Yussuf Poulsen blev den store helt mod Dortmund

Yussuf Poulsen scorede i overtiden i en vild afslutning mod Dortmund, der spillede i undertal i 75 minutter.



Landsholdsspilleren Yussuf Poulsen var lørdag med til at sikre RB Leipzig en 3-2-sejr ude over Borussia Dortmund i Bundesligaen.

Danskeren gjorde det til 3-1 i overtiden, og scoringen viste sig at blive mere afgørende, end de fleste måske regnede med, da Dortmund efterfølgende fik reduceret.

Dortmund pressede på i de sidste sekunder og havde chancen for at få udlignet.

Leipzig havde ellers domineret den svære udekamp fra start til slut, efter at Dortmund var blevet reduceret til ti mand allerede efter et kvarter.

Rutinerede Mats Hummels hægtede gæsternes lynhurtige angriber Lois Openda på kanten af straffesparksfeltet, og i første omgang pegede dommeren på pletten og gav Hummels gult.

Et VAR-tjek fandt dog, at Openda blev nedlagt lige udenfor feltet, så straffesparket blev ændret til et frispark, og det gule kort til Hummels blev konverteret til rødt.

Med en spiller i undertal satte Leipzig sig endnu mere på spillet, og efter en halv times tid kom føringsmålet.

Et hjørnespark dalede ned i feltet, hvor Dortmunds Ramy Bensebaini med en skidt aktion headede bolden i eget mål.

I første halvlegs tillægstid fik Dortmund en pludselig og uventet opblomstring med tre store chancer.

Lige før pausefløjtet gav det udbytte, da Julian Brandt smed bolden i en blød bue over i bagrummet, hvor indskiftede Niklas Süle dukkede op og med indersiden flugtede 1-1-målet ind.

Leipzig fik mest ud af pausen, og straks fra start blev Dortmund trykket i bund af gæsterne.

Efter få minutter kunne værterne ikke modstå presset mere, da Christoph Baumgartner blev spillet fri foran mål og gjorde det til 2-1.

Danske Yussuf Poulsen kom ind i det sidste kvarter, og danskeren gjorde ikke umiddelbart det store væsen af sig.

I overtiden blev han dog spillet fri, og efter et fikst træk forbi en Dortmund-forsvarer bankede han bolden i mål.

Ligesom i første halvleg fandt Dortmund nogle ekstra kræfter frem til de sidste minutter. Det lykkedes Niclas Fullkrug at få reduceret til 2-3, men mere blev det ikke til trods flere fine chancer.

Leipzig indtager Bundesligaens fjerdeplads med 29 point, mens Dortmund har 25 point på femtepladsen. Dortmund har dog blot hentet fire point i de seneste fem kampe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby