Yussuf Poulsen blev den store helt mod Dortmund

Yussuf Poulsen scorede i overtiden i en vild afslutning mod Dortmund, der spillede i undertal i 75 minutter.



Landsholdsspilleren Yussuf Poulsen var lørdag med til at sikre RB Leipzig en 3-2-sejr ude over Borussia Dortmund i Bundesligaen.

Danskeren gjorde det til 3-1 i overtiden, og scoringen viste sig at blive mere afgørende, end de fleste måske regnede med, da Dortmund efterfølgende fik reduceret.

Dortmund pressede på i de sidste sekunder og havde chancen for at få udlignet.

Leipzig havde ellers domineret den svære udekamp fra start til slut, efter at Dortmund var blevet reduceret til ti mand allerede efter et kvarter.

Rutinerede Mats Hummels hægtede gæsternes lynhurtige angriber Lois Openda på kanten af straffesparksfeltet, og i første omgang pegede dommeren på pletten og gav Hummels gult.

Et VAR-tjek fandt dog, at Openda blev nedlagt lige udenfor feltet, så straffesparket blev ændret til et frispark, og det gule kort til Hummels blev konverteret til rødt.

Med en spiller i undertal satte Leipzig sig endnu mere på spillet, og efter en halv times tid kom føringsmålet.

Et hjørnespark dalede ned i feltet, hvor Dortmunds Ramy Bensebaini med en skidt aktion headede bolden i eget mål.

I første halvlegs tillægstid fik Dortmund en pludselig og uventet opblomstring med tre store chancer.

Lige før pausefløjtet gav det udbytte, da Julian Brandt smed bolden i en blød bue over i bagrummet, hvor indskiftede Niklas Süle dukkede op og med indersiden flugtede 1-1-målet ind.

Leipzig fik mest ud af pausen, og straks fra start blev Dortmund trykket i bund af gæsterne.

Efter få minutter kunne værterne ikke modstå presset mere, da Christoph Baumgartner blev spillet fri foran mål og gjorde det til 2-1.

Danske Yussuf Poulsen kom ind i det sidste kvarter, og danskeren gjorde ikke umiddelbart det store væsen af sig.

I overtiden blev han dog spillet fri, og efter et fikst træk forbi en Dortmund-forsvarer bankede han bolden i mål.

Ligesom i første halvleg fandt Dortmund nogle ekstra kræfter frem til de sidste minutter. Det lykkedes Niclas Fullkrug at få reduceret til 2-3, men mere blev det ikke til trods flere fine chancer.

Leipzig indtager Bundesligaens fjerdeplads med 29 point, mens Dortmund har 25 point på femtepladsen. Dortmund har dog blot hentet fire point i de seneste fem kampe.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Svækkede SIF taber i Randers 

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De viser interesse for Lyngby-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag