampton kom ikke med samme energiniveau som i første halvleg, og det gjorde det lettere for United.
Store chancer var der dog ikke mange af. Skarpheden manglede i pasningsspillet, når United byggede op.
Først efter 66 minutter kom United rigtig tæt på. Indskiftede Bruno Fernandes fik bolden i helt fri position i feltet og bankede den på overliggeren.
United fik et frispark ud af anstrengelserne, og det førte til et mål, som dog blev annulleret, fordi Cristiano Ronaldo havde sneget sig i offside.
Wolverhampton meldte sig ind igen. Nemanja Matic trak nødbremsen og fældede indskiftede Adama Traoré, som havde sat i galop frem ad banen. På det efterfølgende frispark sendte Romain Saïss bolden på overliggeren.
Efter 82 minutter stak gæsterne hul på bylden. Værterne kunne ikke få bolden ordentligt væk, og så dukkede João Moutinho op på kanten af feltet og bragede den fladt forbi David De Gea.
Bruno Fernandes var tæt på at udligne på frispark til allersidst, men José Sá var på plads i målet.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
