Skuffende Manchester United sænket på Old Trafford

João Moutinho sørgede for at sende Manchester United til tælling, da han hårdt sparkede kuglen i kassen.



Den 35-årige portugiser João Moutinho blev den store helt, da Wolverhampton mandag nedlagde Manchester United med 1-0 på Old Trafford.

Den garvede midtbanespiller dukkede op og smadrede kuglen fladt i netmaskerne efter 82 minutter.

Det skete efter en anden halvleg, hvor United havde overtaget taktstokken fra Wolverhampton, der før pausen var længder bedre end værterne.

Moutinho udviste koldblodighed, da chancen opstod, og Wolverhampton tog dermed en stor skalp på græstæppet i Manchester.

Dermed vandt Wolverhampton på Old Trafford for første gang siden februar 1980. Forinden var det blevet til ti møder med syv nederlag og tre uafgjorte til følge. Det blev samtidig Ralf Rangnicks første nederlag som United-træner.

Med nederlaget missede United muligheden for at holde snor i holdene i top-4. Klubben har 31 point på syvendepladsen, mens Arsenal på fjerdepladsen har 35 point. Wolverhampton er på ottendepladsen med 28 point.

Wolverhampton kom bedst ud af spillertunnelen og greb taktstokken. Gæsterne satte et højt tempo og kom til masser af afslutninger i første halvleg, hvor United havde mere end svært ved at finde fodfæste.

Ruben Neves var tættest på at score, da han efter 12 minutter sendte en smuk flugter mod mål, hvor United-målmand David De Gea måtte helt op under overliggeren for at tippe kuglen over mål.

Skadesplagede Phil Jones diskede op med et flot comeback for United i sin første kamp i 707 dage og ryddede flere gange op, når Wolverhampton kom stormende ned mod United-forsvaret.

Værterne fik markant bedre styr på situationen efter pausen. Wolverhampton kom ikke med samme energiniveau som i første halvleg, og det gjorde det lettere for United.

Store chancer var der dog ikke mange af. Skarpheden manglede i pasningsspillet, når United byggede op.

Først efter 66 minutter kom United rigtig tæt på. Indskiftede Bruno Fernandes fik bolden i helt fri position i feltet og bankede den på overliggeren.

United fik et frispark ud af anstrengelserne, og det førte til et mål, som dog blev annulleret, fordi Cristiano Ronaldo havde sneget sig i offside.

Wolverhampton meldte sig ind igen. Nemanja Matic trak nødbremsen og fældede indskiftede Adama Traoré, som havde sat i galop frem ad banen. På det efterfølgende frispark sendte Romain Saïss bolden på overliggeren.

Efter 82 minutter stak gæsterne hul på bylden. Værterne kunne ikke få bolden ordentligt væk, og så dukkede João Moutinho op på kanten af feltet og bragede den fladt forbi David De Gea.

Bruno Fernandes var tæt på at udligne på frispark til allersidst, men José Sá var på plads i målet.

/ritzau/



Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Silkeborg IF – AGF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

I svime over German Onugkha

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Danmark imponerer på talentliste

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

– Korthuset er væltet

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Riemer svarer på Tøftings kritik

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Millionregn over Ståle Solbakken

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning