Landsholdsspilleren Yussuf Poulsen var lørdag med til at sikre RB Leipzig en 3-2-sejr ude over Borussia Dortmund i Bundesligaen.
Danskeren gjorde det til 3-1 i overtiden, og scoringen viste sig at blive mere afgørende, end de fleste måske regnede med, da Dortmund efterfølgende fik reduceret.
Dortmund pressede på i de sidste sekunder og havde chancen for at få udlignet.
Leipzig havde ellers domineret den svære udekamp fra start til slut, efter at Dortmund var blevet reduceret til ti mand allerede efter et kvarter.
Rutinerede Mats Hummels hægtede gæsternes lynhurtige angriber Lois Openda på kanten af straffesparksfeltet, og i første omgang pegede dommeren på pletten og gav Hummels gult.
Et VAR-tjek fandt dog, at Openda blev nedlagt lige udenfor feltet, så straffesparket blev ændret til et frispark, og det gule kort til Hummels blev konverteret til rødt.
Med en spiller i undertal satte Leipzig sig endnu mere på spillet, og efter en halv times tid kom føringsmålet.
Et hjørnespark dalede ned i feltet, hvor Dortmunds Ramy Bensebaini med en skidt aktion headede bolden i eget mål.
I første halvlegs tillægstid fik Dortmund en pludselig og uventet opblomstring med tre store chancer.
Lige før pausefløjtet gav det udbytte, da Julian Brandt smed bolden i en blød bue over i bagrummet, hvor indskiftede Niklas Süle dukkede op og med indersiden flugtede 1-1-målet ind.
Leipzig fik mest ud af pausen, og straks fra start blev Dortmund trykket i bund af gæsterne.
Efter få minutter kunne værterne ikke modstå presset mere, da Christoph Baumgartner blev spillet fri foran mål og gjorde det til 2-1.
Danske Yussuf Poulsen kom ind i det sidste kvarter, og danskeren gjorde ikke umiddelbart det store væsen af sig.
I overtiden blev han dog spillet fri, og efter et fikst træk forbi en Dortmund-forsvarer bankede han bolden i mål.
Ligesom i første halvleg fandt Dortmund nogle ekstra kræfter frem til de sidste minutter. Det lykkedes Niclas Fullkrug at få reduceret til 2-3, men mere blev det ikke til trods flere fine chancer.
Leipzig indtager Bundesligaens fjerdeplads med 29 point, mens Dortmund har 25 point på femtepladsen. Dortmund har dog blot hentet fire point i de seneste fem kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT