Pengene sidder løst hos sportsdirektørerne i den engelske Premier League.
Klubberne i verdens økonomisk største fodboldliga har indtil videre brugt over 1,5 milliarder pund – 13,2 milliarder kroner – i sommerens transfervindue. Det overgår rekordsommeren 2017, hvor klubberne sammenlagt brugte 12,6 milliarder kroner på nye spillere.
Det viser en analyse, som revisionsfirmaet Deloitte har lavet.
Intet tyder dog på, at forbrugsfesten stopper her. Klubberne har stadig næsten en uge at handle i, og fortsætter frekvensen fra de seneste uger, vil der blev slået endnu en forbrugsrekord.
I hele 2017/18-sæsonen – altså både sommer- og vintertransfervinduet – brugte de engelske klubber cirka 16,4 milliarder kroner. Den total kan det igangværende sommervindue måske overgå alene, og om ikke andet vil der blive sat ny sæsonrekord i løbet af januar, lyder forventningen.
– Rekordforbruget, vi har set i Premier League denne sommer, er et udtryk for, at forretningsmodellerne i klubberne igen fungerer efter coronapandemien, siger Chris Wood, der er vicedirektør i Deloittes afdeling for sportsøkonomi.
– Det er i sig selv opmuntrende, men samtidig må vigtigheden af en ansvarlig sammenhæng mellem indtægter og udgifter ikke undervurderes. Klubberne skal balancere deres ønske om at være konkurrencedygtige på banen i nuet med en langsigtet, bæredygtig forretningsmodel.
I alt har de 20 Premier League-klubber hentet 135 spillere indtil videre i sommerens transfervindue. I to tredjedele af tilfældene har der været betalt en overgangssum. Sidste sommer hentede klubberne 148 nye spillere.
Sommerens foreløbig dyreste indkøb er Darwin Nunez, som Liverpool lokkede ud af Benficas hænder for over en halv milliard kroner. Opfyldes en række betingelser, kan Liverpool ende med at betale cirka 750 millioner kroner for Nunez.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE