Argentinas fodboldpræsident: Galskaben er total

1,5 millioner fans og 130.000 journalister har ifølge fodboldchef forsøgt at få adgang til Argentinas kamp.



Det argentinske fodboldlandsholds popularitet er enorm i hjemlandet oven på VM-triumfen i Qatar i december sidste år.

Det er blevet understreget op til Argentinas testkamp mod Panama hjemme i Buenos Aires natten til fredag dansk tid, den første holdet spiller siden VM-finalen mod Frankrig.

Ifølge nyhedsbureauet AFP har mere end 1,5 millioner argentinske fans ansøgt om billet til kampen, der spilles på Estadio Monumental.

De måtte kæmpe om 63.000 tilgængelige billetter, da 20.000 billetter allerede var gået til inviterede personer.

De billigste billetter kostede 12.000 pesos (400 kroner), mens de dyreste gik for 49.000 pesos (1650 kroner), hvilket er mere end halvdelen af den gennemsnitlige månedsløn i Argentina.

Præsidenten for Argentinas Fodboldforbund (AFA), Claudia Tapia, fortæller desuden, at man har modtaget mere end 130.000 anmodninger om medieakkrediteringer, men at man kun har kapacitet til 344 journalister.

– Vi ville elske at kunne rumme alle, men vi ville have brug for to stadioner bare til journalisterne. Galskaben for Argentina er total, siger Claudia Tapia.

De mange, der ikke kan komme ind på stadion, kan i det mindste se kampen gratis på tv, da regeringen har besluttet, at den skal være tilgængelig for alle.

Landstræner Lionel Scaloni fortæller, at holdet vil gøre alt for at leve op til de store forventninger.

– Målet er at blive ved med at spille på samme niveau. Nu bliver det sværere end nogensinde, fordi alle vil slå os, siger Scaloni op til kampen.

Han har superstjernen over dem alle, Lionel Messi, med til kampen.

– Han er i god form og vil gerne fortsætte. I øjeblikket er han glad for at være på landsholdet. Når han fortæller mig, at han ikke har det godt, så må vi se på det, lyder det fra landstræneren.

Kampen mod Panama begynder klokken 00.30 natten til fredag dansk tid. Fire dage senere skal Argentina møde Curacao.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Snød FC København for keeper

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Spanien har et ekstra øje på Messi