Preben Elkjær kørte Ferrari efter spillerbussen – fordi han var Preben Elkjær

Den legendariske landsholdsangriber havde nogle ganske særlige privilegier, da han i 1988 vendte hjem til Danmark og spillede for Vejle Boldklub.



I anledningen af Superliga-kampen mellem Vejle og Brøndby på søndag bringer Tipsbladet i fredagens trykte udgave en historie om en ganske særlig kamp mellem de to klubber.

Den blev spillet i 4. juni 1989, og sjældent har så mange stjerner optrådt i en dansk turneringskamp. I alt var 26 spillere på banen den aften, og 22 af dem havde været eller kom på landsholdet. Desuden spillede fire af dansk fodbolds allerstørste navne nogensinde: Vejle havde Allan Simonsen og Preben Elkjær med, Brøndby stillede op med Brian Laudrup og Peter Schmeichel.

Flemming Andreasen, der spillede for VB og scorede det andet mål i sit holds 2-0-sejr dengang for 31 år siden, glæder sig stadig over, at han fik lov til at spille med et par megastjerner.

– Det er jo stort. Alle de anekdoter, som Allan Simonsen og Elkjær foldede ud… Vi sad jo bare på vores bænke og lyttede og slugte det hele råt, siger Andreasen til Tipsbladet.

– Når vi var på træningslejr i Italien, kunne vi se Preben Elkjær komme kørende i sin røde Ferrari efter spillerbussen, fordi han var Preben Elkjær. Sådan nogle ting er man jo ekstremt glad ved i dag. Det kan man ikke købe for penge. Så er jeg ligeglad med, om folk får en million om måneden. Det er sådan nogle sjove ting, som en vestjyde sætter stor pris på, siger den i dag 56-årige ex-VB’er.

Flemming Andreasen var angriber og nød godt af at have de tidligere landsholdsspillere som holdkammerater, fordi de skabte plads til ham.

– Hvis der var to mand omkring Allan og Preben, smittede det af på os andre, mindes Flemming Andreasen.

Læs hele historien om Flemming Andreasen, alle stjernerne og VB-Brøndby i 1989 i Tipsbladet, som er på gaden i dag.

Tipsbladet_forside_7





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Tiden er ved at rinde ud

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent