Det argentinske fodboldlandsholds popularitet er enorm i hjemlandet oven på VM-triumfen i Qatar i december sidste år.
Det er blevet understreget op til Argentinas testkamp mod Panama hjemme i Buenos Aires natten til fredag dansk tid, den første holdet spiller siden VM-finalen mod Frankrig.
Ifølge nyhedsbureauet AFP har mere end 1,5 millioner argentinske fans ansøgt om billet til kampen, der spilles på Estadio Monumental.
De måtte kæmpe om 63.000 tilgængelige billetter, da 20.000 billetter allerede var gået til inviterede personer.
De billigste billetter kostede 12.000 pesos (400 kroner), mens de dyreste gik for 49.000 pesos (1650 kroner), hvilket er mere end halvdelen af den gennemsnitlige månedsløn i Argentina.
Præsidenten for Argentinas Fodboldforbund (AFA), Claudia Tapia, fortæller desuden, at man har modtaget mere end 130.000 anmodninger om medieakkrediteringer, men at man kun har kapacitet til 344 journalister.
– Vi ville elske at kunne rumme alle, men vi ville have brug for to stadioner bare til journalisterne. Galskaben for Argentina er total, siger Claudia Tapia.
De mange, der ikke kan komme ind på stadion, kan i det mindste se kampen gratis på tv, da regeringen har besluttet, at den skal være tilgængelig for alle.
Landstræner Lionel Scaloni fortæller, at holdet vil gøre alt for at leve op til de store forventninger.
– Målet er at blive ved med at spille på samme niveau. Nu bliver det sværere end nogensinde, fordi alle vil slå os, siger Scaloni op til kampen.
Han har superstjernen over dem alle, Lionel Messi, med til kampen.
– Han er i god form og vil gerne fortsætte. I øjeblikket er han glad for at være på landsholdet. Når han fortæller mig, at han ikke har det godt, så må vi se på det, lyder det fra landstræneren.
Kampen mod Panama begynder klokken 00.30 natten til fredag dansk tid. Fire dage senere skal Argentina møde Curacao.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT