Der kan fortsat spilles fodbold i den engelske Premier League, selv om store dele af det engelske samfund lukkes ned.
Lørdag meddelte premierminister Boris Johnson på et pressemøde, at en stor del af landet lukker ned fra torsdag 5. november, efter at England har oplevet en markant stigning i antallet af daglige smittetilfælde med coronavirus på det seneste.
Ifølge Englands kulturminister, Oliver Dowden, kan elitesport i landet, som foregår for lukkede døre, dog stadig fortsætte.
– Det vil være tilladt at transportere sig til sit arbejde. Det inkluderer elitesport, der spilles for lukkede døre, lyder det i et tweet fra Oliver Dowden.
Premier League var i sæsonen 2019-20 suspenderet i tre måneder fra marts til juni, da England lukkede ned på grund af coronapandemien.
Ifølge nyhedsbureauet AFP vil også rugby, tennis og hestesport stadig kunne gennemføres trods nedlukningen.
I det seneste døgn er der bekræftet 21.915 tilfælde af coronasmitte, viser tal fra det britiske sundhedsministerium.
Det bringer det samlede antal registrerede smittetilfælde i Storbritannien op på 1.011.660, siden udbruddet begyndte tidligere på året.
Britiske eksperter advarer om, at virusset nu breder sig hurtigere, end de havde forestillet sig i deres værste scenarier.
Tidligere på året sagde eksperterne, at man i værste fald ville kunne ende med 80.000 døde som følge af coronapandemien.
I dag har Storbritannien registreret over 46.000 dødsfald blandt personer smittet med corona. Og eksperterne frygter, at landet kan ende med over 100.000 coronadødsfald.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
