Yussuf Poulsen blev den store helt mod Dortmund

Yussuf Poulsen scorede i overtiden i en vild afslutning mod Dortmund, der spillede i undertal i 75 minutter.



Landsholdsspilleren Yussuf Poulsen var lørdag med til at sikre RB Leipzig en 3-2-sejr ude over Borussia Dortmund i Bundesligaen.

Danskeren gjorde det til 3-1 i overtiden, og scoringen viste sig at blive mere afgørende, end de fleste måske regnede med, da Dortmund efterfølgende fik reduceret.

Dortmund pressede på i de sidste sekunder og havde chancen for at få udlignet.

Leipzig havde ellers domineret den svære udekamp fra start til slut, efter at Dortmund var blevet reduceret til ti mand allerede efter et kvarter.

Rutinerede Mats Hummels hægtede gæsternes lynhurtige angriber Lois Openda på kanten af straffesparksfeltet, og i første omgang pegede dommeren på pletten og gav Hummels gult.

Et VAR-tjek fandt dog, at Openda blev nedlagt lige udenfor feltet, så straffesparket blev ændret til et frispark, og det gule kort til Hummels blev konverteret til rødt.

Med en spiller i undertal satte Leipzig sig endnu mere på spillet, og efter en halv times tid kom føringsmålet.

Et hjørnespark dalede ned i feltet, hvor Dortmunds Ramy Bensebaini med en skidt aktion headede bolden i eget mål.

I første halvlegs tillægstid fik Dortmund en pludselig og uventet opblomstring med tre store chancer.

Lige før pausefløjtet gav det udbytte, da Julian Brandt smed bolden i en blød bue over i bagrummet, hvor indskiftede Niklas Süle dukkede op og med indersiden flugtede 1-1-målet ind.

Leipzig fik mest ud af pausen, og straks fra start blev Dortmund trykket i bund af gæsterne.

Efter få minutter kunne værterne ikke modstå presset mere, da Christoph Baumgartner blev spillet fri foran mål og gjorde det til 2-1.

Danske Yussuf Poulsen kom ind i det sidste kvarter, og danskeren gjorde ikke umiddelbart det store væsen af sig.

I overtiden blev han dog spillet fri, og efter et fikst træk forbi en Dortmund-forsvarer bankede han bolden i mål.

Ligesom i første halvleg fandt Dortmund nogle ekstra kræfter frem til de sidste minutter. Det lykkedes Niclas Fullkrug at få reduceret til 2-3, men mere blev det ikke til trods flere fine chancer.

Leipzig indtager Bundesligaens fjerdeplads med 29 point, mens Dortmund har 25 point på femtepladsen. Dortmund har dog blot hentet fire point i de seneste fem kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Hård kritik af FCM-profil

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘De har grinet deres røv i laser’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Superliga-klub bedst i hele verden

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Gift Links hylder FCK-legende

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Nu er han pludselig syg

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Glem det, Leicester!

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’