Preben Elkjær kørte Ferrari efter spillerbussen – fordi han var Preben Elkjær

Den legendariske landsholdsangriber havde nogle ganske særlige privilegier, da han i 1988 vendte hjem til Danmark og spillede for Vejle Boldklub.



I anledningen af Superliga-kampen mellem Vejle og Brøndby på søndag bringer Tipsbladet i fredagens trykte udgave en historie om en ganske særlig kamp mellem de to klubber.

Den blev spillet i 4. juni 1989, og sjældent har så mange stjerner optrådt i en dansk turneringskamp. I alt var 26 spillere på banen den aften, og 22 af dem havde været eller kom på landsholdet. Desuden spillede fire af dansk fodbolds allerstørste navne nogensinde: Vejle havde Allan Simonsen og Preben Elkjær med, Brøndby stillede op med Brian Laudrup og Peter Schmeichel.

Flemming Andreasen, der spillede for VB og scorede det andet mål i sit holds 2-0-sejr dengang for 31 år siden, glæder sig stadig over, at han fik lov til at spille med et par megastjerner.

– Det er jo stort. Alle de anekdoter, som Allan Simonsen og Elkjær foldede ud… Vi sad jo bare på vores bænke og lyttede og slugte det hele råt, siger Andreasen til Tipsbladet.

– Når vi var på træningslejr i Italien, kunne vi se Preben Elkjær komme kørende i sin røde Ferrari efter spillerbussen, fordi han var Preben Elkjær. Sådan nogle ting er man jo ekstremt glad ved i dag. Det kan man ikke købe for penge. Så er jeg ligeglad med, om folk får en million om måneden. Det er sådan nogle sjove ting, som en vestjyde sætter stor pris på, siger den i dag 56-årige ex-VB’er.

Flemming Andreasen var angriber og nød godt af at have de tidligere landsholdsspillere som holdkammerater, fordi de skabte plads til ham.

– Hvis der var to mand omkring Allan og Preben, smittede det af på os andre, mindes Flemming Andreasen.

Læs hele historien om Flemming Andreasen, alle stjernerne og VB-Brøndby i 1989 i Tipsbladet, som er på gaden i dag.

Tipsbladet_forside_7





LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni

Kommer med frækt bud på dansk mester

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United