Argentinas fodboldpræsident: Galskaben er total

1,5 millioner fans og 130.000 journalister har ifølge fodboldchef forsøgt at få adgang til Argentinas kamp.



Det argentinske fodboldlandsholds popularitet er enorm i hjemlandet oven på VM-triumfen i Qatar i december sidste år.

Det er blevet understreget op til Argentinas testkamp mod Panama hjemme i Buenos Aires natten til fredag dansk tid, den første holdet spiller siden VM-finalen mod Frankrig.

Ifølge nyhedsbureauet AFP har mere end 1,5 millioner argentinske fans ansøgt om billet til kampen, der spilles på Estadio Monumental.

De måtte kæmpe om 63.000 tilgængelige billetter, da 20.000 billetter allerede var gået til inviterede personer.

De billigste billetter kostede 12.000 pesos (400 kroner), mens de dyreste gik for 49.000 pesos (1650 kroner), hvilket er mere end halvdelen af den gennemsnitlige månedsløn i Argentina.

Præsidenten for Argentinas Fodboldforbund (AFA), Claudia Tapia, fortæller desuden, at man har modtaget mere end 130.000 anmodninger om medieakkrediteringer, men at man kun har kapacitet til 344 journalister.

– Vi ville elske at kunne rumme alle, men vi ville have brug for to stadioner bare til journalisterne. Galskaben for Argentina er total, siger Claudia Tapia.

De mange, der ikke kan komme ind på stadion, kan i det mindste se kampen gratis på tv, da regeringen har besluttet, at den skal være tilgængelig for alle.

Landstræner Lionel Scaloni fortæller, at holdet vil gøre alt for at leve op til de store forventninger.

– Målet er at blive ved med at spille på samme niveau. Nu bliver det sværere end nogensinde, fordi alle vil slå os, siger Scaloni op til kampen.

Han har superstjernen over dem alle, Lionel Messi, med til kampen.

– Han er i god form og vil gerne fortsætte. I øjeblikket er han glad for at være på landsholdet. Når han fortæller mig, at han ikke har det godt, så må vi se på det, lyder det fra landstræneren.

Kampen mod Panama begynder klokken 00.30 natten til fredag dansk tid. Fire dage senere skal Argentina møde Curacao.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Københavns vej i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

John Stones tager sydpå

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Midtjylland er ude

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Stjerne på plads i Chelsea