Poulsen vil levere topkamp mod FCK

FC Midtjyllands midtbanespiller Jakob Poulsen har høje forventninger til sig selv før forårssæsonen.



27-årige Jakob Poulsen starter på søndag sandsynligvis inde i kampen mod FC København, der bliver Poulsens første alvorlige i FCM-trøjen oven på et efterår, hvor han først til sidst gjorde et par indhop oven på sin operation i august.

Hjemmekampen er en af FCM’s vigtigste i foråret, da holdet har brugt vintermånederne til at øve sig i at spille bolden mere langs jorden, hvilket bliver en udfordring mod Danmarks pt suverænt stærkeste klubhold.

For Jakob Poulsen er det første kamp siden februar sidste år, hvor der ikke er en plagsom sene i venstre fod, der hæmmer bevægelserne, og det får midtbanedynamoen til at stille høje krav til sig selv.

– Jeg forventer, at jeg leverer det, jeg kunne før skaden. For mig selv har jeg ingen restriktioner. Jeg siger ikke til mig selv: ‘Ah, men det er også fordi det ikke er så længe siden, du vendte tilbage.’ Sådan er det overhovedet ikke. Jeg er skuffet, hvis det ikke fungerer, som det plejer. Sådan er jeg, det kan jeg ikke lave om på, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Du kan læse mere om Jakob Poulsen og få en massiv dækning af Superliga-forårspremieren i Tipsbladet Indsigt, der er på gaden nu. Du kan spare turen til din bladforhandler ved at købe bladet online Tipsbladets E-avis, som du finder ved at klikke her.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Uwe Rösler henter dansker

Dybt forundret over Superliga-flop

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar