Der kan fortsat spilles fodbold i den engelske Premier League, selv om store dele af det engelske samfund lukkes ned.
Lørdag meddelte premierminister Boris Johnson på et pressemøde, at en stor del af landet lukker ned fra torsdag 5. november, efter at England har oplevet en markant stigning i antallet af daglige smittetilfælde med coronavirus på det seneste.
Ifølge Englands kulturminister, Oliver Dowden, kan elitesport i landet, som foregår for lukkede døre, dog stadig fortsætte.
– Det vil være tilladt at transportere sig til sit arbejde. Det inkluderer elitesport, der spilles for lukkede døre, lyder det i et tweet fra Oliver Dowden.
Premier League var i sæsonen 2019-20 suspenderet i tre måneder fra marts til juni, da England lukkede ned på grund af coronapandemien.
Ifølge nyhedsbureauet AFP vil også rugby, tennis og hestesport stadig kunne gennemføres trods nedlukningen.
I det seneste døgn er der bekræftet 21.915 tilfælde af coronasmitte, viser tal fra det britiske sundhedsministerium.
Det bringer det samlede antal registrerede smittetilfælde i Storbritannien op på 1.011.660, siden udbruddet begyndte tidligere på året.
Britiske eksperter advarer om, at virusset nu breder sig hurtigere, end de havde forestillet sig i deres værste scenarier.
Tidligere på året sagde eksperterne, at man i værste fald ville kunne ende med 80.000 døde som følge af coronapandemien.
I dag har Storbritannien registreret over 46.000 dødsfald blandt personer smittet med corona. Og eksperterne frygter, at landet kan ende med over 100.000 coronadødsfald.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
Knuser transferrekord
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER
