Poulsen vil levere topkamp mod FCK

FC Midtjyllands midtbanespiller Jakob Poulsen har høje forventninger til sig selv før forårssæsonen.



27-årige Jakob Poulsen starter på søndag sandsynligvis inde i kampen mod FC København, der bliver Poulsens første alvorlige i FCM-trøjen oven på et efterår, hvor han først til sidst gjorde et par indhop oven på sin operation i august.

Hjemmekampen er en af FCM’s vigtigste i foråret, da holdet har brugt vintermånederne til at øve sig i at spille bolden mere langs jorden, hvilket bliver en udfordring mod Danmarks pt suverænt stærkeste klubhold.

For Jakob Poulsen er det første kamp siden februar sidste år, hvor der ikke er en plagsom sene i venstre fod, der hæmmer bevægelserne, og det får midtbanedynamoen til at stille høje krav til sig selv.

– Jeg forventer, at jeg leverer det, jeg kunne før skaden. For mig selv har jeg ingen restriktioner. Jeg siger ikke til mig selv: ‘Ah, men det er også fordi det ikke er så længe siden, du vendte tilbage.’ Sådan er det overhovedet ikke. Jeg er skuffet, hvis det ikke fungerer, som det plejer. Sådan er jeg, det kan jeg ikke lave om på, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Du kan læse mere om Jakob Poulsen og få en massiv dækning af Superliga-forårspremieren i Tipsbladet Indsigt, der er på gaden nu. Du kan spare turen til din bladforhandler ved at købe bladet online Tipsbladets E-avis, som du finder ved at klikke her.





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Wayne Rooney vild med dansk angriber