Argentinas fodboldpræsident: Galskaben er total

1,5 millioner fans og 130.000 journalister har ifølge fodboldchef forsøgt at få adgang til Argentinas kamp.



Det argentinske fodboldlandsholds popularitet er enorm i hjemlandet oven på VM-triumfen i Qatar i december sidste år.

Det er blevet understreget op til Argentinas testkamp mod Panama hjemme i Buenos Aires natten til fredag dansk tid, den første holdet spiller siden VM-finalen mod Frankrig.

Ifølge nyhedsbureauet AFP har mere end 1,5 millioner argentinske fans ansøgt om billet til kampen, der spilles på Estadio Monumental.

De måtte kæmpe om 63.000 tilgængelige billetter, da 20.000 billetter allerede var gået til inviterede personer.

De billigste billetter kostede 12.000 pesos (400 kroner), mens de dyreste gik for 49.000 pesos (1650 kroner), hvilket er mere end halvdelen af den gennemsnitlige månedsløn i Argentina.

Præsidenten for Argentinas Fodboldforbund (AFA), Claudia Tapia, fortæller desuden, at man har modtaget mere end 130.000 anmodninger om medieakkrediteringer, men at man kun har kapacitet til 344 journalister.

– Vi ville elske at kunne rumme alle, men vi ville have brug for to stadioner bare til journalisterne. Galskaben for Argentina er total, siger Claudia Tapia.

De mange, der ikke kan komme ind på stadion, kan i det mindste se kampen gratis på tv, da regeringen har besluttet, at den skal være tilgængelig for alle.

Landstræner Lionel Scaloni fortæller, at holdet vil gøre alt for at leve op til de store forventninger.

– Målet er at blive ved med at spille på samme niveau. Nu bliver det sværere end nogensinde, fordi alle vil slå os, siger Scaloni op til kampen.

Han har superstjernen over dem alle, Lionel Messi, med til kampen.

– Han er i god form og vil gerne fortsætte. I øjeblikket er han glad for at være på landsholdet. Når han fortæller mig, at han ikke har det godt, så må vi se på det, lyder det fra landstræneren.

Kampen mod Panama begynder klokken 00.30 natten til fredag dansk tid. Fire dage senere skal Argentina møde Curacao.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

De tager ikke med FC København på træningslejr

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: Kolding køber stor profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

USA – Bosnien-Hercegovina

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’