Yussuf Poulsen blev den store helt mod Dortmund

Yussuf Poulsen scorede i overtiden i en vild afslutning mod Dortmund, der spillede i undertal i 75 minutter.



Landsholdsspilleren Yussuf Poulsen var lørdag med til at sikre RB Leipzig en 3-2-sejr ude over Borussia Dortmund i Bundesligaen.

Danskeren gjorde det til 3-1 i overtiden, og scoringen viste sig at blive mere afgørende, end de fleste måske regnede med, da Dortmund efterfølgende fik reduceret.

Dortmund pressede på i de sidste sekunder og havde chancen for at få udlignet.

Leipzig havde ellers domineret den svære udekamp fra start til slut, efter at Dortmund var blevet reduceret til ti mand allerede efter et kvarter.

Rutinerede Mats Hummels hægtede gæsternes lynhurtige angriber Lois Openda på kanten af straffesparksfeltet, og i første omgang pegede dommeren på pletten og gav Hummels gult.

Et VAR-tjek fandt dog, at Openda blev nedlagt lige udenfor feltet, så straffesparket blev ændret til et frispark, og det gule kort til Hummels blev konverteret til rødt.

Med en spiller i undertal satte Leipzig sig endnu mere på spillet, og efter en halv times tid kom føringsmålet.

Et hjørnespark dalede ned i feltet, hvor Dortmunds Ramy Bensebaini med en skidt aktion headede bolden i eget mål.

I første halvlegs tillægstid fik Dortmund en pludselig og uventet opblomstring med tre store chancer.

Lige før pausefløjtet gav det udbytte, da Julian Brandt smed bolden i en blød bue over i bagrummet, hvor indskiftede Niklas Süle dukkede op og med indersiden flugtede 1-1-målet ind.

Leipzig fik mest ud af pausen, og straks fra start blev Dortmund trykket i bund af gæsterne.

Efter få minutter kunne værterne ikke modstå presset mere, da Christoph Baumgartner blev spillet fri foran mål og gjorde det til 2-1.

Danske Yussuf Poulsen kom ind i det sidste kvarter, og danskeren gjorde ikke umiddelbart det store væsen af sig.

I overtiden blev han dog spillet fri, og efter et fikst træk forbi en Dortmund-forsvarer bankede han bolden i mål.

Ligesom i første halvleg fandt Dortmund nogle ekstra kræfter frem til de sidste minutter. Det lykkedes Niclas Fullkrug at få reduceret til 2-3, men mere blev det ikke til trods flere fine chancer.

Leipzig indtager Bundesligaens fjerdeplads med 29 point, mens Dortmund har 25 point på femtepladsen. Dortmund har dog blot hentet fire point i de seneste fem kampe.

/ritzau/



CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Klar besked til FCK-fans

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København interesseret i denne angriber

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

– Vi bør være favoritter

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Forlænger med Ståle Solbakken

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Peger på mulig gave til FCK

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’