Engelsk fodbold kan ånde lettet op: Premier League slipper for coronanedlukning

Der kan stadig spilles fodbold i Premier League, selv om store dele af England lukkes ned på grund af corona.



Der kan fortsat spilles fodbold i den engelske Premier League, selv om store dele af det engelske samfund lukkes ned.

Lørdag meddelte premierminister Boris Johnson på et pressemøde, at en stor del af landet lukker ned fra torsdag 5. november, efter at England har oplevet en markant stigning i antallet af daglige smittetilfælde med coronavirus på det seneste.

Ifølge Englands kulturminister, Oliver Dowden, kan elitesport i landet, som foregår for lukkede døre, dog stadig fortsætte.

– Det vil være tilladt at transportere sig til sit arbejde. Det inkluderer elitesport, der spilles for lukkede døre, lyder det i et tweet fra Oliver Dowden.

Premier League var i sæsonen 2019-20 suspenderet i tre måneder fra marts til juni, da England lukkede ned på grund af coronapandemien.

Ifølge nyhedsbureauet AFP vil også rugby, tennis og hestesport stadig kunne gennemføres trods nedlukningen.

I det seneste døgn er der bekræftet 21.915 tilfælde af coronasmitte, viser tal fra det britiske sundhedsministerium.

Det bringer det samlede antal registrerede smittetilfælde i Storbritannien op på 1.011.660, siden udbruddet begyndte tidligere på året.

Britiske eksperter advarer om, at virusset nu breder sig hurtigere, end de havde forestillet sig i deres værste scenarier.

Tidligere på året sagde eksperterne, at man i værste fald ville kunne ende med 80.000 døde som følge af coronapandemien.

I dag har Storbritannien registreret over 46.000 dødsfald blandt personer smittet med corona. Og eksperterne frygter, at landet kan ende med over 100.000 coronadødsfald.

/ritzau/






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM