Engelsk fodbold kan ånde lettet op: Premier League slipper for coronanedlukning

Der kan stadig spilles fodbold i Premier League, selv om store dele af England lukkes ned på grund af corona.



Der kan fortsat spilles fodbold i den engelske Premier League, selv om store dele af det engelske samfund lukkes ned.

Lørdag meddelte premierminister Boris Johnson på et pressemøde, at en stor del af landet lukker ned fra torsdag 5. november, efter at England har oplevet en markant stigning i antallet af daglige smittetilfælde med coronavirus på det seneste.

Ifølge Englands kulturminister, Oliver Dowden, kan elitesport i landet, som foregår for lukkede døre, dog stadig fortsætte.

– Det vil være tilladt at transportere sig til sit arbejde. Det inkluderer elitesport, der spilles for lukkede døre, lyder det i et tweet fra Oliver Dowden.

Premier League var i sæsonen 2019-20 suspenderet i tre måneder fra marts til juni, da England lukkede ned på grund af coronapandemien.

Ifølge nyhedsbureauet AFP vil også rugby, tennis og hestesport stadig kunne gennemføres trods nedlukningen.

I det seneste døgn er der bekræftet 21.915 tilfælde af coronasmitte, viser tal fra det britiske sundhedsministerium.

Det bringer det samlede antal registrerede smittetilfælde i Storbritannien op på 1.011.660, siden udbruddet begyndte tidligere på året.

Britiske eksperter advarer om, at virusset nu breder sig hurtigere, end de havde forestillet sig i deres værste scenarier.

Tidligere på året sagde eksperterne, at man i værste fald ville kunne ende med 80.000 døde som følge af coronapandemien.

I dag har Storbritannien registreret over 46.000 dødsfald blandt personer smittet med corona. Og eksperterne frygter, at landet kan ende med over 100.000 coronadødsfald.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning