Argentinas fodboldpræsident: Galskaben er total

1,5 millioner fans og 130.000 journalister har ifølge fodboldchef forsøgt at få adgang til Argentinas kamp.



Det argentinske fodboldlandsholds popularitet er enorm i hjemlandet oven på VM-triumfen i Qatar i december sidste år.

Det er blevet understreget op til Argentinas testkamp mod Panama hjemme i Buenos Aires natten til fredag dansk tid, den første holdet spiller siden VM-finalen mod Frankrig.

Ifølge nyhedsbureauet AFP har mere end 1,5 millioner argentinske fans ansøgt om billet til kampen, der spilles på Estadio Monumental.

De måtte kæmpe om 63.000 tilgængelige billetter, da 20.000 billetter allerede var gået til inviterede personer.

De billigste billetter kostede 12.000 pesos (400 kroner), mens de dyreste gik for 49.000 pesos (1650 kroner), hvilket er mere end halvdelen af den gennemsnitlige månedsløn i Argentina.

Præsidenten for Argentinas Fodboldforbund (AFA), Claudia Tapia, fortæller desuden, at man har modtaget mere end 130.000 anmodninger om medieakkrediteringer, men at man kun har kapacitet til 344 journalister.

– Vi ville elske at kunne rumme alle, men vi ville have brug for to stadioner bare til journalisterne. Galskaben for Argentina er total, siger Claudia Tapia.

De mange, der ikke kan komme ind på stadion, kan i det mindste se kampen gratis på tv, da regeringen har besluttet, at den skal være tilgængelig for alle.

Landstræner Lionel Scaloni fortæller, at holdet vil gøre alt for at leve op til de store forventninger.

– Målet er at blive ved med at spille på samme niveau. Nu bliver det sværere end nogensinde, fordi alle vil slå os, siger Scaloni op til kampen.

Han har superstjernen over dem alle, Lionel Messi, med til kampen.

– Han er i god form og vil gerne fortsætte. I øjeblikket er han glad for at være på landsholdet. Når han fortæller mig, at han ikke har det godt, så må vi se på det, lyder det fra landstræneren.

Kampen mod Panama begynder klokken 00.30 natten til fredag dansk tid. Fire dage senere skal Argentina møde Curacao.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Danskerne har stor tiltro til Norge

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.