Premier League-klubber sætter vild forbrugsrekord

Premier League-klubberne har handlet for over 13,2 milliarder kroner i sommervinduet, og det er rekord.



Pengene sidder løst hos sportsdirektørerne i den engelske Premier League.

Klubberne i verdens økonomisk største fodboldliga har indtil videre brugt over 1,5 milliarder pund – 13,2 milliarder kroner – i sommerens transfervindue. Det overgår rekordsommeren 2017, hvor klubberne sammenlagt brugte 12,6 milliarder kroner på nye spillere.

Det viser en analyse, som revisionsfirmaet Deloitte har lavet.

Intet tyder dog på, at forbrugsfesten stopper her. Klubberne har stadig næsten en uge at handle i, og fortsætter frekvensen fra de seneste uger, vil der blev slået endnu en forbrugsrekord.

I hele 2017/18-sæsonen – altså både sommer- og vintertransfervinduet – brugte de engelske klubber cirka 16,4 milliarder kroner. Den total kan det igangværende sommervindue måske overgå alene, og om ikke andet vil der blive sat ny sæsonrekord i løbet af januar, lyder forventningen.

– Rekordforbruget, vi har set i Premier League denne sommer, er et udtryk for, at forretningsmodellerne i klubberne igen fungerer efter coronapandemien, siger Chris Wood, der er vicedirektør i Deloittes afdeling for sportsøkonomi.

– Det er i sig selv opmuntrende, men samtidig må vigtigheden af en ansvarlig sammenhæng mellem indtægter og udgifter ikke undervurderes. Klubberne skal balancere deres ønske om at være konkurrencedygtige på banen i nuet med en langsigtet, bæredygtig forretningsmodel.

I alt har de 20 Premier League-klubber hentet 135 spillere indtil videre i sommerens transfervindue. I to tredjedele af tilfældene har der været betalt en overgangssum. Sidste sommer hentede klubberne 148 nye spillere.

Sommerens foreløbig dyreste indkøb er Darwin Nunez, som Liverpool lokkede ud af Benficas hænder for over en halv milliard kroner. Opfyldes en række betingelser, kan Liverpool ende med at betale cirka 750 millioner kroner for Nunez.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF – Viborg FF

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Transferbombe i Real Madrid?

OB slutter sæsonen med et nederlag

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

– Niels Frederiksen er en legende!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC København slagter Randers