Pengene sidder løst hos sportsdirektørerne i den engelske Premier League.
Klubberne i verdens økonomisk største fodboldliga har indtil videre brugt over 1,5 milliarder pund – 13,2 milliarder kroner – i sommerens transfervindue. Det overgår rekordsommeren 2017, hvor klubberne sammenlagt brugte 12,6 milliarder kroner på nye spillere.
Det viser en analyse, som revisionsfirmaet Deloitte har lavet.
Intet tyder dog på, at forbrugsfesten stopper her. Klubberne har stadig næsten en uge at handle i, og fortsætter frekvensen fra de seneste uger, vil der blev slået endnu en forbrugsrekord.
I hele 2017/18-sæsonen – altså både sommer- og vintertransfervinduet – brugte de engelske klubber cirka 16,4 milliarder kroner. Den total kan det igangværende sommervindue måske overgå alene, og om ikke andet vil der blive sat ny sæsonrekord i løbet af januar, lyder forventningen.
– Rekordforbruget, vi har set i Premier League denne sommer, er et udtryk for, at forretningsmodellerne i klubberne igen fungerer efter coronapandemien, siger Chris Wood, der er vicedirektør i Deloittes afdeling for sportsøkonomi.
– Det er i sig selv opmuntrende, men samtidig må vigtigheden af en ansvarlig sammenhæng mellem indtægter og udgifter ikke undervurderes. Klubberne skal balancere deres ønske om at være konkurrencedygtige på banen i nuet med en langsigtet, bæredygtig forretningsmodel.
I alt har de 20 Premier League-klubber hentet 135 spillere indtil videre i sommerens transfervindue. I to tredjedele af tilfældene har der været betalt en overgangssum. Sidste sommer hentede klubberne 148 nye spillere.
Sommerens foreløbig dyreste indkøb er Darwin Nunez, som Liverpool lokkede ud af Benficas hænder for over en halv milliard kroner. Opfyldes en række betingelser, kan Liverpool ende med at betale cirka 750 millioner kroner for Nunez.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
HELT VILDT