Pengene sidder løst hos sportsdirektørerne i den engelske Premier League.
Klubberne i verdens økonomisk største fodboldliga har indtil videre brugt over 1,5 milliarder pund – 13,2 milliarder kroner – i sommerens transfervindue. Det overgår rekordsommeren 2017, hvor klubberne sammenlagt brugte 12,6 milliarder kroner på nye spillere.
Det viser en analyse, som revisionsfirmaet Deloitte har lavet.
Intet tyder dog på, at forbrugsfesten stopper her. Klubberne har stadig næsten en uge at handle i, og fortsætter frekvensen fra de seneste uger, vil der blev slået endnu en forbrugsrekord.
I hele 2017/18-sæsonen – altså både sommer- og vintertransfervinduet – brugte de engelske klubber cirka 16,4 milliarder kroner. Den total kan det igangværende sommervindue måske overgå alene, og om ikke andet vil der blive sat ny sæsonrekord i løbet af januar, lyder forventningen.
– Rekordforbruget, vi har set i Premier League denne sommer, er et udtryk for, at forretningsmodellerne i klubberne igen fungerer efter coronapandemien, siger Chris Wood, der er vicedirektør i Deloittes afdeling for sportsøkonomi.
– Det er i sig selv opmuntrende, men samtidig må vigtigheden af en ansvarlig sammenhæng mellem indtægter og udgifter ikke undervurderes. Klubberne skal balancere deres ønske om at være konkurrencedygtige på banen i nuet med en langsigtet, bæredygtig forretningsmodel.
I alt har de 20 Premier League-klubber hentet 135 spillere indtil videre i sommerens transfervindue. I to tredjedele af tilfældene har der været betalt en overgangssum. Sidste sommer hentede klubberne 148 nye spillere.
Sommerens foreløbig dyreste indkøb er Darwin Nunez, som Liverpool lokkede ud af Benficas hænder for over en halv milliard kroner. Opfyldes en række betingelser, kan Liverpool ende med at betale cirka 750 millioner kroner for Nunez.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Brøler sender Mexico videre
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Canada er tæt på VM-avancement
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Skotland – Marokko
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED