Der kan fortsat spilles fodbold i den engelske Premier League, selv om store dele af det engelske samfund lukkes ned.
Lørdag meddelte premierminister Boris Johnson på et pressemøde, at en stor del af landet lukker ned fra torsdag 5. november, efter at England har oplevet en markant stigning i antallet af daglige smittetilfælde med coronavirus på det seneste.
Ifølge Englands kulturminister, Oliver Dowden, kan elitesport i landet, som foregår for lukkede døre, dog stadig fortsætte.
– Det vil være tilladt at transportere sig til sit arbejde. Det inkluderer elitesport, der spilles for lukkede døre, lyder det i et tweet fra Oliver Dowden.
Premier League var i sæsonen 2019-20 suspenderet i tre måneder fra marts til juni, da England lukkede ned på grund af coronapandemien.
Ifølge nyhedsbureauet AFP vil også rugby, tennis og hestesport stadig kunne gennemføres trods nedlukningen.
I det seneste døgn er der bekræftet 21.915 tilfælde af coronasmitte, viser tal fra det britiske sundhedsministerium.
Det bringer det samlede antal registrerede smittetilfælde i Storbritannien op på 1.011.660, siden udbruddet begyndte tidligere på året.
Britiske eksperter advarer om, at virusset nu breder sig hurtigere, end de havde forestillet sig i deres værste scenarier.
Tidligere på året sagde eksperterne, at man i værste fald ville kunne ende med 80.000 døde som følge af coronapandemien.
I dag har Storbritannien registreret over 46.000 dødsfald blandt personer smittet med corona. Og eksperterne frygter, at landet kan ende med over 100.000 coronadødsfald.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Liam Rosenior tager til Paris
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Her er DBU’s nye kommunikationschef
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Argentina – Egypten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
